Četrtek,
12. 12. 2024,
11.59

Osveženo pred

3 tedne, 3 dni

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,43

Natisni članek

Natisni članek

Trenta sojenje Janez Janša Janez Janša

Četrtek, 12. 12. 2024, 11.59

3 tedne, 3 dni

Izvedenka urbanistike na sojenju v zadevi Trenta ni izključila možnosti obnove objektov #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,43
Janez Janša | Foto STA

Foto: STA

Na celjskem sodišču se je z zaslišanjem izvedenke urbanistične stroke Lidije Dragišič nadaljevalo sojenje prvaku SDS Janezu Janši in soobtoženima zaradi domnevno spornih poslov z zemljišči v Trenti. V nasprotju z gradbenima izvedencema prejšnji teden ni izključila možnosti obnove ali nadomestne gradnje propadajočih kmečkih objektov. Pred celjskim sodiščem se je tudi ob današnjem sojenju znova zbralo nekaj sto protestnikov. Nagovoril jih je tudi Janša, ki je ponovno izrazil precej očitkov na račun pravosodnega sistema in aktualne oblasti.

Pred sodno stavbo v Celju se je v podporo Janezu Janši znova zbrala množica protestnikov in izrazila nezadovoljstvo nad po njihovem mnenju skorumpiranim slovenskim sodstvom.

Nekaj sto protestnikov je nagovoril tudi prvak SDS. Svoj nagovor je začel z očitki na račun postopka na celjskem sodišču, kjer naj bi po njegovem mnenju narok znova umestili v najmanjšo dvorano, da v njej ne bi bilo prostora za ljudstvo. "Vendar ima ta dvorana okna na ulico in smo vas slišali, tako kot so vas slišali na Roški," je dejal Janša in dodal, da spet prihaja slovenska pomlad.

Fotogalerija
1
 / 9

Janša trenutne razmere v državi označil kot vladavino lutk

Ob tem je Janša spomnil, da je na današnji dan pred desetletjem v prah zgrmel po njegovih besedah podoben politični sodni konstrukt v zadevi Patria, ter zavrnil tiste, ki so kritizirali njihov prejšnji protest v Celju pred dvema tednoma, med drugim predsednico državnega zbora in predsednico sodniškega društva.

Trenutne razmere v državi je označil kot "vladavino lutk", saj da ne vladajo tisti, ki se imajo za vlado, pač pa "kriminalci, ki se jim odpiše 30-milijonski dolg, animir dame in udbomafijski botri". Vsi ti so po njegovih trditvah "zaradi dobro razporejene skorumpirane skupine tožilcev in sodnikov, ki skrbijo za to, da se jim nič ne zgodi, nedotakljivi, medtem ko preganjajo tiste, ki bi jih lahko ogrozili".

"Na naslednje volitve moramo zato z odprtimi močmi in množično. Ob tem ne nasedajmo mandžurskim kandidatom levice ali raznim prostozidarjem," je med drugim dejal Janša. Po njegovih besedah se jih je v Celju tako veliko zbralo tudi zato, ker da se počasi končuje tudi obdobje dominantnih medijev.

Kot je dejal, je Slovenija zdaj "ukradena". "Hočemo Slovenijo, kjer se ne steka vse v Ljubljano, pa tudi Slovenijo, v kateri bo njeno glavno mesto spet slovensko, z županstvom vred," je še dejal prvak opozicije.

Na shodu so sicer spregovorili še nekateri privrženci SDS, med drugim nekdanji notranji minister Aleš Hojs, nekdanji mariborski župan Franc Kangler, poslanca Žan Mahnič in Alenka Helbl, pa tudi predsednik zunajparlamentarne stranke Glas za otroke in družine Aleš Primc.

Obnova propadajočih objektov ni nemogoča

V sodnem senatu pod vodstvom sodnice Cvetke Posilovič je izvedenka povedala, da se strinja z mnenjem izvedencev gradbene stroke, da gre za zelo zahtevno lokacijo, ki se poleg tega nahaja na zavarovanem območju Triglavskega narodnega parka (TNP), ne more pa zatrditi, da bi se bilo obnove propadajočih objektov povsem nemogoče lotiti.

Ob tem je sicer na vprašanje specializiranega državnega tožilca Boštjana Valenčiča pojasnila, da bi bilo kaj takega mogoče le ob pridobitvi številnih soglasij, vsekakor pa le za namen, kakršnemu so objekti služili v preteklosti, torej kmetijski dejavnosti, nikakor pa ne turistični.

"Tudi kmetijsko dejavnost v preteklosti bi bilo treba dokazovati," je dodala Dragišič, ki sicer v tem, da bi lahko bil en objekt tudi stanovanjski, ne vidi posebnih težav, saj so v času, iz katerega izvirajo propadajoči objekti, zagotovo nosilci kmetijske dejavnosti tam tudi živeli.

Dostop le peš prek brvi

Čeprav bi dodatno težavo predstavljalo dejstvo, da je dostop do zemljišča mogoč le peš preko brvi čez Sočo, tudi v tem ne vidi nepremagljive ovire, saj bi lahko parkirišča ob ureditvi služnosti uporabljali na drugi strani reke.

Na vprašanje tožilca Valenčiča, ali vse omenjene ovire na vrednost nepremičnin vplivajo pozitivno ali negativno, se ni želela opredeliti, saj da to ne sodi v njeno stroko, gotovo pa ima po njenem mnenju večjo vrednost obnovljen objekt, ki predstavlja neko kulturno dediščino, kot pa ruševine.

Janšev zagovornik Franci Matoz je spomnil na besede priče – nekdanjega direktorja Imosa Jožeta Novaka, danes ministra za naravne vire in prostor, ki je govoril o tem, da so razmišljali o kletnih prostorih in dveh etažah, ki bi jih lahko naredili v sklopu obstoječih gabaritov, a se izvedenka do tega ni mogla opredeliti.

Ko jo je tožilec Luka Moljk povprašal o trajanju postopkov pridobivanja vseh soglasij in verjetnosti, da bi bil investitor na koncu uspešen, je Dragišič povedala, da postopki lahko trajajo tudi leto dni, da bi se na koncu izteklo v prid investitorja, pa ni mogla stoodstotno zagotoviti.

Specializirano državno tožilstvo (SDT) nekdanjemu direktorju Imosa Branku Kastelicu očita kaznivo dejanje zlorabe na škodo podjetja Imos, nekdanjemu direktorju Eurogradenj Klemnu Gantarju in Janši pa pomoč pri omenjenem dejanju. Janša je namreč pri Imosu leta 2005 kupil stanovanje v Ljubljani, ki ga je financiral tako, da je zanj ponudil dotedanje enosobno stanovanje, znesek drugega obroka pa naj bi mu družba podarila preko navideznega posla z več kot 15 tisoč kvadratnih metrov velikim zemljiščem v Trenti, ki naj bi ga po mnenju SDT precej preplačala.

Janez Janša
Novice Država Janši zaradi zadeve Patria pripravljena izplačati 43 tisoč evrov
Trenta
Novice Na sojenju v zadevi Trenta zasliševali cenilce
Janez Janša, Trenta, SDS
Novice Člani odbora za pravosodje najostreje obsojajo proteste pred sodiščem v Celju