Zveza društev upokojencev Slovenije je predstavila izsledke raziskave o ekonomsko-socialnem položaju starejših v Ljubljani ter Sloveniji.
Po rezultatih raziskave so v Sloveniji trije odstotki upokojencev oz. starejših od 69 let brez vode v stanovanju; na Koroškem je en odstotek takšnih, v Ljubljani pa približno pet odstotkov.
25 % upokojencev živi samih
Izsledki raziskave, ki jo je predsednica zveze Mateja Kožuh Novak predstavila na okrogli mizi zveze v Ljubljani, kažejo, da v Sloveniji živi 25 odstotkov upokojencev oz. starejših od 68 let samih. V Ljubljani je ta odstotek višji, saj samih živi 30 odstotkov upokojencev. S svojimi otroki živi v državi 23 odstotkov upokojencev, v Ljubljani pa trije odstotki manj.
Ženske dvakrat pogosteje najemnice kot moški
V Ljubljani je 79 odstotkov upokojencev lastnikov bivalne enote, ženske pa so dvakrat pogosteje najemnice kot moški. V Sloveniji najema neprofitna stanovanja 3,2 odstotka upokojencev, v Ljubljani pa 1,9 odstotka.
79 odstotkov upokojencev, ki živijo višje od 1. nadstropja, v Ljubljani nima dvigala, opozarja Kožuh Novakova, pri čemer izpostavlja, da se s tem cilj izboljšati kakovost življenja starejših, da bodo lahko čim dlje živeli oz. umrli doma, oddaljuje.
Štirje odstotke slovenskih upokojencev živi brez tople vode, na Gorenjskem en odstotek, v Ljubljani pa štiri odstotke. Pet odstotkov slovenskih upokojencev nima stranišča s tekočo vodo. Na Koroškem živita v takšnih pogojih dva odstotka upokojencev, v Ljubljani pa šest odstotkov, kaže raziskava. Tri odstotke upokojencev v Sloveniji živi brez kopalnice - na Koroškem sta takšnih upokojencev dva odstotka, v Ljubljani pa trije.
16 % upokojencev potrebuje pomoč pri opravilih
V Sloveniji potrebuje dodatno pomoč pri vsakodnevnih opravilih 16 odstotkov upokojencev, v Ljubljani pa 14 odstotkov. 86 odstotkov se jih po pomoč najprej obrne k otrokom in v Ljubljani se tako odloči 84 odstotkov upokojencev, kažejo rezultati raziskave.
15 % upokojencev nima za osnovno preživetje
Na Dolenjskem in v Zgornjem Podravju ne more plačati pomoči 63 odstotkov upokojencev, v Ljubljani in na Notranjskem pa je takih 32 odstotkov upokojencev. Pri tem 15 odstotka upokojencev pri nas nima za osnovno preživetje, v Ljubljani pa je takih osem odstotkov.
V raziskavo zajeli 42,7 % starejših od 69 let
Z raziskavo so pokrili 70,2 odstotka Slovenije. Tako so v raziskavo zajeli 42,7 odstotka starejših od 69 let, je še povedala Kožuh Novakova.