Četrtek, 11. 6. 2015, 11.29
8 let, 7 mesecev
Miro Cerar zavrača kritike: SDH sem zaščitil pred pritiski in grožnjami (video)
To je prvi vsebinski odziv predsednika vlade na sredino odločitev SDH, da pod določenimi pogoji britanskemu naložbenemu skladu Cinven proda največje slovensko telekomunikacijsko podjetje. Cerar je poudaril, da je nadzorni svet SDH pred tem prodajo ocenil kot primerno in ekonomsko upravičeno.
Cerar je kritike iz koalicije in opozicije, da je izvajal pritisk na nadzornike SDH z izjavo v Bruslju, da naj SDH sprejme odločitev za prodajo, označil za popolnoma zgrešene.
Cerar se strinja, da so nesoglasja v koaliciji in afera OVS, ki so delnico Telekoma Slovenije na borzi znižali, slabo vplivali na postopek prodaje. "Vlada je naredila, kar je lahko, da je preprečila pritiske in odpravila zadnje ovire, ki jih je še videl SDH."
Predsednik Stranke modernega centra še zatrjuje, da ni bilo nobenega odstopanja od njegovih stališč pred lansko volilno kampanjo in po njej. Takrat je namreč dejal, da strateških podjetij ne bodo prodajali, hkrati pa, da bo treba oceniti, koliko bi lahko škodilo ugledu Slovenije, če bi prodajo Telekoma Slovenije "nasilno prekinili".
Cerar je znova spomnil, da sta vlada in državni zbor odločitev o prodaji 15 podjetij, tudi Telekoma Slovenije, sprejela v prejšnjem mandatu. To odločitev je treba spoštovati.
Ker uradnega odziva Cinvena še ne pozna, zadeve podrobneje ni komentiral.
Mesec pravi, da za to nima dokazov, a te manevre vidi kot igro, v kateri želita SDH in vlada pokazati, da se trdo pogajata s Cinvenom, ki ga v ZL imenujejo sklad špekulativnega kapitala. "To lahko razumemo samo tako, da poskuša vlada na nek način reševati svoj obraz, a je manever preveč prozoren."
Cerar se poskuša izogibati odgovornosti, SDH je "kvazineodvisna" institucija, ki ji premier diktira, kako mora delovati, trdi poslanec Združene levice, ki je med soorganizatorji današnjega shoda proti privatizaciji. "Predstavniki vlade so bili na sejah nadzornikov. Očitno je bilo, da so aktivno pritiskali na nadzornike, kako naj se odločijo."
Prepričana je, da je Slovenija zaradi ravnanja koalicijskih strank in posledičnega upada cene delnice izgubila okrog 260 milijonov evrov. Ta škoda je predvsem posledica ravnanja SD. Konkretno je omenila afero OVS, ki je na koncu odnesla obrambnega ministra iz vrst SD Janka Vebra.
Tudi v največji opozicijski stranki SDS pravijo, da bi bila cena lahko višja. "Vsa ta politična evforija, včasih celo histerija, in sprenevedanje koalicije vsemu procesu ne koristijo," je dejal poslanec slovenskih demokratov Andrej Šircelj, ki je bil na sejo nadzornega sveta SDH povabljen kot predsednik parlamentarnega odbora za nadzor javnih financ. Dodatne pogoje Cinvena je sicer označil za neobičajne.
Upa, da bodo nadzorniki SDH končno odločitev sprejeli pregledno in zakonito ter da bodo ugotovili, ali je ponujena cena za Telekom primerna. Pomembno se mu zdi tudi, ali bo Cinven še naprej razvijal podjetje in tehnologijo ter ustvarjal nova delovna mesta.
Spomnil je, da je država SDH ustanovila zato, da politika ne bi odločala o takšnih vprašanjih. Glede izjave premierja Cerarja, da naj SDH sprejme odločitev za prodajo, je prvak DeSUS menil, da se premier v tej fazi ne bi smel spuščati v postopek. "Nadzorniki in uprava SDH imajo vse potrebne podatke. Ko bo posel sklenjen ali ne, pa se bo videlo, ali je bil dobro izpeljan."
Pri prodaji so po njegovih besedah sporne druge stvari: cena, državni prevzem tveganj, nejasnost glede strateškosti in domnevno dogovarjanje dveh morebitnih ponudnikov.
SDH je odločil tako, da ni nič odločil, trdi kmetijski minister. Nadzorniki so odločali o nepopolnem gradivu, verjetno pa sta uprava SDH in premier Cerar pritiskala na nadzornike, pravi Židan. "Če ministri na vladi niso imeli poguma odločati in so odgovornost prenesli na ljudi, ki odgovarjajo s svojim premoženjem, to ni dobra pot politike."