Ponedeljek, 5. 5. 2014, 19.52
8 let, 7 mesecev
Koliko so nam s svojimi dogovori o cenah vzeli farmacevti
Še vedno pa je uganka, koliko smo bili uporabniki zdravil oškodovani zaradi previsokih cen, ki bi bile lahko posledica takšnih dogovorov veletrgovcev zdravil, poroča MMC.
Agencija v odločbi, ki je postala uradno dostopna, ugotavlja, da usklajevanje največjih dobaviteljev pri določanju cen zdravil dokazuje tudi vsebina elektronskih sporočil, ki so si jih izmenjala podjetja.
"Iz izmenjanih sporočil na začetku leta 2009 in 2010 ter vsebine sestanka na začetku leta namreč jasno izhaja skupna volja med veledrogeristi, da ti pri dobavi zdravil, za katera so proizvajalci z ZZZS sklenili dogovor o nižjih cenah od najnižje dovoljene cene, v razmerju do lekarn ne bodo uporabljali popustov, temveč bodo oblikovali cene v skladu z dogovornimi cenami zdravil, ki jih dobijo od proizvajalcev zdravil. Torej po najvišjih vrednostih, ki so dopustne v prometu na debelo za zdravila z dogovorno ceno," so zapisali v odločbi. Da so lahko takšne odločbe podlaga za tožbo, s katero lahko oškodovani vsaj del preplačil izterjajo nazaj, pa je za TV Slovenija pred časom povedal direktor agencije za varstvo konkurence Andrej Krašek, še navaja MMC.
Predsednik uprave Kemofarmacije Davorin Poherc je po poročanju Financ potrdil, da je upravno sodišče presodilo o zadevi, a je hkrati napovedal, da se bodo pritožili na vrhovno sodišče.