Torek,
8. 7. 2025,
17.00

Osveženo pred

1 ura, 32 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06

Natisni članek

Natisni članek

zdravnik bolnik zdravstvo prostovoljno končanje življenja

Torek, 8. 7. 2025, 17.00

1 ura, 32 minut

DZ še ni glasoval o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,06
Evtanazija. Zdravnik. Smrt. Bolnišnica. Pacient. Bolnica. Bolnik | Predlog podpirajo v koalicijskih Svobodi, SD in Levici, kjer so v prvi obravnavi zakona poudarili pomen dostojne smrti in uresničitve na lanskem referendumu izražene volje ljudi. | Foto Shutterstock

Predlog podpirajo v koalicijskih Svobodi, SD in Levici, kjer so v prvi obravnavi zakona poudarili pomen dostojne smrti in uresničitve na lanskem referendumu izražene volje ljudi.

Foto: Shutterstock

DZ danes še ni glasoval o predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ampak bo to predvidoma sledilo na naslednji seji. Več kot tretjina navzočih poslancev je namreč glasovala proti temu, da bi DZ že na tej seji opravili tretjo obravnavo, torej končno glasovanje o predlogu.

Zakon naj bi polnoletnemu bolniku, ki je sposoben odločanja o sebi, omogočil pomoč pri skrajšanju trpečega umiranja v okviru javne zdravstvene mreže.

Po zakonu naj bi imel polnoletni bolnik pravico do prostovoljnega končanja življenja, če zaradi hude neozdravljive bolezni ali druge trajne okvare zdravja neznosno trpi. Zdravljenje pa mora biti izčrpano in ne sme dajati utemeljenega pričakovanja za ozdravitev oziroma izboljšanje stanja. Pravice ne bo mogoče uveljavljati na podlagi neznosnega trpljenja, ki je odraz duševne bolezni.

Postopek se bo začel z napovedjo pri zdravniku 

Bolnik bo po predlogu zakona postopek za uveljavitev pravice začel z napovedjo zahtevka pri zdravniku. Če bo tudi po drugem pogovoru z zdravnikom vztrajal pri svoji odločitvi, bo podal vlogo, ki jo bo zdravnik, skupaj s svojim mnenjem o izpolnjevanju pogojev pacienta, posredoval komisiji za pomoč pri prostovoljnem končanju življenja.

Bolnik bo izbral enega od možnih načinov vnosa učinkovine za prostovoljno končanje življenja. Vnos v telo bo izvedel samostojno.

Poslanci so danes potrdili tudi dopolnilo koalicije, ki predlaga, da se za vzrok smrti v zdravniškem potrdilu ne upošteva pomoč pri prostovoljnem končanju življenja, ampak da se kot neposredni vzrok smrti šteje huda neozdravljiva bolezen ali druga huda trajna okvara zdravja. Niso pa sprejeli treh dopolnil, ki so jih predlagali v NSi.

Predlog zakona sicer sledi lanskemu posvetovalnemu referendumu, na katerem so volivci izglasovali, da želijo zakon, ki bi urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Za je glasovalo 54,89 odstotka volivcev, proti pa jih je bilo 45,11 odstotka.

Stanovanje
Novice Glasovanje o omejitvi kratkotrajnega oddajanja stanovanj prestavljeno