Ponedeljek, 20. 5. 2013, 17.13
8 let, 7 mesecev
Novinarska združenja kritično do sankcij Korošcu
Matej Korošec je v javljanju v živo v oddaji Dnevnik na Televiziji Slovenija ob obisku predsednice vlade Alenke Bratušk v Mariboru dejal: "Če sem pred leti ob obisku slovenskega premiera dejal, da ni povedal nič pametnega, lahko tokrat dodam, da ona ni povedala praktično ničesar, ne samo nič pametnega."
Zaradi tega naj bi mu odgovorna urednica TV Maribor Polona Pivec izrekla šestmesečni suspenz in prepoved javljanj v živo v dnevno-informativne oddaje TV Slovenija. Pivčeva naj bi Korošca morala sankcionirati po opravljenem telefonskem pogovoru z odgovorno urednico informativnega programa RTVS Ksenijo Petrovčič Horvat.
S Pivčevo se je Horvat Petrovčičeva sicer takoj po javljanju res pogovarjala in ocenila, da je bil vklop Korošca neprofesionalen ter da je mešal poročanje s komentarjem. "To osnovno navodilo je Korošec prekoračil," poudarja Horvat Petrovčičeva. Ob tem zagotavlja, da ni zahtevala nobenega drugega ukrepa, kot da se Pivčeva z novinarjem pogovori o tem, kako se dela javljanja v živo, kakršno je bilo naročeno.
Korošec je potrdil, da lahko še naprej opravlja vsa ostala novinarska dela, a se z izrečenim ukrepom ne strinja. Meni, da ni storil strokovne napake, saj to ni bil komentar. Tega tudi ne jemlje kot politični pritisk, temveč kot pritisk na svoje delo.
Da je takšen ukrep pretiran, se je že včeraj oglasil predsednik novinarskih sindikatov RTVS Zoran Medved. K preklicu sankcije pa je v nedeljo pozvalo Združenje novinarjev in publicistov.
Po njihovem mnenju je tako drastična sankcija nerazumljiva, saj do mešanja poročanja in komentiranja na RTVS prihaja tudi v mnogih drugih primerih. To, kot poudarjajo, očitno pomeni, da standardi niso argumentirano določeni. "Problematičen je tudi kontekst kazni, ki je bila izrečena zaradi poročanja o političnem vrhu države, in skupaj z intenzivnostjo odziva vodstva uredništva odpira vprašanja o morebitnem političnem pritisku v tej zadevi, obenem pa zbuja dvom v neodvisno in avtonomno ravnanje vrha uredništva," so zapisali v društvu novinarjev.
Zato pozivajo vodstvo uredništva, naj sankcijo umakne in opravi nujno notranjo razpravo o (ne)spornih novinarskih praksah javljanj v živo.
Tudi izvršni odbor (IO) Aktiva novinarjev Radia Slovenija se v celoti pridružuje stališču DNS in poziva k umiku sankcij zoper Korošca. Obenem poziva tudi vodstvo RTVS, naj spodbudi razpravo o poklicnih merilih in načelih profesionalne etike v programih zavoda, o njihovem spoštovanju, pa tudi o morebitnih spremembah in dopolnitvah. Vodstva uredništev pa bi morala po njihovem mnenju imeti pri presojanju morebitnih kršitev profesionalnih novinarskih standardov enaka merila za vse.