Četrtek,
5. 5. 2011,
16.03

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

reforma

Četrtek, 5. 5. 2011, 16.03

8 let, 8 mesecev

O ministrovih 300 milijonskih "grožnjah" tudi LDS in SLS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Neposrednost ministra za delo Ivana Svetlika o 300 milijonih ne predstavlja grožnje Sloveniji, ogroža jo neodgovornost do dveh milijonov, ocenjujejo v LDS.

Tudi v SLS so mnenja, da navedbe ministra Svetlika niso zastraševanje, pač pa "v več točkah realnost". Brez pokojninske reforme smo vse bliže grškemu scenariju, še opozarjajo.

Svetlik je po sredinem posvetu vlade povedal, da bi po izračunih neposredni stroški ob padcu pokojninske reforme presegali 300 milijonov evrov na leto.

Zrušitev sistema bi prineslo resne posledice "Minister Svetlik ni povedal nič drugega kot zgolj to, kar vsi že dolgo vemo: ob sedanji demografski perspektivi Slovenije se nam bo pokojninski sistem zrušil in to bi imelo resne družbene posledice," v izjavi za javnost poudarja vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic. Po njegovem prepričanju je Svetlik k temu, kar že dolgo vsi vemo, le dodal oceno finančnih posledic in navedel tudi najverjetnejše vire, ki nimajo resne kratkoročne alternative.

"Grožnja prihodnosti so sprenevedanje in zavajanje" Zato Sajovic ministrove izjave ne razume kot grožnjo. "Grožnja naši prihodnosti so sprenevedanje in zavestno zavajanje o tej izjemno zahtevni reformi, v katero se bivša vlada, po javnosti znanih pričevanjih ni drznila 'ugrizniti', saj je takratni predsednik vlade (pravilno) ocenil, da to ni javnomnenjsko oportuno," poudarja Sajovic.

Reforma, ki ne more doseči konsenza Kritikom pokojninske reforme očita sprenevedanje in dodaja, da "kot da ne bi vedeli, da takšna reforma nikoli ne more doseči konsenza, saj je preobsežna, da bi se z njo strinjali prav vsi".

Bo Slovenija šla po stopinjah Irske in Portugalske? V SLS se pridružujejo mnenju ekonomistov, ki poudarjajo, da mora Slovenija sprejeti strukturne reforme, začenši s pokojninsko. V nasprotnem primeru po mnenju SLS "grški, irski ali portugalski scenarij ne bodo več tako daleč, kot se zdi, k reformam pa bodo Slovenijo prisilili tisti, ki ji bodo takrat situacijo pomagali reševati, sami pa na to ne bomo imeli več nobenega vpliva".

Opozarjajo pa, da mora Slovenija poleg pokojninske reforme sprejeti še druge nujne ukrepe, s katerimi je aktualna vladna koalicija tako ali tako predolgo zavlačevala in odlašala, kar je še dodatno poslabšalo okoliščine.

Zavračajo tudi Svetlikove ideje o zniževanju plač v javnem sektorju. Zniževanje plač javnim uslužbencem po njihovem prepričanju ni prava rešitev. Lotiti bi se morali racionalizacije dela ter ustreznih kadrovskih prerazporeditev, združevanja služb in popolnoma zamrzniti ustvarjanje novih delovnih mest v javnem sektorju.