Agencija RS za okolje (Arso) je v poročilu objavila, da v tretjem vročinskem valu ni padel slovenski temperaturni rekord.
Arso je objavil poročilo o rekordnih vrednostih temperature zraka. Ugotovili so, da se je tretji vročinski val letos začel 1. avgusta in se končal 9. avgusta popoldne. Sprva je kazalo, da smo 8. avgusta v Cerkljah ob Krki s 40,8 stopinje Celzija dobili nov temperaturni rekord, vendar se je izkazalo, da ni bilo tako.
Do 9. avgusta so v Ljubljani našteli 29 vročih dni
Na letališču Cerklje stojita klasična in samodejna postaja, je zapisano v poročilu. 40,6 stopinje je podatek, odčitan z maksimalnega termometra, na samodejni postaji pa so istega dne izmerili 40,8 stopinje. Na postaji Dobliče so izmerili do zdaj najvišjo temperaturo zraka, 40,6 stopinje Celzija, na navadnem termometru 5. julija 1950 ob 14. uri. Z maksimalnim termometrom so na črnomaljski postaji začeli meriti šele aprila 1952, po novem termometru je bila najvišja izmerjena temperatura zraka 38,8 stopinje Celzija. Do 9. avgusta so sicer v letošnjem poletju v Ljubljani našteli 29 vročih dni, ko je bila najvišja dnevna temperatura enaka ali višja od 30 stopinj Celzija.
Leta 2006 je bilo v Ljubljani 51 vročih dni
Število vročih dni se ne more meriti s številom vročih dni v letu 2006, ko je Arso v Ljubljani naštel 51 vročih dni. A smo se zelo približali izenačitvi rekorda v številu zaporednih vročih dni. Teh smo v letu 1994 našteli 20, letos pa enega manj, torej 19 zaporednih vročih dni. Pri tem je treba upoštevati, da letošnjega poletja še ni konec. V Ratečah pa smo do zdaj največje število zaporednih vročih dni iz leta 2006 izenačili pri številki osem. Na drugih postajah podobnih rekordov ni bilo.
Med zadnjim vročinskim valom je bil v Mariboru dosežen rekord zaporednih tropskih noči, ko se dnevna najnižja temperatura zraka ni spustila pod 20 stopinj. Med 4. in 9. avgustom je bilo šest zaporednih tropskih noči, v preteklosti pa so največ zaporednih takšnih noči v štajerski prestolnici našteli leta 2006, in sicer pet, še piše Arso.