Četrtek, 28. 11. 2013, 15.32
8 let, 10 mesecev
Episcenter: Zaposlenih v javnem sektorju je preveč; Polanec: Težava je produktivnost
V Sloveniji javni sektor zaposluje skoraj 159 tisoč ljudi. Podatki kažejo, da je šlo junija letos za plače neposrednih in posrednih proračunskih porabnikov 275,3 milijona evrov. Povprečna junijska plača v javnem sektorju je bila 1.734 evrov bruto.
Ob tem več kot 76 odstotkov vprašanih v raziskavi, ki jo je izvedla agencija Episcenter, meni, da je zaposlenih v javnem sektorju preveč. Dobrih pet odstotkov jih meni, da jih je premalo, dobrih 14 odstotkov, da jih je ravno prav, preostali pa o tem nimajo mnenja.
Prepričan je, da gre v tem primeru za subjektiven občutek ljudi, ki iščejo krivca za ekonomski položaj, v katerem se je znašla Slovenija. "Eden od primernih objektov so vedno zaposleni v javnem sektorju, za katere veljajo predsodki, da nas je preveč, da malo delamo, da smo paraziti. Seveda to mnenje ni spontano mnenje oziroma mnenje, ki bi bilo izpeljano iz nekih izkušenj," meni Štrukelj.
Izpostavil je še, da je bistveno vprašanje to, "zakaj Slovenija, ki ima povprečno razvit javni sektor, tega ne more sfinancirati oziroma ga zdržati". "Tu bi se morali vprašati tudi o učinkovitosti našega gospodarstva," je dejal.
Odgovor večine v Episcentrovi anketi je neko povprečno mnenje o celotnem javnem sektorju, ki zanemarja nekatere dele, kjer pa število uslužbencev primanjkuje. Ob tem je izpostavil na primer dacarje in inšpektorje.
Strinjal se je sicer, da je med drugim tudi število javnih uslužbencev krivo za krizo v Sloveniji. "Ta hip je to zagotovo res, ker javni dolg narašča, posledično pa imamo obrestne mere višje," je pojasnil.