Aleksander Kolednik

Sreda,
5. 4. 2017,
9.16

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,75

1

Natisni članek

Natisni članek

Bovec Cesta Vršič

Sreda, 5. 4. 2017, 9.16

7 let, 3 mesece

Država namerava za več mesecev zapreti cesto čez Vršič #video

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,75

1

Vršič cesta | Foto Gregor Pavšič

Foto: Gregor Pavšič

Država namerava od 10. aprila do konca junija in od začetka septembra do konca leta popolnoma zapreti cesto čez Vršič, julija in avgusta pa je predvidena enosmerna semaforska ureditev. Razlog je obnova ceste na gorenjski strani Vršiča.

Vsi, ki na tem območju živijo od turizma, so nad namero države ogorčeni, poročajo Delo in Primorske novice.


Preberite še:
Pogled iz zraka: zgodba stoletnih prelazov, ki Slovencem vzbujajo nostalgijo
Zgodba slovenskega prelaza, kjer so umirali Rusi


"S popolno zaporo bi zadali smrtni udarec turističnim delavcem najmanj v celotni dolini od Vršiča do Bovca. Tudi drugod po Sloveniji so se izvajale številne zahtevne naložbe, a pri tem ni bilo dolgotrajnejše popolne zapore," pravi bovški župan Valter Mlekuž

Video: Gregor Pavšič

Še je čas za usklajevanje

Nadzornik za vzdrževanje cest na severnoprimorskem območju Rok Aljaž iz direkcije za infrastrukturo pravi, da je elaborat o zapori ceste še v pripravi in da obstaja možnost, da bodo dela opravili jeseni. Pri nekaterih posegih, kot pravi, je zelo težko delati brez zapore ceste. "Še je čas za usklajevanje," je poudaril.

Direkcija za infrastrukturo je pogodbo za obnovo dobrega kilometra ceste na Vršič in sanacijo zidu v vrednosti 544 tisoč evrov že podpisala. Dela bo izvajalo podjetje Inkaing. "Ker gre za cesto, ki poteka v visokogorju, je gradbena dela mogoče izvajati od pozne pomladi do zgodnje jeseni. V sklopu načrtovane obnove je zajeta tudi obnova devet metrov visokega zidu, ki je v zelo slabem stanju. Manevrski prostor za izvedbo del je zgolj pet metrov širine ceste in določenih del drugače kot ob popolni zapori ceste ni mogoče izvesti," pravijo na direkciji.

"Nikoli ni bilo načrtovano, da bo cesta popolnoma zaprta ves čas visoke turistične sezone, temveč zgolj do junija in kasneje od septembra, ko je že oziroma še vedno mogoče izvajati gradbena dela. Ne gre pozabiti, da gre za gorsko cesto in da je to okolje z nižjimi temperaturami, kar je tudi eden od razlogov, da del ni mogoče načrtovati v drugem času," so dodali.

Prelaz čez Vršič je z višino 1.611 metrov danes najvišji slovenski prelaz. Povezuje Gorenjsko in Trento, predvsem v spomladanskih, poletnih in jesenskih mesecih pa je priljubljena izletniška točka.

Cesta med Kranjsko Goro in Bovcem je dolga 45 kilometrov. Zaznamujejo jo številni ostri ovinki, tlakovani odseki in ponekod tudi 14-odstotni naklon.