Sreda, 9. 7. 2014, 16.54
8 let, 7 mesecev
Odločitev sodniškega društva glede poziva Marka Šorlija izzvala kritike
Da se Slovensko sodniško društvo ni izreklo o ravnanju predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše, je po mnenju Društva Evropska Slovenija v nasprotju s poslanstvom društva. Odzvali so se tudi v Odboru za preprečevanje zlorab v pravosodju, kjer menijo, da je Masleša z nastopom poteptal načelo nepristranskosti in neodvisnosti sodnikov.
Vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc je na novinarski konferenci dejal, da ni bilo nobenih izjav glede zadeve Patria. "Nekateri so kot nezaslišano in grobo kršitev nepristranskosti označili udeležbo na dnevih sodstva, namesto da bi bili obsojeni ti pritiski," je dejal.
V odzivu na odločitev sodniškega društva so v Društvu Evropska Slovenija zapisali, da to, "da se Slovensko sodniško društvo ni izreklo o ravnanju predsednika vrhovnega sodišča, ki krni prav tisto domnevno neodvisnost in nepristranskost, je v nasprotju s poslanstvom društva kot tudi z integriteto sodne skupnosti".
Po njihovih besedah je popolnoma nesprejemljivo, da za namene osebnih obračunavanj z ustavnim sodnikom in stranko v postopku predsednik vrhovnega sodišča uporablja svojo javno funkcijo.
Menijo, da nesposobnost predstavnikov sodniškega društva, da z argumenti odgovori na pismo Šorlija, kaže "skrb vzbujajočo sliko samozadostnosti, napuha in nedemokratičnega duha vodstva sodniškega društva".
"Državljani ne morejo rovariti proti sodišču. Paziti moramo, da država in družba lahko delujeta," je na novinarski konferenci dejala predsednica Helsinškega monitorja Slovenije Neva Miklavčič Predan.
Za vse morajo veljati enaka pravila, saj bi se sicer lahko znova odprl tudi proces proti Šuštarju in Šobi, je sklenila.