Ponedeljek, 17. 2. 2014, 17.22
8 let, 9 mesecev
Erjavec prepričan, da ima Žmavc dovolj znanja in izkušenj
Ob tem je dodal, da sam pričakuje večji poudarek na gospodarskem sodelovanju, saj je v tujini veliko uspešnih Slovencev, kar velja bolje izkoristiti. Gorazda Žmavca po besedah Karla Erjavca že v sredo čaka zaslišanje na matičnem odboru državnega zbora, še prej tudi pogovor z nekaterimi poslanskimi skupinami.
66-letni upokojenec iz Ptuja je več kot tri desetletja kot pravnik delal v gospodarstvu, tudi v nekaterih večjih poslovnih sistemih, kot so Gorenje, Perutnina Ptuj, Mercator in Zlatarna Celje. S politiko se je doslej ukvarjal predvsem na lokalni ravni in bil v devetdesetih letih med drugim župan oziroma takratni predsednik skupščine občine Ptuj.
Z delovanjem ministrstva, ki ga namerava zasesti, se je podrobneje začel seznanjati prejšnji teden in pri tem izpostavil, da se je to v zadnjem nekaj več kot desetletju dobro utrdilo. Ob tem pa sam meni, da je potrebno delovati v smeri še boljše povezanosti z zunanjim ministrstvom.
Če bo potrjen za ministra, želi dati poudarek gradnji tradicije med starejšo in mlajšo generacijo Slovencev v tujini, predvsem pa tudi sam poudarja več gospodarske aktivnosti v sodelovanju s Slovenci po svetu in v zamejstvu.
Erjavec je znova poudaril, da je zelo zadovoljen s petkovim podpisom koalicijske pogodbe, saj je to podlaga za to, da koalicija lahko zaključi redni mandat. Tega si želi tudi sam, saj tudi mednarodna javnost in finančni trgi pričakujejo od Slovenije politično stabilnost, brez nje pa ni pričakovati izhoda iz krize.
"Slovenija letos potrebuje dodatnih pet milijard evrov, dve milijardi in pol smo se že zadolžili, preostanek še potrebujemo. Evropske inštitucije od nas pričakujejo, da bomo z ukrepi nadaljevali," je dejal Erjavec.
Še vedno mu je zelo žal, da se je za odstop odločil minister za zdravje Tomaž Gantar, a očitno zdravstvene reforme ni mogel izpeljati zaradi različnih pogledov znotraj koalicije. Tudi zaradi tega je prvak DeSUS zaskrbljen, ker tudi v novi koalicijski pogodbi niso uspeli zapisati enotnih izhodišč glede urejanj področja zdravstva.