Četrtek, 19. 3. 2015, 12.27
8 let, 7 mesecev
Minister Veber odločen, da ne bo odstopil, Tonin napovedal interpelacijo (video)
Minister za obrambo Janko Veber ne bo odstopil s položaja, ker za to ni nobenega argumenta, je dejal na novinarski konferenci. Ne gre za to, ali bo Telekom privatiziran ali ne, ampak za morebitne posledice zamenjave lastništva na varnostni sistem države in telekomunikacijsko infrastrukturo, pravi Veber.
Veber pravi, da v analizi tega vprašanja, ki jo je poslal vladi in je označena s stopnjo zaupnosti interno, ugotavlja, da bi se zaradi spremembe lastništva Telekoma Slovenije lahko pojavile težave, ki bi lahko nastale v sistemu varstva pred naravnimi nesrečami in za varnost države.
Prepričan je tudi, da ima varnostna služba ministrstva za obrambo, ki ji je naročil analizo, vsa pooblastila za takšno delo v 32. členu zakona o obrambi, ki govori o obveščevalnih in protiobveščevalnih ter varnostnih nalogah. Veber se sklicuje na tretjo alinejo omenjenega člena, ki med nalogami našteva "odkrivanje in preprečevanje dejavnosti obveščevalnih služb vojaških organizacij, ki ogrožajo obrambne interese države, Slovensko vojsko ali ministrstvo".
V skladu z zakonom o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami pa je odgovoren za informacijski sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, na katerem temelji celotni sistem zaščite reševanja in pomoči, je navedel.
"Naj povem, da je Telekom z vidika zagotavljanja telekomunikacijske infrastrukture in storitev informacijske družbe za potrebe rednega delovanja obrambnega sistema ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami naš najpomembnejši poslovni partner in ključen poslovni subjekt, da lahko izvajamo svojo nalogo za varnost države na obrambnem področju in na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami," je izpostavil minister.
Kot je povedal predsednik komisije Branko Grims (SDS), so v komisiji DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb ugotovili grobo prekoračitev pooblastil ene od obveščevalno-varnostnih služb, in sicer politično zlorabo službe ministrstva za obrambo (Mors) za namene obrambnega ministra. Sporno naj bi bilo naročilo analize o pozitivnih in negativnih učinkih prodaje Telekoma Slovenije.
Zaradi domnevne zlorabe je zato podpredsednik komisije Matej Tonin (NSi) obrambnega ministra Janka Vebra pozval k odstopu, saj je po njegovem presegel svoja pooblastila.
Danes je Tonin ponovno poudaril, da je OVS presegla pooblastila in da je šlo je za nedopusten poseg vojaške obveščevalne službe v civilno sfero. Izpostavil je, da je to ugotovila tudi komisija, zdaj pa se mora predsednik vlade Miro Cerar odločiti, ali želi imeti v vladni ekipi ministra, ki krši zakone.
Tonin je sicer dejal, da so v parlamentarni komisiji ob nadzoru OVS vedeli, kaj iščejo, saj so imeli informacije iz različnih virov, da se v vojaški obveščevalnih službi "dogajajo nenavadne stvari".
Tonin je na novinarsko vprašanje, ali bi bili pripravljeni vstopiti v vlado, če bi Cerar zamenjal Vebra, SD pa bi pristala v opoziciji, odgovoril, da to ne pride v poštev. Svoje negativno stališče so namreč sporočili že na pogajanjih ob oblikovanju koalicije in tega stališča ne bodo spreminjali.
Analiza OVS je nenavadna iz več razlogov, saj minister za obrambo o aktivnostih OVS ni sproti obveščal pristojnih, na primer predsednika vlade Mira Cerarja, pravi Jakič. Jakič vidi malo prostora za to, da bi se lahko vojaška obveščevalna služba OVS ukvarjala z analizo privatizacije Telekoma Slovenije, če že, bi se lahko s tem ukvarjala civilna obveščevalna služba Sova.
Kdo je Janko Veber:
Poslanec ZaAB Peter Vilfan, ki predseduje parlamentarnemu odboru za obrambo, je sicer za ponedeljek že sklical nujno sejo odbora, na kateri se bodo na zaprti seji seznanili z vsemi dejstvi v zadevi.
"Vse kaže na to, da je prisotna popolna odstotnost vodenja," pa je povedal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko. To se vidi tudi v dveh zadnjih odmevnih zadevah. To, da pride policija v pisarno predsednika vlade, čeprav zoper njega ni bila odrejena preiskava, je hud problem, pravi Tanko, ki je s tem mislil na policijske preiskave v zadevi Bratušek.
Veber bi moral zaradi ugotovitev parlamentarne komisije odstopiti. Če se to ne bo zgodilo, bi moral njegovo razrešitev predlagati Cerar. Če tudi tega ne bo, bo SDS pripravila interpelacijo oziroma bodo prispevali podpise za njeno vložitev, je napovedal vodja poslancev največje opozicijske stranke.
Židan v aferi vidi potezo opozicije, ki želi skrhati odnose v koaliciji, a proti Vebru nima argumentov. Ali ne gre za poseg vojske v civilno sfero? Predsednik SD odgovarja, da so informacije pripravljali različni organi, ni pa bilo uporabljenih nobenih posebnih metod, ampak le javno dostopne informacije.
Veber je varuh sistema informacij in komunikacij v obrambnem sistemu in sistemu zaščite pred naravnimi nesrečami, zato Židan Vebrovo ravnanje označuje za edino možno.
Kaj pa če bo predsednik vlade Cerar do ravnanj Vebra bolj kritičen? Gre za hipotetično vprašanje, pravi Židan, saj ne pričakujejo, da "dober minister ne bi bil deležen predsednikove podpore".