Sobota,
27. 4. 2013,
13.38

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Zoran Janković

Sobota, 27. 4. 2013, 13.38

8 let, 7 mesecev

Janković: Ves čas delam zakonito, pošteno, transparentno in odkrito

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Janković pritrjuje avtoriteti protikorupcijske komisije, a poudarja, da mora imeti vsak možnost "predstaviti in dokazati resnico". Meni, da poskusi spodkopavanja njegovega ugleda trajajo že 15 let.

Ljubljanski župan in nekdanji predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković se je v odprtem pismu Resnica je moj najmočnejši dokaz odzval na očitke protikorupcijske komisije, ki je 8. januarja v poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih stran pri njem in pri predsedniku stranke SDS Janezu Janši ugotovila kršitve protikorupcijske zakonodaje, kar je Jankovića tudi stalo položaja na vrhu Pozitivne Slovenije.

Janković v pismu Komisiji za preprečevanje korupcije priznava vso potrebno avtoriteto, a ob tem poudarja, da mora imeti vsak preiskovanec možnost, "da na pripombe ali očitke ustrezno odgovori ali jih pojasni, preden ga javno obsodijo". Sam meni, da poskusi spodkopavanja njegovega ugleda trajajo že 15 let. "Kar osem let so se nekateri trudili najti nepravilnosti pri poslovanju Mercatorja, kar jim ni uspelo, ker jih ni bilo," piše.

Poskusi iskanja napak pa se po njegovi izvolitvi za župana le še stopnjujejo, ugotavlja, najhuje pa je postalo po zmagi na državnozborskih volitvah leta 2011. "Nikoli nisem bil obsojen, tudi ne pravnomočno obtožen," poudarja, ob tem pa izpostavlja, da od hišne preiskave Dursa mineva že sedem mesecev, ne da bi sam prejel kakršenkoli epilog v obliki uradne ovadbe oziroma zahteve za preiskavo. Ob tem še pravi, da ga KPK v svojem poročilu ni izrecno pozval k odstopu, "čeprav mu zakon daje takšno pristojnost". V nadaljevanju se v treh točkah loti tudi najbolj obremenjujočih očitkov proti njemu, začenši z njegovim premoženjem.

"Vse svoje premoženje sem ustvaril in pridobil na zakonit in pregleden način ter ga razkrival ustreznim organom," je zapisal Janković, ki ob tem navaja, da ga je ob nastopu županske funkcije leta 2006 tudi prijavil, s čimer se strinja tudi KPK, potrjuje pa tudi Durs. V nadaljevanju opiše premoženjsko kronologijo od leta 1998 in transakcije, povezane z Mercatorjem in Electo. "Celo Durs pri mojem posojilju Electi Inženiring in vračilih le-tega ni ugotovil nobenih nepravilnosti," kar po njegovem mnenju potrjuje dejstvo, da je vir njegovega premoženja znan in se ne spreminja, spreminja se le oblika.

V zvezi s spornimi posojili med družbo Grep in podjetjem Baza Dante, kjer se je razpolagalo tudi z občinskim denarjem, del katerega naj bi končal celo na osebnem računu Zorana Jankovića, je ta zapisal, da je bilo posojilo s pripadajočimi obrestmi v celoti vrnjeno, očitke o tem, da je kakršenkoli del teh sredstev končal tudi na njegovem osebnem računu, pa ostro zavrača. "To sta ugotovila tudi KPK in Durs, zato niti teoretično ne more nastati razlika, ki bi lahko končala na kakšnem drugem računu," ugotavlja.

V pismu se dotakne tudi projekta Stožic, ki je po njegovem mnenju več kot očitno "trn v peti" mnogim. "Zdaj, ko končno imamo sodoben športni kompleks, ki je zgled številnim v Evropi in na svetu, smo ponovno tarča kritik, ki izvirajo iz politične gonje, ustvarjene pred volitvami," meni. Celoten znesek za Stožice znaša 119 milijonov evrov, pri čemer je bilo 81 milijonov zagotovil Grep, 19 milijonov MOL, 9 milijonov je evropskih sredstev, 2 milijona pa je zagotovil Dars, kar nanese 111 milijonov evrov. Dejstvo, da je moral pri financiranju posredovati tudi MOL, upravičuje z dejstvom, da se ni gradila kopija referenčnih objektov, temveč razširjen projekt. Zasebni partner Grep bo končal v stečaju, "kar dokazuje, da so bila pogajanja izvedena v korist Mestne občine Ljubljana".

Janković obžaluje dejstvo, da do zdaj še ni imel možnosti, da bi se odzval na očitke, zapisane v poročilu KPK-ja, ob tem pa ponavlja, da je vedno na voljo za dodatna pojasnila. "Nikoli se nisem okoristil z javnimi sredstvi, nikoli ni niti en sam evro končal v mojem žepu. Še enkrat trdim, da ves čas delam zakonito, pošteno, transparentno in odkrito," je jasen Jankovič, ki poudarja, da bo dokazal resnico, pa"čeprav bom moral prehoditi pot do vseh institucij pravne države".

Janković je v pismu pozdravil tudi oblikovanje nove vlade pod vodstvom Alenke Bratušek, kritiziral pa vlado Janeza Janše. "Čim prej bo treba nadoknaditi izgubljeno leto, ko je prejšnja vlada z napačnimi odločitvami stopnjevala slabo stanje na področju financ in gospodarstva, ideološke razprtije in krepila splošni pesimizem v družbi," je zapisal. Sam ostaja član stranke, hkrati pa si želi, da bi mu do naslednjega kongresa uspeli ovreči očitke KPK-ja. "Takrat se bom tudi odločil glede svoje nadaljnje politične poti," izpostavlja Janković, ki se ob koncu dotakne tudi svojega županovanja v Ljubljani – to funkcijo bo opravljal, dokler ga bodo Ljubljančanke in Ljubljančani podpirali, sklene.