Četrtek,
20. 10. 2011,
17.28

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Igor Lukšič

Četrtek, 20. 10. 2011, 17.28

6 let, 2 meseca

Lukšič ocenjuje, da je za njimi zelo uspešen mandat

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vlada je v tem mandatu zbrala pogum in prvič po osamosvojitvi bistveno povečala sredstva za raziskave in razvoj, in sicer za 47 odstotkov glede na leto 2008 ter še za 20 odstotkov leta 2010.

Tako je dejal visokošolski minister Igor Lukšič. Ob tem ocenjuje, da je za njimi zelo uspešen mandat. Za 22 odstotkov so povečali tudi sredstva za visoko šolstvo. "Če upoštevamo, da je bila kriza in so bile težave s proračunom, so to dosežki, ki bodo dali dolgoročno rezultat," je na današnji novinarski konferenci povedal visokošolski minister, ki opravlja tekoče posle, Lukšič. "Pri upravljanju raziskovalnih inštitutov dali vajeti v roke zaposlenim oz. raziskovalcem" Po njegovi oceni je pomembno tudi, da je vlada pri upravljanju raziskovalnih inštitutov ponovno dala v roke vajeti zaposlenim oz. raziskovalcem. Popravili so, kar je prejšnja vlada naredila, ko je po Lukšičevih besedah neposredno iz kabineta predsednika vlade usmerjala ljudi in poskušala vplivati na delo inštitutov. Lukšič: Sprejeti zakoni debirokratizirajo priznavanje diplom ... "Na področju visokega šolstva smo sprejeli nekaj manjših zakonov, ki predvsem debirokratizirajo priznavanje diplom, povečujejo preglednost z elektronski evidencami, tudi preglednost študijskih programov za študente in za vse, ki hočejo vedeti, kaj se dogaja v visokem šolstvu," je poudaril. Premiki na področju mednarodnega sodelovanja Prepričan je, da je za njimi zelo uspešen mandat. Hkrati je ponosen na to, da so po osmih letih z ZDA podpisali pogodbo o financiranju Fulbrightovih štipendij, pa tudi pogodbo o sodelovanju z Brazilijo. Nenazadnje pa je državni zbor na zadnji oktobrski seji sprejel še nov zakon o vrednotenju in priznavanju izobraževanja, ki teži k pravičnejši obravnavi tujega izobraževanja.

Za Lukšiča je pomembno tudi to, da sta bila v tem času sprejeta dva temeljna strateška dokumenta: resolucija o nacionalnem programu visokega šolstva do leta 2020 (NPVŠ) ter raziskovalno in inovacijsko strategijo v Sloveniji do leta 2020 (RISS). "To je osnova za pripravo zakona o raziskovalni dejavnosti in zakona o visokem šolstvu oz. univerzah. Priprava slednjih že teče, tako da bo lahko nova vlada že takoj v začetku mandata spravila to v življenje," je prepričan Lukšič.

Direktor direktorata za visoko šolstvo Stojan Sorčan pa je med dosežki ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo med drugim izpostavil ustanovitev nacionalne agencije za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu, kar je v skladu z novelo zakona o visokem šolstvu, ki je začela veljati prav danes. Omenil je še projekt izgradnje evidenčnega in analitskega informacijskega sistema za visoko šolstvo (eVŠ).

Za novo študijsko leto so pripravili inovativno shemo doktorskega študija V sodelovanju z univerzami pa so za študijsko leto 2010/2011 pripravili inovativno shemo doktorskega študija, ki predstavlja napredek v kakovosti študija in zagotavlja, kot pravi Sorčan, večjo avtonomnost univerz.

"Uspešno izveden prehod iz analognega na digitalno oddajanje TV signalov" Direktor direktorata za informacijsko družbo Marjan Turk pa je med dosežki ministrstva omenil uspešno izveden prehod iz analognega na digitalno oddajanje TV signalov. Zdaj se po njegovih besedah izvajajo operacije za gradnjo odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij v lokalni skupnosti (GOŠO 2) na območjih, kjer širokopasovni priključki niso omogočeni in kjer ni tržnega interesa za gradnjo takega omrežja, je pojasnil. S tem bo 13.500 gospodinjstvom omogočen dostop do odprtega širokopasovnega omrežja na območju belih lis.