Sreda, 28. 11. 2018, 6.45
5 let, 12 mesecev
Bratuškova za Bandellijevega naslednika predlagala Iztoka Puriča #video
Stranka Alenke Bratušek je premierju Marjanu Šarcu namesto Marka Bandellija za ministra za kohezijo predlagala Iztoka Puriča, ki je pred tem neuspešno kandidiral za kranjskega župana. Puriča pred ustoličenjem čaka še potrditev v Državnem zboru.
Bandelli je moral oditi po pozivu premierja Šarca zaradi neprimerne komunikacije in slabega dela na ministrstvu.
Za njegovega naslednika je Alenka Bratušek predlagala Iztoka Puriča, ki se je pred nekaj tedni neuspešno potegoval za kranjskega župana.
Novo ime bi morala Bratuškova predsedniku vlade dostaviti do petka, vendar je zaprosila za podaljšanje do danes. Šarec je izbiro Puriča potrdil.
Kdo je Iztok Purič?
Pred slabima dvema tednoma se je Purič (desno ob Alenki Bratušek) neuspešno potegoval za kranjskega župana. Purič je star 64 let in je že upokojen, po izobrazbi pa je doktor organizacijskih ved. V preteklosti je 12 let vodil javni zavod Brdo. Direktorsko mesto je zapustil leta 2012 zaradi nepravilnosti pri vodenju.
Očitali so mu, da je za 70 tisoč evrov preplačal nakup preproge, ob tem pa naj bi negospodarno ravnal pri sklepanju računovodskih, svetovalnih in avtorskih pogodb.
Pred tem je deloval v Exotermu in Žitu.Na lokalnih volitvah pred slabima dvema tednoma je Purič v Kranju dobil 18 odstotkov glasov in za dobra dva odstotka zgrešil drugi krog, kjer se bosta pomerila Matjaž Rakovec in Zoran Stevanović.
Pojavljalo se je več imen
Pred tem se je v igri za izpraznjen stolček kohezijskega ministra omenjalo tudi poslanko Mašo Kociper, generalnega sekretarja Jerneja Pavliča, državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Metoda Dragonjo in predsednika sveta SAB Romana Jakliča.
Marjan Šarec je po dveh mesecih zahteval odstop Marka Bandellija.
Odšel zaradi neprimerne komunikacije in slabega dela
Bandelli je moral ministrski stolček zapustiti 13. novembra, potem ko ga je k odstopu pozval Šarec. Povod je bila njegova neprimerna komunikacija z dvema od županskih kandidatov v Komnu, kjer je pred tem županski stolček zasedal prav Bandelli.
Najprej je Eriku Modicu zagrozil, da mu bo odrekel podporo dveh ministrstev, ki so pod okriljem SAB: za kohezijo in infrastrukturo, nato je Sergiu Stancichu na Facebooku napisal, da bo le njihov kandidat Dean Zalesjak dobil maksimalno politično podporo, znanje in ministrske informacije.
Puriča, če ga bodo potrdili v DZ, na ministrstvu za kohezijo čaka veliko dela, saj je Šarec njegovemu predhodniku Bandelliju očital prepočasno delo, ker je zamujal z vložitvijo informacij o črpanju evropskih sredstev v vladno proceduro.
DZ se je z Bandellijevim odstopom seznanil prejšnji ponedeljek, ko je začel teči desetdnevni rok, ko mora premier predlagati novega ministra ali obvestiti DZ, da bo funkcijo tega ministra začasno opravljal sam ali kdo drug iz vlade.
Bandellijev mandat je trajal dva meseca, so pa bili v preteklosti še nekateri primeri, ko so ministri na stolčku zdržali le nekaj dni.
Šarec: Purič mi je zagotovil, da bo delal po mojih pričakovanjih
Šarec v izjavi za medije ob robu prireditve ob dnevu Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) izbire SAB ni želel komentirati. "To je njihova izbira, njega so mi predlagali in ta predlog sem tudi poslal v državni zbor," je dejal. Pojasnil pa je, da se s predlogom strinja in da se je s Puričem tudi pogovoril. "Zagotovil mi je, da bo delal tisto, kar od njega pričakujem, se pravi, da bo delo na ministrstvu teklo," je dejal premier. Ocenil je, da je na ministrstvu precej težav.
S tem, ko je Purič podal soglasje h kandidaturi, je po Šarčevih besedah prevzel tudi veliko odgovornost. "Pričakujem, da bo delo začelo teči in da bo črpanje evropskih sredstev takšno, kot mora biti," je dejal.
Na vprašanje, ali ga njegova prtljaga ne moti, pa je odgovoril: "Stranka SAB mi ga je predlagala, ta resor sodi v kvoto stranke SAB, in če oni ocenjujejo, da je primeren kandidat, potem mu bom dal priložnost." Pred leti so se sicer v medijih pojavili očitki, da naj bi zaposleni javnega zavoda Brdo v času Puričevega vodenja, ko je bila Bratuškova članica upravnega odbora zavoda, na njeni parceli opravljali obrtniška in vrtnarska dela. Skupaj z nekdanjo zaposleno na Brdu Majdo Makrun pa je bil ovaden zaradi očitkov o zlorabi uradnega položaja ali pravic pri nakupu orientalske preproge, ki naj bi jo na Brdu leta 2008 preplačali za okoli 70.000 evrov. Sodišče sicer ni uvedlo preiskave v tej zadevi, ovadbo pa je zavrglo.
Premier Šarec je danes komentiral razmere v koaliciji, v kateri se je v zadnjih dneh zaiskrilo tudi zaradi dodatka upokojencem. "Turbulenca še ne pomeni padca letala, tako da verjamem, da bomo šli naprej." Šarec je sicer ponovil stališče, da se za upokojence ne trudi le ena, pač pa vlada v celoti. Tako tudi boja dveh koalicijskih strank za upokojence, DeSUS in SAB, ni želel komentirati. (STA)
28