Ponedeljek, 12. 5. 2014, 7.15
6 let, 3 mesece
Kako premožni so Slovenci, ki želijo v Evropski parlament
"Če bom poslanec, bom o dohodkih ter premoženju obvestil za to pristojne institucije," je na vprašanje časnika Finance odgovoril eden od ustanoviteljev in solastnikov Ekonomskega inštituta Pravne fakultete (EIPF). Do marca letos, ko se je upokojil, je bil Jože Mencinger tudi njegov direktor.
"Mi imamo za to vprašanje inštitucije, ki jim bom poročal, če bom izvoljen, nikakor ne mislim Financam odgovarjati na vprašanja o zaslužkih in premoženju. Sem proti histeriji, ki se v Sloveniji dela, za kar pa so v veliki meri zaslužne Finance," pa je za MMC dejal nosilec liste PS-ja.
"Če sem s tem zbudil dvom, ne morem pomagati, nikakor se nočem prilagajati javnemu mnenju. Imam svoje mnenje o stvareh in pri temu vztrajam, ne glede na to ali sem izgubil kakšnega volivca ali nisem. Edini način, upreti se histeriji, je da nekaj narediš, kar javnost zahteva," je še MMC-jevi klepetalnici pojasnil Mencinger.
Podatke o premoženju politikov, ki bi želeli postati evroposlanci, so zbirali novinarji poslovnega dnevnika Finance Teja Grapulin, Albina Kenda in Jurij Šimac.
Za podatke o premoženju so vprašali nosilce izbranih osmih kandidatnih list za evropske volitve, na katere bomo volivci odšli 25. maja. V roku so prejeli sedem odgovorov, le profesor Jože Mencinger jih je zavrnil. K vprašanjem tudi niso imeli pripomb, le kandidat liste SLS in NSi Lojze Peterle je izrazil pomislek, da mu bodo ljudje očitali njegove zaslužke, a je podatke vseeno poslal.
Ker gre za javne osebnosti in politike, ki želijo med evroposlance, katerih prejemki so javni, plačujemo pa jih vsi davkoplačevalci, je razkrivanje premoženjskih podatkov pot k večji preglednosti delovanja javnih osebnosti.
Kot pravi Klanjšek, Slovenci pogosto sklepajo, da se je kdo premoženje pridobil s krajo. Čeprav smo med narodi v Evropi, kjer je najmanj neenakosti, smo pri nas za to zelo občutljivi, pravi.