Petek, 30. 8. 2024, 17.34
2 meseca, 3 tedne
Tanja Fajon s turškim kolegom podpisala sporazum o strateškem partnerstvu
Zunanja ministrica Tanja Fajon je danes v Ljubljani gostila turškega kolega Hakana Fidana, s katerim sta podpisala sporazum o strateškem partnerstvu med državama za obdobje do leta 2026. Ob tem sta spregovorila o aktualnih globalnih vprašanjih in se med drugim strinjala, da si bosta državi še naprej prizadevali za mir na Bližnjem vzhodu.
Kot je na skupni novinarski konferenci pojasnila Tanja Fajon, sporazum o strateškem partnerstvu potrjuje zelo dobre odnose med Slovenijo in Turčijo ter določa smer njunega prihodnjega sodelovanja. "Aktivnosti med državama se krepijo, predvsem na gospodarskem področju, zaznavamo, da naša blagovna menjava raste, turška podjetja so tudi vse bolj prisotna na slovenskem trgu," je povedala.
Intenzivno sodelovanje med državama
Po njenih besedah intenzivno sodelovanje med državama poteka tudi na področju kulture, znanosti in digitalnega izobraževanja, obstaja pa tudi obojestranski interes za sodelovanje na področju varovanja in ohranjanja kulturne dediščine.
Podpis sporazuma je pozdravil tudi Fidan ter pri tem izpostavil dosedanje dobro sodelovanje med državama in podjetji, recimo pri projektu izgradnje drugega tira med Divačo in Koprom ter pri preboju druge cevi predora Karavanke.
"Netanjahujeva vlada se igra z ognjem"
V razpravi o aktualnih globalnih vprašanjih sta se ministra strinjala, da si bosta Turčija in Slovenija še naprej prizadevali za končanje vojne v Gazi in rešitev dveh držav. "Slovenija v vseh diplomatskih naporih poskuša pridobiti še večje število držav za priznanje Palestine," je ob tem izpostavila Fajonova, medtem ko je Fidan opozoril, da se nasilje vse bolj krepi tudi na zasedenem Zahodnem bregu, kjer Izrael redno izvaja vojaške operacije in racije.
Kot je na skupni novinarski konferenci pojasnila Tanja Fajon, sporazum o strateškem partnerstvu potrjuje zelo dobre odnose med Slovenijo in Turčijo ter določa smer njunega prihodnjega sodelovanja.
"Netanjahujeva vlada se igra z ognjem. Z namenom ohranitve lastnih položajev ogroža prihodnost celotne regije in lastne države," je dejal prvi mož turške diplomacije, čigar država je glasna podpornica Palestincev v konfliktu in pomembna donatorica humanitarne pomoči zanje.
Ukrajina in Rusija
S Fajonovo sta spregovorila tudi o prihodnjem mirovnem vrhu o Ukrajini in se strinjala, da bo ta neuspešen, če se ga ne bodo udeležili predstavniki Rusije in če ga ne bodo podprle države globalnega juga. Po mnenju Fidana je sicer sodelovanje med Slovenijo in Turčijo pomembno tudi v kontekstu Zahodnega Balkana, ob tej priložnosti pa je Sloveniji zaželel tudi uspešno predsedovanje Varnostnem svetu Združenih narodov, ki se bo uradno začelo v nedeljo.
Zunanjega ministra Turčije je nato sprejel še premier Robert Golob. Izpostavila sta enotnost stališč obeh držav do ključnih zunanjepolitičnih vprašanj, kot je situacija na Bližnjem vzhodu, in izrazila željo po poglobitvi dvostranskih odnosov. Dotaknila sta se tudi pogajanj Turčije za vstop v EU, je sporočil vladni urad za komuniciranje (Ukom).
Tanja Fajon se bo popoldne na ministrstvu z alžirskim kolegom Ahmedom Attafom pogovarjala o krepitvi odnosov med državama na bilateralni in multilateralni ravni. Ob obisku bo potekala uradna slovesnost ob odprtju alžirskega veleposlaništva, ki jo bo vodil Attaf.
Vodjo alžirske diplomacije bosta sprejela tudi predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič in predsednik vlade Golob, ki se je maja sam mudil na obisku v Alžiriji in prisostvoval odprtju slovenskega veleposlaništva v Alžiru. Attaf se je sicer v Sloveniji mudil že novembra lani, ko je s kolegico Fajon razpravljal zlasti o razmerah na Bližnjem vzhodu in prizadevanjih za mir v tej regiji.