"Popolna tišina. Zakon še vedno velja, ne glede na to, da referendumski izid še ni uradno razglašen. Stari zakon velja, ker novi nikoli ni veljal," je pojasnil Omerza.
Matić: Iščemo legalno rešitev
Direktor Arhiva RS Dragan Matić pa je zatrdil, da postopek poteka, da bo Omerza o tem tudi obveščen in da je instruktivni rok po zakonu o upravnem postopku 30 dni. V arhivu se po njegovih besedah trudijo, da bi ob vseh predpisih, ki jih morajo upoštevati poleg zakona, v tem času našli "legalno rešitev, da bo za vse v redu" oz. da bo Omerza "v skladu s pravnim redom lahko uveljavil svoje pravice".
"Ni vse odvisno le od arhiva"
Kot opozarja, tudi arhiv nosi neko določeno odgovornost, ni pa ni vse odvisno samo od njih. Na vprašanje, ali je že znana odločitev glede dostopa Omerze do gradiva nekdanje SDV, je Matić ponovil, da to ni odvisno samo od arhiva in da se zato glede tega ne more izjasniti.
"Ne gre za ravno katero koli gradivo"
Čitalniški red sicer predvideva, da uporabnik dobi arhivsko gradivo iz dislociranih skladišč, kakršno je na Kongresnem trgu v Ljubljani, najkasneje v sedmih dneh. Kot je dejal Matić, to velja le, če gre za običajno gradivo, ki je na razpolago takoj. V tem primeru pa po njegovih besedah ne gre za ravno katero koli gradivo.
Potem ko je bila 5. junija na referendumu zavrnjena novela zakona o arhivih, je Omerza 8. junija na Arhiv RS ponovno podal vlogo za dostop do dokumentov nekdanje Službe državne varnosti (SDV). Kot je povedal ob oddaji vloge, skuša dostopiti do dokumentov nekdanje SDV, povezanih z bombnim atentatom v Velikovcu leta 1979.
Ministrstvo: O upravičenosti zahteve bi lahko presodilo le ustavno sodišče
Z ministrstva za kulturo so nato v petek sporočili, da o tem razpravljajo pristojne strokovne službe. "Razlogi, ki so obstajali pred sprejetjem novele, obstajajo še naprej. Zato je ustavno sodišče edina ustanova, ki bi lahko na podlagi novih argumentov presodila o upravičenosti zahteve," so zapisali na ministrstvu za kulturo.