Petek,
13. 9. 2013,
14.57

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

samostan papež Frančišek

Petek, 13. 9. 2013, 14.57

8 let, 10 mesecev

Je v praznih samostanih v Sloveniji kaj prostora za begunce?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Papež Frančišek je pretekli teden dal pobudo, da bi stari in nerabljeni rimski samostani odprli vrata beguncem brez strehe nad glavo. Bi jih lahko nastanili tudi v slovenskih samostanih?

V Slovenski škofovski konferenci (SŠK), ki ji predseduje Andrej Glavan, podpirajo papeževe pobude za pomoč Cerkve ljudem v stiski. Glede ideje o odpiranju praznih samostanov za begunce pa so zapisali, da je že papež omenil, da zadeva ni preprosta, lotiti pa bi se je morali premišljeno, odgovorno in z dobro mero poguma.

Če bi se tega vendarle lotili, SŠK sicer pri tem ne bi imela nobene besede, saj so samostani v Sloveniji v lasti posameznih redovnih skupnosti.

Praznih samostanov v Sloveniji ni? V registru nepremične kulturne dediščine je trenutno vpisanih 62 enot s tipološkim geslom samostan. Evidence o tem, koliko od teh je nerabljenih oziroma praznih, Informacijsko-dokumentacijski center za dediščino pri ministrstvu za kulturo ne vodi, podatka nimajo niti na SŠK, niti v Nadškofijskem arhivu. Zato je edini podatek, s katerim se lahko zadovoljimo, s spletne enciklopedije Wikipedia.

Sodeč po teh podatkih je v Sloveniji 12 ukinjenih samostanov, kar pa ne pomeni, da so prazni. V njih so svoje prostore našli razni muzeji in galerije, koncertne dvorane, knjižnice, tudi lutkovno gledališče, šole, šolski in študijski center, dom za upokojence, vzgojni zavod, v Ankaranu celo hotel. Od nekaterih so ostale le ruševine. V Sloveniji tako praktično ni samostanov, ki bi jih lahko ponudili beguncem.