Ponedeljek, 2. 6. 2014, 14.05
7 let, 3 mesece
Kako je potekal (politični) boj za južno mejo
Pet arbitrov naj bi po pričakovanjih prihodnje leto sprejelo odločitev o morski in kopenski meji med Slovenijo in Hrvaško ter tako končalo več kot 20 let dolg spor, ki ga politika ni znala ali hotela rešiti, saj ga je pogosto uporabljala za notranjepolitične obračune in nabiranje političnih točk.
Slovenija je imela po osamosvojitvi rešeno vprašanje meje s tremi svojimi sosedami – Italijo, Avstrijo in Madžarsko –, saj je bila ta hkrati tudi jugoslovanska meja. Okoli 670 kilometrov dolga meja s Hrvaško in morska meja pa nista bili nikoli jasno določeni.
Pri določitvi meje na kopnem bo moralo sodišče upoštevati mednarodno pravo in poiskati ustrezen pravni naslov za to. Meje med jugoslovanskimi republikami so pravno temeljile na sklepih Avnoja po koncu druge svetovne vojne. Med Slovenijo in Hrvaško je meja temeljila na razmejitvi med banovinama v kraljevini Jugoslaviji, ta pa na meji med Avstrijo in Ogrsko znotraj Habsburške monarhije. Ta meja večji del poteka po mejnih rekah, od Kolpe, Sotle do Drave in nato Mure, ter je večinoma demarkirana.
Marca tistega leta je Slovenija Hrvaški predlagala osnutek sporazuma o meji, ki odraža stanje na dan 25. junija 1991. Leto pozneje je slovenski parlament sprejel Memorandum o celovitosti Piranskega zaliva, v katerem se je Slovenija zavzela za ohranitev celovitosti zaliva pod njeno suverenostjo in jurisdikcijo ter za izhod na odprto morje.
Leta 1993 je Strokovna delovna skupina za vprašanje meje identificirala 53 razhajanj, večjih od 50 metrov. Med letoma 1993 in 1998 je delovala Mešana diplomatska komisija za ustanovitev in demarkacijo slovensko-hrvaške meje in končni sporazum o meji. Diplomatska komisija je v pogajanjih rešila vsa odprta kopenska vprašanja razen štirih območij (ozemlje ob Muri pri Hotizi, Sekuliči, Tomšičeva parcela – Snežnik in Dragonja z morsko mejo).
Leta 1995 sta si državi priznali legitimnost zahtevkov glede spoštovanja statusa quo na dan 25. junija 1991 na spornih območjih na kopnem. Slovenija je zahtevala teritorialni stik z odprtim morjem in celovitost Piranskega zaliva, Hrvaška pa teritorialni stik s teritorialnim morjem Italije in sredinsko črt v Piranskem zalivu.
Vmes je leta 1999 v sporu posredoval nekdanji obrambni minister ZDA William Perry, a njegova mediacija ni bila uspešna.
Slovenski premier Janez Janša in njegov hrvaški kolega Ivo Sanader sta istega leta dosegla načelno soglasje, t. i. blejski dogovor, po katerem naj bi bil mejni spor rešen po sodni poti. Imenovana je bila mešana skupina pravnih strokovnjakov, ki pa ni dosegla bistvenega napredka. Hrvaške stranke so dogovor podprle, v Sloveniji pa so mu nasprotovale opozicijska LDS in SNS ter vladna SLS.
Slovenija je decembra 2008 zaradi prejudiciranja poteka državne meje blokirala hrvaška pristopna pogajanja k EU.
Po pisanju hrvaških medijev je nato Washington pritisnil na tedanjega premierja Boruta Pahorja (Slovenija naj bi se ZDA zamerila z ratifikacijo hrvaškega pristopnega sporazuma z Natom), nato pa sta se v reševanje spora vključila še Bruselj in evropski komisar za širitev Olli Rehn. T. i. Rehnov proces se je končal 18. junija 2009, ko je Hrvaška v Bruslju izstopila iz procesa pogajanj.
Novembra 2009 je bil v Stockholmu podpisan arbitražni sporazum, ki določa, da vprašanje meje rešuje ad hoc arbitražno sodišče. Sabor je sporazum ratificiral dobra dva tedna pozneje, v Sloveniji pa smo o sporazumu odločali na referendumu 6. junija 2010 in ga potrdili (za je glasovalo 51,5 odstotka volivcev).
S podpisom hrvaške pristopne pogodbe z EU decembra 2011 so začeli veljati postopkovni roki v arbitražnem sporazumu. Do februarja lani sta morali obe državi arbitražnemu sodišču izročiti vsaka svoj memorandum s svojimi zahtevami in argumentacijo, do novembra pa sta izročili še vsaka svoj protimemorandum. Marca letos sta državi na željo Slovenije na sodišče poslali še odgovora na protimemoranduma, danes pa se je začela obravnava, ki je priložnost, da državi še ustno pojasnita svoje argumente.
Po štirih letih intenzivnih priprav, ki jih na MZZ opisujejo kot enega največjih projektov, na ministrstvu pričakujejo, da bo sodišče potrebovalo okoli eno leto, da sprejme svojo zavezujočo odločitev, saj mora pregledati goro dokumentacije, ki sta jo predložili obe strani. Spor, ki se je začel po osamosvojitvi, naj bi tako sodni epilog dobil več kot 20 let pozneje.