Sreda, 9. 7. 2025, 18.00
2 uri, 49 minut
Minister Poklukar uspešno prestal interpelacijo

Minister Boštjan Poklukar iz kvote največje vladne stranke Gibanje Svoboda vse očitke v celoti in odločno zavrača.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je uspešno prestal tudi drugo interpelacijo. V odgovoru na interpelacijo v DZ je odločno zavrnil očitke predlagateljev. Po njegovi oceni so nekateri očitki ne le površni in posplošeni, ampak tudi nevarno zavajajoči. Zagotovil je, da je v obeh mandatih vedno deloval transparentno, zakonito, odgovorno, predano in lojalno. V opoziciji ministru med drugim očitajo neustrezen odziv ob aferi izkoriščanja tujih delavcev, problematično reorganizacijo v CVZ in poslabšanje varnostnih razmer. Koalicija vrača, da interpelacija temelji na insinuacijah in selektivnih interpretacijah. Glede na stališča poslanskih skupin bo Poklukar prestal tudi drugo interpelacijo.
Interpelacijo zoper Poklukarja so vložili poslanci iz vrst NSi in Demokratov. Ministru očitajo denimo neustrezen odziv ob aferi izkoriščanja tujih delavcev, "problematično reorganizacijo" centra za varovanje in zaščito ter poslabšanje splošne varnosti.
Poklukar je v odgovoru na interpelacijo poudaril, da spoštuje demokratični institut interpelacije. A ga hkrati skrbi raven argumentacije, ki je tokrat predstavljena v besedilu interpelacije. Vsebine, ki jih predlagatelji navajajo, po njegovem namreč temeljijo na posplošenih trditvah, brez jasnih dokazov, preverljivosti, kaj šele ustreznih analiz.
Glede preiskave sumov trgovine z ljudmi je spomnil, da postopek vodi pristojno državno tožilstvo in da je zadeva v fazi predkazenskega postopka. Postopka zaradi interesov preiskave ne more komentirati, niti z njim ni seznanjen, je poudaril. Ob tem je spomnil tudi na izredni nadzor in notranjevarnostni postopek, ki ju je v tej zadevi sprožila policija.
Priznal je, da podjetnika Aleša Hvalo pozna, kot tudi to, da je sestra podjetnika Hvale vodja njegovega kabineta. Odločno pa zavrača očitke in insinuacije, da bi bil o tem ali o kateremkoli drugem predkazenskem postopku, ki ga vodita policija in tožilstvo, obveščen "ali da bi jaz kogarkoli in kadarkoli obveščal ali vplival na predkazenski postopek. In prav tako tudi ne vodja mojega kabineta. To ne drži, vse drugo je laž in natolcevanje," je poudaril.
Poudaril je, da Slovenija boju proti trgovini z ljudmi namenja resno in sistematično pozornost, v primeru Hvala pa so bile po njegovi oceni vse aktivnosti izvedene nemudoma in skladno z veljavnimi protokoli. Ukrepanje je bilo usmerjeno v zaščito domnevnih žrtev in zagotovitev njihove varnosti, je navedel.
Varnostne razmere v Sloveniji so dobre
Minister ostro zavrača tudi očitke predlagateljev o poslabšanju varnosti v državi. Ta "znova in znova ponavljajoča mantra" predlagateljev po mnenju Poklukarja nikakor ne vzdrži vsebinske presoje, saj objektivni varnostni indikatorji tako domači kot mednarodni kažejo dobro in stabilno varnostno sliko Slovenije.
Navedbo je podkrepil s podatkom, da je imela Slovenija v zadnjih desetih letih na mednarodnem kazalniku Globalni indeks miru ves čas vrednosti med 1,33 in 1,43 točke, "kar nas uvršča na zavidljivo deveto mesto med vsemi državami sveta". Poudaril je tudi, da policija sistematično spremlja in analizira varnostne razmere ter na podlagi ugotovitev sproti izvaja tako operativne kot preventivne ukrepe.
Po oceni ministra je Slovenija skupaj s Hrvaško in Italijo pomembno prispevala k zmanjšanju nezakonitih prehodov državne meje in boju proti tihotapljenju migrantov. Policija od jeseni 2023 izvaja tudi notranjo kontrolo na meji s Hrvaško in Madžarsko, je spomnil. "Ta ukrep nedvomno deluje in pripomore k večji varnosti Republike Slovenije, poudarjam pa, da bomo ukrep odpravili takoj, ko bo to mogoče."
Poklukar: To je žaljivo do policistk in policistov
Ostro zavrača tudi očitek predlagateljev, da policija ne obvladuje varnostnih razmer v jugovzhodni Sloveniji, kjer živi romsko prebivalstvo. "Ta očitek enostavno ne drži in je žaljiv do vseh policistk in policistov, ki dan in noč opravljajo svoje naloge na tem območju," je poudaril. Spomnil je, da policija od lanskega junija v tem delu države izvaja poostren nadzor z večjim številom policijskih enot v občinah, kjer živi romska populacija, na varnostno obremenjenih območjih izvaja tudi več intervencij in represivnih ukrepov, pa tudi več preventivnih dejavnosti, je navedel.
"Policija v tem mandatu ni orodje politike"
Minister zavrača tudi očitke o političnem vmešavanju v kadrovske postopke na policiji in o zanemarjanju kadrovske slike v policiji. "Policija v tem mandatu ni orodje politike. Je institucija z dolgo tradicijo, zgrajena na spoštovanju zakonitosti, človekovih pravic in temeljnih svoboščin, znanju, izkušnjah in strokovnosti," je poudaril.
A se s kadrovskimi težavami soočajo vsi varnostni organi v državah EU, je opozoril. "Slovenija pri tem ni izjema, vendar je med tistimi državami, kjer smo se izzivov lotili resno, sistemsko in strateško," je zagotovil. Med dosežki na kadrovskem področju je med drugim poudaril, da so letos prejeli 444 vlog za vpis v Višjo policijsko šolo v Tacnu, kar po njegovem ni naključje.
Reorganizacija CVZ ne bo vodila v odpuščanja
Glede očitka predlagateljev o problematični reorganizaciji centra za varovanje in zaščito (CVZ) je spomnil, da je bila ta odrejena zaradi številnih nepravilnosti in pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene v izrednem nadzoru. Zagotovil je, da se reorganizacija izvaja premišljeno in v skladu z določbami zakona o javnih uslužbencih, prav tako zagotavlja, da ne bo vodila v odpuščanja. "Nobenemu uslužbencu delovno razmerje zaradi tega postopka ne bo prenehalo," je zagotovil. Med cilji reorganizacije je izpostavil boljšo razporeditev nalog, večjo operativno prilagodljivost in hitrejši odziv na varnostne izzive.
Poklukar predlagateljem: Očitno bi želeli privatizirati še kuhinje naših babic
Pri očitkih glede nakupa dveh namenskih helikopterjev za nujno medicinsko pomoč (HNMP) se minister ne more znebiti občutka, da si predlagatelji interpelacije nikakor ne želijo, da bi bila helikopterska nujna medicinska pomoč v Sloveniji javna storitev. "Predlagatelji bi očitno želeli privatizirati še kuhinje naših babic, a zagotavljam vam, da bo helikopterska nujna medicinska pomoč v Sloveniji javna storitev," je poudaril.
O ponovljenem postopku javnega naročila helikopterjev za izvajanje helikopterske nujne medicinske pomoči je pojasnil, da v dozdajšnjem postopku ni bilo napak, ki bi terjale bistvene spremembe v novem razpisu. Zavrača tudi očitek, da gre za identičen razpis. Zagotovil je, da je postopek zakonit, pregleden in strokovno utemeljen.
Irglova izpostavila netransparenten razpis za helikoptersko nujno medicinsko pomoč
Poslanka poslanske skupine nepovezanih poslancev Eva Irgl je med očitki Poklukarju med drugim izpostavila netransparenten razpis za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP) in pomanjkanje vizije za reševanje pomanjkanja kadra v policiji. Samo v zadnjih letih je policijo zapustilo približno 800 policistov, je opozorila in na ministra naslovila vprašanje, ali ima kratkoročen ali dolgoročen načrt za reševanje kadrovske problematike.
Poslanka poslanske skupine nepovezanih poslancev Eva Irgl je med očitki Poklukarju med drugim izpostavila netransparenten razpis za helikoptersko nujno medicinsko pomoč (HNMP).
Izpostavila je tudi problematično reorganizacijo v centru za varovanje in zaščito in očitke zoper nekdanjega generalnega direktorja policije Senada Jusića, zoper katerega je tožilstvo nedavno na sodišče vložilo zahtevo za sodno preiskavo. Državljani morajo imeti zaupanje v institucije, kot je center za varovanje in zaščito (CVZ), danes pa tega zaupanja ni oziroma je porušeno, je poudarila Irgl.
Aleksander Reberšek (NSi) je ministru očital poslabšanje varnostne situacije v času njegovega mandata, neobvladovanje varnostnih razmer na območjih z romskih prebivalstvom in prirejanje razpisa za HNMP. "Ko smo vas dobili s prsti v marmeladi, ste preklicali razpis za HNMP, zdaj, ko se je prah malo polegel, ste ga po tihem spet objavili," je bil kritičen Reberšek.
Ministra je vprašal, zakaj je v ponovljenem razpisu za HNMP med tehničnimi specifikacijami dodal rumeno barvo helikopterja, ki se je je v prvem razpisu "otepal", in zakaj ni upošteval dokumenta ministrstva za zdravje, v katerem je zdravstvo podalo strokovne zahteve za medicinski del reševalnega helikopterja.
Sluga: To je tipična zgodba interpelacije v tem mandatu
Janja Sluga in Jožica Derganc (Svoboda) sta predlagateljem očitali, da njihov način delovanja temelji na neosnovanem obtoževanju in ustvarjanju nezaupanja. To je tipična zgodba interpelacije v tem mandatu, je poudarila Sluga.
"Da se neke stvari v interpelacijo napišejo neargumentirano in neosnovano, potem pa se v razpravi dogaja in dodaja in išče vedno znova nove zgodbe in stvari, kjer se ministra potem diskvalificira. Torej, najprej neosnovano obtožuješ, potem posledično rečeš, da zaupanja ni," je poudarila Sluga.
Ugotavlja sicer, da se ob interpelacijah notranjih ministrov izmenjujeta dve "zimzeleni" temi, "najprej so to migracije, ko ni migracij, so pa Romi." Statistični podatki kažejo na izboljšanje varnostnih razmer, je poudarila Derganc. Po njeni oceni se je minister Poklukar odločno odzval na varnostne izzive, s katerimi se sooča Slovenija, in bil zelo odziven, ko je prihajalo do nepričakovanih in nenapovedanih varnostnih dogodkov.
Sluga se je obregnila tudi zoper NSi, ki da govori o poslabšanju varnostne situacije, ne opozarja pa na nasilje v družini in nad ženskami, ki ga je čedalje več. "Tudi enkrat ne slišim opozoril s strani krščanskih demokratov, da bi se bilo treba o tem pogovarjati. To kažejo številke, statistika. Številke, ki jih berete vi in ki jih očitate ministru, so ves čas približno enake," je poudarila.
Žan Mahnič (SDS) pa je med očitki ministru izpostavil tudi padanje učinkovitosti policije. Po njegovi oceni vodstvo policije in ministrstva ne obvladujeta razmer na policiji in ji ne zagotavljata sredstev za kadrovske in materialne zadeve, odgovornost za to pa bi po njegovi oceni moral prevzeti minister Poklukar. "Varnostna situacija se povsod poslabšuje, ne samo v centru države, tudi drugje," je poudaril.
Glede na stališča poslanskih skupin bo Poklukar prestal tudi drugo interpelacijo
Poslanske skupine koalicije interpelacije pričakovano ne bodo podprle, saj menijo, da Poklukar dela dobro.
V Svobodi po besedah Teodorja Uraniča iz te poslanske skupine vidijo delo ministrstva pod Poklukarjevim vodstvom kot učinkovito in v skladu z ustavnimi načeli. Policija je neodvisna in zaupanja vredna institucija, je ocenil.
V SD so opozorili, da je za ugotavljanje morebitnih nepravilnosti posameznikov vzpostavljen ustrezen sistem. Pooblastila in dolžnost, da preiskujejo in ugotavljajo dejansko stanje in presojajo odgovornost, imajo policija, državno tožilstvo in sodišča, ne pa politika, je dejal Damijan Bezjak Zrim iz SD. Sicer pa je po njegovem mnenju mogoče veliko očitati prav vlagateljem. V NSi in Logar so v času prejšnje vlade Janeza Janše le pasivno spremljali hude zlorabe policijskih pristojnosti zoper ljudi, je dejal.
Prav tako so proti interpelaciji v Levici. V opoziciji poskušajo z interpelacijami zamajati vlado in si utreti pot na oblast, je izpostavil Matej Tašner Vatovec iz Levice. "Tokrat poskušata najmanjši opozicijski stranki asistirati SDS pri manevrih slabljenja vlade in si s tem pridobiti naklonjenost velikega vodje," je dodal. Toda interpelacija zoper Poklukarja je večinoma zgolj recikliran izdelek s ponavljajočimi se očitki, na katere je bilo odgovorjeno že večkrat, je bil kritičen.