Petek, 27. 6. 2014, 7.58
7 let, 1 mesec
Kakšne rešitve politiki ponujajo za pereče zdravstvene težave
Slovensko zdravstvo se utaplja v številnih težavah in vseh naenkrat ni mogoče rešiti. Zato smo politične stranke, ki kandidirajo na predčasnih volitvah, vprašali, kako bi se lotili reševanja konkretnih težav: zamude rokov in podražitve gradbenih projektov, pomanjkanja zdravnikov ter zapleta na programu otroške srčne kirurgije. V nadaljevanju si lahko preberete povzetek odgovorov, celotne odgovore pa najdete s klikom na ime posamezne stranke.
V stranki SMC medtem poudarjajo, da je zdaj, ko so pogodbe z izvajalci že sklenjene, mogoč le še nadzor nad izvajanjem pogodbenih vrednosti, ki mora biti predvsem strokoven. Tako poudarjajo tudi v SLS, v strankah ZaAB in Združeni levici pa se zavzemajo za to, da bi ta nadzor izvajali računsko sodišče, inšpekcija in državno pravobranilstvo.
V strankah SDS in NSi izpostavljajo potrebo po tem, da bi vključeni v projekt nosili tudi odgovornost. Tako v stranki SMC kot v DL pa obljubljajo, da bodo od odgovornih brezkompromisno zahtevali spoštovanje pogodbenih zavez, obenem pa bo DL sodelovanje v vsaki vladi pogojevala z notranjim ministrom, ki bo kos nadaljevanju preiskav korupcije v zdravstvu.
Vzrok za nečiste posle v strankah SD, PS, ZaAB in Verjamem vidijo v neučinkovitem sistemu javnega naročanja. Da bi se v prihodnje temu izognili, prelagajo spremembo sistema bodisi s centralizacijo naročanja bodisi s poenostavitvijo ali standardizacijo postopkov in mednarodnimi razpisi.
In kje vidijo rezerve za novo zaposlovanje? Združena levica bi ukinila ZUJF, Naprej Slovenija odpustila nesposobno vodstvo, Verjamem rezerve vidi v izboljšanju učinkovitosti dela, Solidarnost pa v prenosu dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezno in uvedbi zdravstvenega prispevka na vse prihodke, ne le na plače in pokojnine.
V SDS in SD rezerve vidijo v okrepitvi primarnega zdravstvenega varstva, s čimer bi "znižali stroške, ki jih namenjamo za zdravstveno obravnavo posameznika in zdaj nastajajo zaradi preobremenjenosti zdravnikov na primarni ravni ter zaradi posledičnega visokega deleža napotitev pacientov na sekundarno oziroma terciarno raven zdravstvene dejavnosti", so zapisali v SDS.
Kar zadeva kadrovske stiske, v SMC še poudarjajo, da mora vodstvo bolnišnic poskrbeti za največji mogoč izkoristek zdravstvenega osebja, da bolnik ne bo prikrajšan. In medtem ko v PS poudarjajo, da zdravstvo ne sme postati predmet dobička, v DL in ZaAB menijo, da bi ravno koncesijska politika in zasebna konkurenca zagotavljali ustrezno dostopnost zdravstva vsem prebivalcem.
Pa vendar je po mnenju PS zaplet odraz stanja celotnega zdravstva, za kar je po mnenju SD odgovorna tudi politika, ki se ni znala poenotiti v skupnih ciljih glede zagotavljanja vzdržnega in dostopnega zdravstvenega sistema. Nastali položaj bi v SDS in SMC reševali s pregledom dogajanja in strokovnim nadzorom nad organizacijo ter od krivcev zahtevati prevzem odgovornosti. V SLS pa že zdaj svet UKC Ljubljana pozivajo k razrešitvi generalnega direktorja.
Škodo nastalega položaja sicer najbolj občutijo najmlajši pacienti in njihovi starši, zato položaja kratkoročno brez tuje pomoči ni mogoče rešiti, navajajo v DL in SLS. Dolgoročno pa bi v strankah SMC in Solidarnost težave reševali z analizo stanja, ki bi pokazala, ali je v Sloveniji glede na statistike potreben tak progam ali je bolj smiseln dogovor s tujimi zavodi.