Torek, 21. 4. 2015, 15.59
8 let, 8 mesecev
Kdaj zastara zadeva Patria?
Neuradno naj bi ustavni sodniki razveljavili sodbo v zadevi Patria in jo v ponovno presojo vrnili okrajnemu sodišču. To bi pomenilo, da so ustavni sodniki presodili, da so bile prvaku SDS Janezu Janši, Tonetu Krkoviču in Ivanu Črnkoviču kršene človekove pravice.
Ker naj bi bilo očitano dejanje storjeno v času, ko je veljal še stari kazenski zakonik, torej leta 2005 (novi je začel veljati novembra 2008, op. a.), bi moralo sodišče upoštevati stari kazenski zakonik, ki določa, da zadeva zastara po desetih letih.
Novi zakon določa, da zastaralni rok začne teči dve leti po pravnomočnosti sodbe, tako da bi sodišče imelo čas do aprila 2017.
"Ko bo sprejeta odločitev ustavnih sodnikov in bomo o njej tudi uradno obveščeni, jo bomo najprej preučili in šele nato zavzeli stališče do morebitnega zastaranja v zadevi Patria," pojasnjuje tiskovna predstavnica okrajnega sodišča Tina Hrastnik.
Kazenski postopek namreč terja določen protokol, ki na posamezne odločitve sodišča dopušča tudi pritožbe. Tudi če bi okrajnemu sodišču uspelo izpeljati dokazni postopek in bi znova izreklo obsodilno sodbo, bi se obsojenci lahko na to pritožili, kar pomeni, da pravnomočnosti sodbe do avgusta ne bi mogli zagotoviti.
Tisti trenutek, ko bo presoja ustavnih sodnikov – če bo takšna, kot je neuradna – znana tudi uradno, bosta iz zapora izpuščena tudi upokojeni brigadir Tone Krkovič in direktor podjetja Rotis Ivan Črnkovič, medtem ko je Janez Janša po odločitvi ustavnega sodišča že na prostosti.