Sreda, 21. 1. 2015, 12.13
8 let, 7 mesecev
Kako bodo banke v Sloveniji pomagale posojilojemalcem, ki so posojila najeli v švicarskih frankih? (video)
V javnosti še vedno odmeva odprava fiksnega razmerja pri 1,2 švicarskega franka za en evro, ki je imela močan vpliv na valutne trge. Zaradi tega se vrstijo tudi pozivi vladi, naj okoli deset tisoč posojilojemalcem, ki so posojila v večini primerov najeli za reševanje stanovanjskega vprašanja, nekako olajša težavo oziroma jim pomaga.
V banki Unicredit svojim strankam, ki bodo spremenile valuto posojila, ne bodo zaračunali nobenih stroškov. Obljubljajo, da bodo storitve odobritve posojila, ocene rizika in preverjanja posojilne sposobnosti brezplačne.
"Svojim strankam smo že v preteklosti omogočali spremembo valute na posojilu, prav tako jim bomo to omogočali tudi v prihodnje," pravijo v Raiffeisen Banki.
Zagotavljajo, da so svoje komitente ves čas intenzivno seznanjali z nevarnostmi valutnih tveganj in opozarjali nanje. Eno od osnovnih pravil zadolževanja, pravijo v NLB, je, da "se zadolžuj v valuti, v kateri prejemaš prihodke". V primeru nezmožnosti odplačevanja posojila v NLB ponujajo tri rešitve.
Prva je reprogam obstoječega posojila s podaljšanjem odplačilne dobe, ko se enak znesek glavnice porazdeli na daljšo odplačilno dobo.
Druga rešitev ponuja moratorij na odplačevanje, ko se v času moratorija praviloma plačuje samo obresti, a se anuiteta na koncu pri neodplačani glavnici zviša, saj odplačilna doba ostaja enaka.
Tretja možnost je najetje novega posojila za pokritje neugodnega v švicarskih frankih.
"Zaradi dogajanj na trgih, vrste omenjenih opozoril in informacij o tveganju zadolževanja v tujih valutah se je zadolževanje v švicarskih frankih močno upočasnilo, rast tovrstnih posojil pa je bila leta 2009 negativna," pravi Bojana Leskovar iz službe za odnose z javnostmi v BS.
Kako pa bi situacijo reševali politiki?
1