Nedelja,
7. 4. 2013,
16.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

KPK SDS

Nedelja, 7. 4. 2013, 16.43

8 let, 7 mesecev

Informacijski pooblaščenec poziva KPK, naj SDS omogoči dostop do zahtevanih informacij

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Informacijski pooblaščenec meni, da dopisa, ki jih je KPK posredovala poslancem SDS na vprašanja glede zaposlitve zdaj že nekdanje uslužbenke na KPK, ni mogoče šteti kot pisni odločbi.

Zato pooblaščenec poziva Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), naj poslancem SDS "omogočijo dostop do zahtevanih informacij ali pa izdajo odločbo".

Skupina poslancev SDS je konec januarja na KPK naslovila več vprašanj v zvezi z zaposlitvijo določene uslužbenke na komisiji, ki naj bi bila v postopku zaradi nezakonite izdaje orožnega lista. V komisiji so odgovorili, da na notranje ministrstvo pri omenjeni uslužbenki ni ugotovilo varnostnih zadržkov ter da ji je prenehala zaposlitev na KPK.

Poslance SDS je zanimalo tudi, ali je komisija seznanjena z lobiranji družinskih članov zaposlenih na komisiji za poslovne odločitve v javnem sektorju ali v družbah v državni lasti.

Tanko je na informacijskega pooblaščenca naslovil pritožbo Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je "zaradi molka organa v zadevi dostopa do informacije javnega značaja" na informacijskega pooblaščenca naslovil pritožbo, so sporočili iz SDS.

Iz urada informacijskega pooblaščenca so sporočili, da dopisov, ki jih je KPK posredoval kot odgovor na omenjena vprašanja, ni mogoče šteti kot pisni odločbi, in da o zahtevah prosilca KPK ni odločila v roku dvajsetih delovnih dni, kot zahtevajo določbe zakona o dostopu do informacij javnega značaja.

Informacijski pooblaščenec je komisijo pozval, da glede omenjenih vprašanj odločijo v skladu zakonodajo in prosilcu omogočijo dostop do zahtevanih informacij ali pa izdajo odločbo. Prav tako KPK pozivajo, naj sporoči, zakaj pravočasno niso izdali odločbe in če za to obstajajo opravičljivi razlogi, je razvidno iz dopisa informacijskega pooblaščenca, ki je objavljen na spletni strani SDS.

Komisija za preprečevanje korupcije je sicer v začetku januarja sporočila, da so pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovili, se je predsedniku SDS Janezu Janši premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov, predsednik PS Zoran Janković pa ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja. Oba sta očitke KPK zavrnila, a je bil to začetek padca Janševe vlade.

Konec februarja so v KPK tudi ocenili, da so odgovorne osebe podjetja Plinovodi hčeri predsednika SDS Janeza Janše in sinu vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka omogočile zaposlitev v nasprotju s predpisi, kar ustreza opredelitvi korupcije. V Plinovodih sicer trdijo, da pri zaposlovanju niso ravnali diskriminatorno ali koruptivno, Janša in Tanko sta očitke o nepotizmu zavrnila.

Parlamentarna mandatno-volilna komisija je na zahtevo SDS odredila nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika KPK Gorana Klemenčiča.

KPK pa je na državni tožilstvi v Ljubljani in Mariboru podala več ovadb za kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, med drugim zoper zdaj že nekdanjega predsednika vlade Janeza Janšo.