Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
23. 2. 2012,
13.24

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 2. 2012, 13.24

8 let, 8 mesecev

Petrovič: Stare računalnike naj podarijo nam, mi bi z njimi imeli kaj početi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič v tokratnem intervjuju o nekaterih napovedanih ukrepih novega notranjega ministra Vinka Gorenaka.

Teden po tistem, ko so policisti predstavili neprimerne razmere, v katerih delajo, in pozvali novo vlado k ureditvi razmer, je Vinko Gorenak napovedal odpuščanje in reorganizacijo ter izrazil bojazen, da bo 10-milijonskemu manku še pred rebalansom proračuna zmanjkalo denarja za plače. Petrovič napoveduje upor, če bo reorganizacija doletela samo policiste.

Glede na napovedi novega ministra se vam obeta ravno nasprotno kot pa ureditev razmer. Minister ni napovedal krčenj materialnih stroškov za opremo policistov, ki je katastrofalna. V tej zvezi sledijo še dodatni ukrepi sindikata.

Zelo jasno smo izpostavili, da se bomo uprli, če bo reorganizacija doletela samo policijo, medtem ko se drugje že napovedujejo nove zaposlitve. Minister je že napovedal, da bo ravnal po skupnih ukrepih vlade oziroma vseh ministrov. Strinjamo se z varčevanjem, a policija ni organizacija, kjer bi se lahko posegi izvajali kar počez. Če kdo v policiji nima dela, je to odgovornost šefa, ki mu mora delo dati. In to takšno, kjer bosta zahtevnost in odgovornost enaka plači, ki jo prejema. Policisti dobro delajo in ni utemeljenega razloga za odpuščanje.

Štiristo štirideset policistov ima pogoje za upokojitev, ti naj bi sedeli v pisarnah, premalo jih je na terenu. Vi pravite, da policistov primanjkuje. Kako bi lahko to uskladili? Pri 440 zaposlenih, ki imajo pogoje za upokojitev, je treba povedati, da gre tukaj tudi za policijske postaje. Ljudje se za upokojitev ne odločajo in je treba presojati individualno. Razlogi so v praksi različni, najpogosteje težki materialni položaj, ko so zboleli partnerji, otroci … Posledica podaljševanja odhodov v upokojitev je ta, da se "zabije" celoten karierni sistem in zato imamo fakultetno izobražene policiste na "cesti".

Če govorimo o odpuščanju, naj odpustijo tiste v javnem sektorju, ki so jih zaposlili kljub omejitvam in prepovedim. Na mestu in kot primernega ocenjujemo poziv ministra, da se upokojijo tisti, ki izpolnjujejo pogoje za upokojitev in nimajo resnih in utemeljenih zadržkov za upokojitev. To je nenazadnje medgeneracijska solidarnost do mlajših in operativnih policistov, ki izgorevajo. Sta pa tukaj dva pogoja. Prvi je ta, da je reforma celovita za javni sektor in da imajo takšne upokojitev smisel v krepitvi operative na lokalni ravni.

Stroške bi Gorenak znižal tudi na račun potnih stroškov. Kako bi vi uredili ta problem? V sindikatu policistov smo identičen projekt pripravili že pred letom in pol. Vključeval je premestitev okoli 100 najbolj oddaljenih in socialno najbolj občutljivih primerov bližje k domu. Ta projekt bi se izvedel postopoma. To je samo eden od predlogov. Ta problem je sicer možno rešiti relativno preprosto, in sicer tam, kjer je nastal. Odpraviti razloge, ki so v začetniških plačah in neurejenem statusu policista, ki je stagniral in nazadoval v zadnjih letih. Treba je samo narediti prvi korak in požreti grenko pilulo napak iz preteklosti.

Kako komentirate, da imajo v parlamentu spet nove računalnike, policisti pa delajo na predpotopnih, takrat, ko pridejo na vrsto. Očitno poslanci s to gesto napovedujejo, da krize ni. In potem se bodo spet čudili, da ljudje niso pripravljeni slediti reformam in da se sindikati upirajo, če sami z lastnim zgledom ne sledijo idejam, ki jih propagirajo. Smiseln bi bil poziv, da te "odslužene" računalnike podarijo policiji, mi že vemo, kaj z njimi početi, ker imamo v operativnem delu računalnike stare tudi več kot deset let in več ne ustrezajo minimalnim standardom.

Novi minister se boji, da bo zmanjkalo denarja tudi za plače policistov. Ne le minister, tudi vlada mora določiti prioritete in "zaklati" kakšno proračunsko sveto kravo in prizemljiti kvazi elito. Tisti trenutek, ko ne bo denarja za tiste, ki pošteno in predano delajo, se bo zgodila ulica, z ali brez sindikatov. Takrat res ne bo pomembno, kaj piše na transparentih, ampak bo štelo, kaj imajo ti ljudje v rokah in okoli pasu. Upam, da bo pred tem prevladal socialni dialog, predvsem pa zdrav razum in enakost za vse proračunske porabnike.

Verjetno pa se strinjate, da imajo policisti preveč dela z administracijo. Minister je izpostavil tako imenovana bagatelna kazniva dejanja, kot je kraja paštete, a to verjetno ne pomeni, da teh kaznivih dejanj ne boste preiskovali. Z navedbami v tem delu se absolutno strinjamo in ta prizadevanja podpiramo. Glede preiskovanj tako imenovanih bagatelnih kaznivih dejanj se mora spremeniti normativa, izdati je treba ustrezne usmeritve s strani tožilstva. Treba bi bilo dogovoriti varovalke in sistem, ki ne bo poznal bagatele in opustitve pregona za povratnike. Tudi policija se bo morala obnašati ekonomično in ne za vsako ceno trošiti resurse. Pravna ureditev, da lahko nekdo aktivira cel državni aparat od policije, tožilstva in sodstva zaradi ene "paštete", je vreden reforme.

Kako bo sindikat ob napovedanih ukrepih zaščitil svoje člane? Sindikat ima na voljo predvsem pravna sredstva, argumente in stopnjevanje sindikalnih aktivnosti. Že v tej fazi se je pokazalo, da prvotne napovedi ne bodo šle v smeri enostranskih potez, saj si nihče ne želi biti obtožen zaradi kršenja zakonov in ustave. Posledice niso samo pravne.

Ne spreglejte