Petek,
17. 3. 2023,
7.02

Osveženo pred

1 leto, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,75

216

Natisni članek

Natisni članek

Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora 8. marec Nika Kovač Robert Golob

Petek, 17. 3. 2023, 7.02

1 leto, 8 mesecev

Nika Kovač: To bomo delali v strateškem svetu #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,75

216

Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora pri predsedniku vlade je danes začel delo. Premier Robert Golob je vodenje sveta ponudil direktorici Inštituta 8. marec Niki Kovač, ki je ponudbo tudi sprejela, ker verjamejo, da so za dosego družbenih sprememb nujna vsebinska zavezništva, povezovanja in sodelovanja.

"Danes je potekala oziroma še poteka prva redna seja Strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora. Zelo sem vesel, da so se odzvali tako imenitni strokovnjaki iz civilne družbe, na drugi strani tudi poklicani uradniki iz izvršne veje oblasti, predvsem pa, da je sprejela povabilo k vodenju tega sveta gospa Nika Kovač. Glavni namen strateškega sveta je, tako kot pri preostalih strateških svetih, da svetuje s svojimi pogledi na to, kako sovražni in sovraštveni govor nasloviti, zato da ga bomo v družbi preprečevali, tudi sankcionirali, če bo potrebno, predvsem pa zato, da bo družba na dolgi rok bolj zdrava in stabilna," je ob koncu prve seje poudaril premier Robert Golob.

Dodal je, da je bil današnji sestanek sicer spoznavni, predstavili so se vsi člani, in ponovno pozval vse, primarno politike, pa tudi vse preostale, ki delujejo v medijskem in širšem civilnem prostoru, "da se pri svojih nagovorih, izvajanjih in nastopih čim bolj zavedajo škodljivih posledic, ki jih sovražni govor prinaša širši družbi, in da se mu striktno izogibajo in da poskušamo v naš javni dialog res dosledno vnašati spoštljivost".

Nika Kovač pa je poudarila, da se ji zdi izjemno pomembno, da je bilo to neodvisno posvetovalno telo ustanovljeno, "ker na nek način prepoznava in daje zavezo, da je treba ukrepati proti sovražnemu in sovraštvenemu govoru". "Pred nami je veliko dela in več bomo govorili in se fotografirali, ko bomo dejansko kaj naredili," je sklenila.

"Želimo si, da ste kritični tudi do nas"

"Ne gre za nobeno špekulacijo, še manj blef vladne politike. Še pred nastankom vlade smo obljubljali, da bomo naslovili vprašanje, kako zmanjšati ali pa celo preprečiti sovražni govor v civilni družbi. Končno smo na točki, ko nam je uspelo povezati vse akterje. Vsi strateški sveti, ta je četrti, delujejo po podobnem ali skoraj enakem principu, in to je, da združujejo na eni strani civilno iniciativo, civilne aktiviste ali pa stroko in na drugi strani ustrezne vladne strukture. Namen je dobiti neodvisen pogled na naše politike. Ne samo, da je vsaka ideja dobrodošla. Bodite kritični tudi do nas. Želimo si, da ste kritični tudi do nas, v normalnem, spoštljivem dialogu, mi pa smo odgovorni, da znamo te kritike ne samo prenesti, ampak se tudi odzvati in izvajati ukrepe. Mislimo iskreno, ne nazadnje tudi zaradi tega, ker je lahko vsak od nas ali vsak od vas naslednja žrtev tega govora. Mogoče tudi celo vaši otroci. In to je glavni razlog, zakaj verjamem, da sta ta tema in preventiva na dolgi rok tako strašno pomembni," je še poudaril Golob.

Dodal je, da so sestavni del sveta tudi vsa relevantna ministrstva, ki so po zakonodaji dolžna ukrepati. "Ne moremo se izogniti temu, da bi ob sprejetem sklepu nekdo iz ministrstva, ki je sodeloval v delu sveta, zamižal na eno oko in rekel, to se me ne tiče. To je pomembna distinkcija med drugimi sveti, mogoče tudi v preteklosti, ki so bili sestavljeni izključno iz zunanje javnosti. Mi namenoma mešamo svete. Na drugi strani so prisotne tudi nekatere neodvisne institucije, ravno zaradi tega, da dobimo čim širši pogled. Verjamem, da bodo sklepi in priporočila, ki bodo sprejeti, pomembno vplivali tudi na prihodnje zakonodajne predloge. Tudi verjamem, da se bodo nekateri zakonodajni predlogi, ki jih bo pripravila vlada, obravnavali v svetu in bo svet nanje podal mnenja in priporočila za izboljšave. Zakaj sem tako suveren? Ker preostali sveti delujejo po tem principu in na nek način izzivajo obstoječi uveljavljeni red delovanja, tudi vlade. Namen je vedno isti – imeti boljšo družbo. To je edini način, ki ga vidim za uvajanje sprememb v našo birokracijo oziroma uradništvo," je sklenil Golob.

Kovačeva pa je sklenila, da je zaveza vseh, ki sedijo v tem svetu, da "bomo delali konkretne stvari in dali konkretne rezultate".

Kovačeva je povabilo vzela resno

"Vabila nisem pričakovala, saj smo v Inštitutu 8. marec tako kot do vsake oblasti tudi do trenutne vlade kritični. Pa je vseeno prišlo in prišlo je ravno med kampanjo Samo ljubezen. Kampanjo, ki si prizadeva za zmanjšanje sovražnega govora in njegovih negativnih učinkov. Kampanjo, ki vzpostavlja prakse kolektivne solidarnosti in ustvarja skupnost povezanih ljudi, ki širijo strpnost in prijaznost," je sporočila Nika Kovač.

Povabilo je vzela resno, s članicami in člani programskega odbora inštituta so se po njenih navedbah o njem veliko pogovarjali, tudi kaj to pomeni za inštitut in njegovo neodvisnost.

Fotogalerija
1
 / 12

"Ponudbo je nemogoče zavrniti"

Kot so ugotovili, so strateški sveti neodvisna posvetovalna telesa, ki so sestavljena iz predstavnikov in predstavnic civilne družbe, univerze, institucij in ministrstev. Njihove odločitve so samo priporočila, predsednik vlade ter ministri in ministrice pa so tisti, ki se odločajo, kaj od priporočil bodo upoštevali in česa ne. Predsedovanje takemu svetu ni zaposlitev, je samo funkcija koordiniranja sestankov in aktivnosti, kar bo opravljala brez plačila ali nadomestila stroškov, je dodala.

"Ker v inštitutu verjamemo, da so za dosego družbenih sprememb nujna vsebinska zavezništva, povezovanja in sodelovanja, ker imamo jasno vizijo, kaj si na področju zmanjševanja sovražnega govora želimo, je ponudbo nemogoče zavrniti," je še navedla. Po njenih besedah bodo v inštitutu še vedno ostali kritični do vlade in se še naprej borili za javno zdravstvo, šolstvo in socialno državo.

Premier je po torkovem koalicijskem vrhu najostreje obsodil ponedeljkov napad na Kovačevo. Meni, da gre za posledico sovražnega govora, ki aktivno spodbuja verbalno in fizično nasilje nad ženskami. Verbalno in fizično nasilje nad ženskami je po Golobovih besedah postalo vsesplošno.

Za danes je napovedal prvi sestanek strateškega sveta za preprečevanje sovražnega govora, v katerem bodo sodelovali predstavniki pristojnih ministrstev, predstavniki centra nevladnih organizacij in posamezniki na Golobovo osebno povabilo. K sodelovanju je povabil Dragana Petrovca in Kovačevo, ki ji je tudi ponudil vodenje sveta. "Mislim, da ni primernejše osebe, predvsem zato, ker je ona najbolj izpostavljena žrtev tega sovražnega govora, žal pa niti približno ni edina," je ocenil.

Referendum o vladi, RTVju in oskrbi. Nika Kovač.
Novice Nov napad na Niko Kovač: "Naenkrat vstane in se zažene proti meni"
Nika Kovač
Novice Nika Kovač o Golobovi ponudbi: Zdi se mi lepa gesta #video