Torek,
12. 9. 2023,
15.24

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,18

Natisni članek

Natisni članek

schengen Luksemburg Robert Golob Xavier Bettel

Torek, 12. 9. 2023, 15.24

1 leto, 3 mesece

Golob: Vse države, ki se želijo pridružiti Evropski uniji, je treba obravnavati enako

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,18
Robert Golob Luksemburg | Premierja sta se po novinarski konferenci odpravila v kraj Schengen. | Foto STA

Premierja sta se po novinarski konferenci odpravila v kraj Schengen.

Foto: STA

Slovenski premier Robert Golob in njegov luksemburški kolega Xavier Bettel sta se po današnjih pogovorih v Luksemburgu strinjala, da je treba vse države, ki se želijo pridružiti Evropski uniji, obravnavati enako. Pri tem sta poudarila pomembno vlogo Evropske komisije, ki bo predvidoma oktobra predstavila širitveno poročilo.

"Širitev je bila 20 let tehnično vprašanje, tehnično pomeni dejansko prepuščeno Evropski komisiji in izpolnjevanju tehničnih kriterijev. Zaradi ruske agresije na Ukrajino se je nekoliko spremenil pogled in proces postaja vedno bolj geopolitično in manj tehnično vprašanje," je na skupni novinarski konferenci z Bettlom povedal Golob.

Zahodni Balkan je treba obravnavati enako kot Ukrajino in Moldavijo 

Dodal je, da je Slovenija v stiku z Evropsko komisijo, da bi jasno predstavila svoje stališče, s katerim se strinja tudi več drugih držav članic EU. To je, da je treba Zahodni Balkan pri širitvi Unije obravnavati enako ali podobno kot Ukrajino in Moldavijo, je povedal.

Poleg upoštevanja tehničnih pogojev je treba po premierjevih besedah upoštevati geopolitično realnost. "Ne želimo si, da bi Zahodni Balkan samo zaradi pomanjkanja pozornosti komisije naenkrat postal talec nekih tujih sil," je poudaril Golob.

Bettel je prav tako menil, da je treba vse države, ki se želijo pridružiti Uniji, obravnavati enako, pri čemer pa je bolj poudaril pomen izpolnjevanja pogojev.

"Pravila so za vse enaka in pri tem bom vztrajal," je dejal. Pri tem ne obstaja sistem, ki bi zaobšel pravila in omogočil hitrejšo pridružitev, je dodal luksemburški premier.

Robert Golob Luksemburg | Foto: Matic Prevc/STA Foto: Matic Prevc/STA Tako je tudi glede podpore začetku pogajanj z Bosno in Hercegovino, za kar se je v nedavnem pismu predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu zavzel slovenski premier, dejal, da želi počakati na oktobrsko poročilo Evropske komisije. Ta namreč opravi analizo izpolnjevanja različnih pogojev.

Golob je sicer v odgovoru na vprašanje o odzivih na pismo poudaril, da namen tovrstnih pisem ni pridobivanje odzivov, ampak bolj spodbujanje razprave.

Premierja sta se po novinarski konferenci odpravila v kraj Schengen, kjer je bil leta 1985 podpisan schengenski sporazum, s katerim so določene članice odpravile nadzor na medsebojnih mejah.

Pred odhodom sta poudarila pomen ohranitve schengna in prostega gibanja, kar je Bettel označil za veliko pridobitev. "Če želimo, da schengen deluje, morajo delovati tudi njegove zunanje meje," je dejal.

Golob je bil kritičen do avstrijskega nadzora na meji s Slovenijo 

Slovenija se po Golobovih besedah zavzema za polno delovanje schengna in za to, da članice odgovorno ravnajo na zunanjih mejah, obenem pa se je znotraj območja treba zavedati koristi, ki jih prinaša. Pri tem je bil kritičen do avstrijskega nadzora na meji s Slovenijo.

Njegov luksemburški kolega je poudaril tudi pomen območja brez mejnega nadzora za razvoj gospodarstva, ki je tudi ena od ključnih tem današnjega obiska slovenskega premierja v Luksemburgu.

"Memorandum predstavlja odlično podlago za vzpostavitev sodelovanja med Slovenijo in Luksemburgom, sploh na področjih vesoljske znanosti, raziskav, tehnologij, inovacij, aplikacij, industrijskega sodelovanja, pa tudi izobraževanja. Obeta sem nam tudi sodelovanje na drugih področjih, ki so zanimiva za obe strani, kot so tudi komunikacije, varnost in opazovanje Zemlje," je ob tem povedala vodja Slovenske vesoljske pisarne Tanja Permozer.

Od februarskega obiska Bettla v Sloveniji se je že "marsikaj premaknilo", je dejal Golob. Premierja sta podpisala memorandum, s katerim želita državi okrepiti sodelovanje na področju vesoljskih tehnologij. 

"Od tega si veliko obetamo, ker je Luksemburg neke vrste pionir na tem področju, naša industrija pa tudi na nekaterih nišnih področjih dobro lovi tempo razvoja in verjamem, da bomo skupaj lahko krojili neke vrste zgodbo o uspehu tudi na evropski ravni," je povedal Golob.

Na poslovnem forumu bodo prav tako sodelovala podjetja iz turističnega sektorja ter lesne in pohištvene industrije. Na njem bodo predstavili tudi neposredno letalsko povezavo med Luxembourgom in Ljubljano, ki jo bo luksemburški letalski prevoznik Luxair vzpostavil v četrtek.

Charles Michel in Robert Golob
Novice Golob Michela pozval k odločitvi o začetku pristopnih pogajanj z BiH do konca leta