Kot je dejal za SiOL, sta potem možna dva scenarija. "Če bo zaupnica izglasovana, je logično, da ta večina izvoli tudi novega predsednika parlamenta." V nasprotnem primeru pa bo Gantar ostal na položaju predsednika DZ, saj ne bi bilo dobro, da bi do predčasnih volitev ostali brez predsednika parlamenta, je dejal Golobič.
Zakaj je Golobič včeraj govoril o Gantarjevem odstopu?
Predsednik Zares in odhajajoči minister za visoko šolstvo je sicer včeraj napovedal, da bo zaradi izstopa stranke iz koalicije poleg treh ministric Zares verjetno odstopil tudi Gantar, saj ne vidi možnosti, da bi nadaljeval delo po izstopu iz koalicije. Golobič je danes pojasnil, da je bilo to rečeno "v kontekstu manjšinske vlade, v kateri Zares ne bi sodeloval".
V primeru zaupnice bo vlada le formalno manjšinska
Ali imamo manjšinsko vlado, se bo izkazalo ob glasovanju o zaupnici. "Če bo Borut Pahor zaupnico dobil, bo to samo formalno manjšinska vlada, saj bomo imeli večino nasprotnikov predčasnih volitev," je dejal Golobič.
Bodo v Zares glasovali za zaupnico?
Na vprašanje, ali bodo v Zares glasovali za zaupnico, pa je Golobič dejal, da je to hipotetično vprašanje, saj je odvisno od tega, na kaj bo zaupnica vezana. Ponovil je, da bi bila vezava zaupnice na rebalans neodgovorna poteza, saj je sprejetje rebalansa v interesu javnih financ in države. Kaj pa, če glasovanja o zaupnici Pahor sploh ne bo predlagal? "To je vprašanje za tiste, ki z zaupnico ves čas operirajo," je odgovoril Golobič.
"Funkcijo opravljam tako, kot da bi jo opravljal do konca mandata"
Gantar je sicer dopoldne dejal, da bo kljub izstopu stranke Zares iz koalicije zaenkrat še naprej opravljal funkcijo predsednika DZ. "Svojo funkcijo predsednika državnega zbora opravljam tako, kot da bi jo opravljal do konca mandata," je dejal Gantar. Če pa bo prišlo do kakšnih sprememb glede njegove pripravljenosti do vodenja DZ, bodo, kot pravi, te spremembe zagotovo usklajene z vsemi dejavniki in političnimi strankami v parlamentu, posebej z največjo stranko.
Gantar se sicer zaveda, da je stranka, ki ji pripada, izstopila iz vlade in koalicije ter da je mandat predsednika DZ povezan s koalicijskim dogovorom. "Vendar pa se je obenem tudi treba zavedati, da je državni zbor zakonodajna veja oblasti, da gre tu za drugo najpomembnejšo funkcijo v državi - tudi za namestništvo predsednika republike," pravi. Noče namreč, da bi s kakšno morebiti nepremišljeno potezo tudi sam povzročil krizo slovenskega parlamenta. Ne more napovedati, kdaj bi se te morebitne spremembe lahko zgodile, "ker lahko to samo po sebi slabi funkcijo predsednika DZ".
Pahor: Gantarjeva odločitev je državotvorna
Premier Pahor je Gantarjevo odločitev pozdravil. Kot je poudaril, je funkcija predsednika DZ "ta hip najbolj odgovorna in najbolj vplivna politična funkcija v Sloveniji", zato se mu zdi Gantarjeva odločitev državotvorna, ker ohranja potrebne politične vzvode, da to politično negotovost premagamo. To, da je stranka predsednika DZ sedaj v opoziciji, Pahorja "niti najmanj ne vznemirja, niti najmanj ne moti". Poudarja, da je Gantar politična osebnost z visoko integriteto, zato je premier popolnoma prepričan, da bo Gantar vodil DZ po svojih najboljših močeh in tako, kot ga mora.
Če bi se Gantar odločil drugače in bi se sedaj odločil za odstop, bi se namreč politična kriza po mnenju premiera začela ta hip. Kot je še dejal, bo Gantarjeva odločitev, da še ostane predsednik DZ, pripomogla k temu, da se bo Slovenja v času politične negotovosti lažje, brez velikih političnih, gospodarskih in socialnih stroškov premaknila bližje k izhodu iz negotovosti. Izhod bo po njegovih besedah verjetno pomenilo glasovanje o zaupnici manjšinski vladi. Če bo to zaupanje dobil, potem se bo odločil bržkone tudi za rekonstrukcijo vlade, ki bo ožja, napoveduje premier.
Pahor bo pogrešal Pavlinič Krebsovo
Premier si pa tudi zelo želi, da bi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs, ki je Gantarjeva strankarska kolegica, "do zadnjega trenutka tako predano delala, kot je doslej". Sicer pa od omenjene ministrice ne more zahtevati ali pričakovati, da bi še vnaprej, kljub izstopu Zares iz koalicije, vodila ta resor, pravi. Dodaja, da je na tem mestu dala od sebe vse, kar je lahko, in da jo bo pogrešal. Obenem pa ve, da je Pavlinič Krebsova tudi zelo lojalen človek in da bo ravnala tako, kot se je stranka odločila, kar premier označuje kot razumljivo.
Pahor želi ohraniti dobre odnose z opozicijskimi strankami
Pahor je še dejal, da ne pričakuje, da bi katera koli od opozicijskih strank sredi mandata vstopila v koalicijo, niti si ne bo za to prizadeval. Dejal pa je, da si bo prizadeval za to, da bi ohranil dobre odnose z opozicijskimi strankami, da bi lahko potisnil skozi parlament kakšnega od reformnih ukrepov.
Gantar ne pričakuje večjih težav
Glede sredinega glasovanja o razrešitvi pa Gantar ocenjuje, da bo glasovanje dobil. Meni namreč, da so razlogi za razrešitev smešni in neresni, zato ne pričakuje večjih težav.