Vlada skuša z novelo zakona o arhivih popraviti stanje, ki je nastalo leta 2006 s sprejemom obstoječega zakona, poudarja direktor Arhiva RS Dragan Matić.
Kot je v sporočilu, objavljenem na spletni strani arhiva, zapisal Matić, je obstoječi zakon o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih "ob pomislekih in nasprotovanju arhivske stroke določil, da je arhivsko gradivo represivnih, pravosodnih in nekdanjih družbeno-političnih organov, ki je nastalo pred 17. 5. 1990, prosto dostopno brez omejitev".
"Zakonsko določilo se je izkazalo za škodljivo"
V primeru dela gradiva nekdanje Službe državne varnosti (SDV), ki se nanaša na njeno obveščevalno in protiobveščevalno dejavnost, se je to zakonsko določilo po njegovem mnenju izkazalo kot škodljivo, saj lahko izvajanje veljavnega zakona "ogrozi nacionalne interese in varnost posameznikov v tujini, ki so delali v korist vitalnih nacionalnih interesov Slovenije, oziroma to morda delajo še sedaj". Z novelo bi možnost nastopa teh škodljivih posledic odpravili, je zapisal.
Kot navaja, na ogrožanje nacionalnih interesov oz. varnosti posameznikov med drugim posredno opozarja tudi uredba o prevzemanju gradiva nekdanje SDV, ki jo je sprejela vlada v prejšnjem mandatu in s katero je predvideno, da lahko direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije določi način dostopa do dela gradiva nekdanje SDV.
Novela predvideva oblikovanje delovne skupine
Matić pojasnjuje, da novela zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih predvideva oblikovanje delovne skupine. Njena naloga bo, da v enem letu pregleda gradivo nekdanje SDV, ki se nanaša na obveščevalno in protiobveščevalno dejavnost in da tistemu delu gradiva, katerega razkritje bi ogrozilo nacionalni interes ali varnost posameznikov, ki so delovali v nacionalnem interesu, določi stopnjo tajnosti v skladu z arhivskimi standardi in evropsko prakso. Sestava in način oblikovanja delovne skupine ji zagotavljata kompetentnost ter omogočata njeno strokovno delo, še zagotavlja direktor Arhiva.
Gorenak: Novela zakona o arhivih je škodljiva
Poslanec SDS Vinko Gorenak ponovno izpostavlja, da je vladna novela zakona o arhivih protiustavna, zato jo je treba na referendumu zavrniti. Ob tem dodaja, da bi moral Matić poskrbeti za zakonitost izvajanja veljavnega zakona, ne pa agitirati "za škodljivo, protiustavno in nepotrebno" novelo zakona.
Gorenak ponovno opozarja, da kljub zakonu, ki omogoča dostop do arhivskega gradiva, Arhiv RS že od avgusta 2010 publicistu Igorju Omerzi nezakonito onemogoča dostop. "Tudi zaradi takšnih oblastniških ravnanj je treba novelo zakona na referendumu zavrniti," je zapisal v sporočilu za javnost.
"Ta del arhiva je že peto leto dostopen javnosti"
"Nekdanja služba državne varnosti, bolj znana pod kratico UDBA, ki je bila pretežno namenjena preganjanju, spremljanju in nadziranju naših državljanov, je že leta 1989 uničila okoli 95 odstotkov vseh svojih arhivov. Preostanek njenega arhiva je bil vse do leta 2006 tajen in nedostopen javnosti. Šele v času vlade Janeza Janše je bil sprejet zakon, ki je omogočil prost dostop do teh arhivov. Ta del arhiva je torej že peto leto uradno dostopen javnosti," je med drugim pojasnil Gorenak.
Pri preprečevanju dostopa do arhivov Igorju Omerzi pa gre, navaja Gorenak, "za ščitenje nekdanjega početja nekdanjih in sedanjih akterjev politične levice. To dokazuje tudi poteza vlade, ki je januarja letos predlagala ponovno zaprtje teh arhivov, kar je državni zbor z zakonom potrdil," dodaja.
O tem zakonu bodo torej odločali volivci na referendumu. Če bodo glasovali proti zakonu, bodo arhivi ostali odprti, sicer se bodo zaprli, ugotavlja Gorenak.