Sreda, 27. 2. 2013, 13.39
8 let, 8 mesecev
Janša: Grožnja Bratuškove in njeno pozivanje k odstopu nedopustna (video)
Premier Janez Janša je v državnem zboru opozoril, da je kandidatka za mandatarko Alenka Bratušek v svojem govoru pozvala vse funkcionarje in državne uslužbence, ki so bili imenovani v obdobju razpadanja koalicije, da odstopijo in častno zapustijo svoj položaj.
Janša je prepričan, da gre pri tem za nedopustno grožnjo. "Da jih poziva, naj odstopijo sami, sicer jih bodo lustrirali, je višek vsega," je dejal Janša in pojasnil še, da so bila vsa imenovanja vlade legalna in legitimna, poleg tega pa je zanikal, da bi večina imenovanih oseb prihajala iz SDS.
Viranta je tudi vprašal, ali je že vrnil več deset tisoč evrov nezakonito pridobljenega nadomestila, ki ga je prejel po koncu ministrovanja v prvi Janševi vladi. "In ravno tak kaliber moralizira o tem, kaj je prav in kaj ni," je dodal Janša.
Janša je poudaril, da se noben od članov Zveze borcev, ki sedijo v DZ, od govora ni distanciral, zato meni, da se z njim strinjajo. "V Hudi jami so predniki Klavore pokazali, kako obračunati z zverjo," je še povedal Janša.
Premier Janša je v govoru v DZ-ju javno navedene razloge za rušenje vlade in posledično za glasovanje o nezaupnici razvrstil v dve kategoriji. Na začetku je bil po njegovih besedah glavni razlog poročilo KPK-ja, kar so navajali predvsem v DL in DeSUS, v drugi sklop razlogov pa je uvrstil razloge, povezane z nasprotovanjem ustanovitvi državnega holdinga in slabe banke ter na splošno varčevalnim ukrepom, kar so po Janševih besedah poudarjali tudi v PS in SD.
Nato pa je 8. januarja v javnost prišlo poročilo KPK-ja, ki mu, kot izpostavlja Janša, v nasprotju z zakonom ni bilo poslano v predhodni pregled, po drugi strani pa je bil o njem predhodno obveščen Gregor Virant, ki je že naslednji dan zahteval njegov odstop, "s čimer se je začelo virantovanje in politična kriza".
Janša je izpostavil, da je odgovoril na vsa vprašanja KPK-ja in jim poslal tudi pogodbe izpred 20 let, "čeprav KPK ni imel zakonske podlage, da jih zahteva".
Pojasnil je, da KPK-ju odrezkov letalskih kart izpred več let ni poslal, ker jih je ob selitvi zavrgel, prav tako pa je priznal zamude pri obveščanju komisije in napako pri oceni vrednosti avtomobila. "Vse preostale očitke sem zavrnil, za kar obstajajo tudi dokazi," je poudaril.
Janša se je v nadaljevanju svojega govora dotaknil konkretnih očitkov iz poročila KPK-ja. Med drugim je dejal, da ga KPK nikoli ni povprašal o poroštvu za posojilo stranki SDS, ki naj ga ne bi prijavil. Zatrdil je, da je v nasprotju s trditvami komisije to obvestil o poroštvu, ki ga je dal družinskemu članu, vendar je to KPK po njegovem namenoma spregledal.
Glede glavnega očitka, da je razpolagal s finančnimi sredstvi, ki za najmanj 200 tisoč evrov presegajo njegove prihodke, je dejal, da to ne drži in da v poročilu ni nikakršne utemeljitve za ta izračun. Pojasnil je, da je številke sešteval tudi skupaj s sodelavci in da nikakor ni prišel do istih sklepov, zato pravi, da je ta očitek KPK-ja popolnoma izmišljen.
O potovanju v Južnoafriško republiko leta 2009 pa je dejal, da ga sploh ni bilo in da je komisija to očitno prepisala iz Dnevnika, ker so tam pisali o tej temi.
Dodal je, da je bil Klemenčič pred imenovanjem na mesto predsednika KPK-ja politična figura, državni sekretar pri takratni ministrici za notranje zadeve Katarini Kresal. "Še več, vlada ga je pred tem imenovala za glavnega revizorja pri NPU-ju, največji korupcijski aferi, kjer pa Klemenčič ni odkril nič nenavadnega," je dejal.
"Pet eminentnih članov komisije ni znalo prešteti let njegovih delovnih izkušenj. In zdaj ta Praprotnik preučuje zaposlitev moje hčerke, ko sam ni izpolnjeval pogojev," je dejal in pokazal na fascikel s 627 članki, ki jih je Praprotnik napisal proti njemu, ko je bil še novinar: "Pa mislim, da nismo našli vseh. Vse, kar je napisal, je napisano približno tako, kot je napisano poročilo komisije."