Svetovna zdravstvena organizacija v eni svojih najobsežnejših študij navaja, da imajo kemikalije v plastiki, s katero smo vsakodnevno v stiku, za človeško zdravje izredno hude posledice.
Tovrstna dognanja, opozarjajo znanstveniki, pa so po vsej verjetnosti le vrh ledene gore. Strupene kemikalije naj bi imele še posebej škodljive učinke na hormone še nerojenih otrok. Kemikalije, ki se uporabljajo za boljšo prilagodljivost in prožnost plastike in nas vsakodnevno obkrožajo v naših domovih, avtomobilu, na delovnem mestu, nekaj pa je je prisotne celo v praksi, naj bi po zadnjih dognanjih povzročale manjšo plodnost in genske okvare pri novorojenčkih.
Škodljive kemikalije bi bilo potrebno prepovedati
Kemikalije, ki so v otroških igračah, kozmetiki, ladijskih podih, v plastični masi osebnih avtomobilov, kreditnih karticah, mobitelih, osebnih računalnikih, tako lahko med drugim povzročijo raka na dojkah, astmo, neplodnost, deformacijo še nerojenih otrok in druge hude posledice za človeško zdravje, v poročilu navaja Svetovna zdravstvena organizacija (SZO). Zato v želji po zaščiti zdravja in dobrobiti prihodnjih generacij predlagajo, da bi uporabo teh škodljivih kemikalij v prihodnje prepovedali.
Za škodljivost obstajajo trdni dokazi
SZO opozarja, da namreč obstajajo zelo trdni dokazi, da lahko te kemikalije, vsebovane v plastiki, škodujejo hormonu ščitnice, povzročajo poškodbe možganov, nižajo inteligenco, sposobnost osredotočanja, povečujejo hiperaktivnost in stopnjo tveganja za avtizem. Poročilo je rezultat dvoletnega dela številnih mednarodnih strokovnjakov, ki so ovrednotili tudi številne študije, ki poročajo o škodljivosti določenih kemikalij v plastiki.
Zdravstveno stanje otrok se je močno poslabšalo
Raziskovalci ob tem poudarjajo, da se je splošno zdravstveno stanje otrok v razvitem svetu v zadnjih dvajsetih letih precej poslabšalo. Razširjenost astme se je več kod podvojila, prav tako je vedno večja razširjenost raka možganov in nekateri drugih bolezni.
Evropska unija se s tem problemom že ukvarja
Dr. Maria Neira, direktorica za področje javnega zdravstva pri SZO-ju, zato poudarja, da ima današnja generacija veliko odgovornost za zdravje prihodnjih generacij. Evropska unija sicer že zdaj poskuša doseči dogovor, kako bi lahko bolj preprosto prepoznavali zdravju škodljive kemikalije in njihovo uporabo lažje nadzorovali in po potrebi prepovedali.