Sreda,
22. 6. 2011,
13.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

družinski zakonik referendum

Sreda, 22. 6. 2011, 13.20

8 let, 8 mesecev

Civilna iniciativa za družine v DZ dostavila 32.168 podpisov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Civilna iniciativa za družine in pravice otrok je v DZ dostavila 32.168 podpisov za začetek postopka za razpis referenduma o družinskem zakoniku.

V iniciativi pričakujejo, da bodo potrebnih 40.000 podpisov lahko začeli zbirati 1. septembra, glede referenduma pa, da se bodo ljudje odločili v korist otrok. Dovolj bi bilo 2500 podpisov Za začetek postopka za razpis referenduma bi bilo sicer dovolj 2500 podpisov, a so se po besedah vodje iniciative Aleša Primca za vložitev 32.168 podpisov odločili zato, da pokažejo, da nasprotovanje družinskemu zakoniku in s tem podpora pravici otroka do matere in očeta združujeta. Od samega referenduma pa pričakujejo, da se bodo ljudje odločili v korist otroka oziroma za to, da otrok potrebuje tako mamo kot očeta. Dan za začetek zbiranja podpisov 1. september Ker zakon določa, da se, v kolikor roki za začetek zbiranja podpisov padejo v poletni čas, zbiranje 40.000 podpisov začne v začetku septembra, v iniciativi pričakujejo, da bo predsednik DZ Pavel Gantar kot dan za začetek zbiranja podpisov določil 1. september. Podpise pomagali zbirati tudi duhovniki Primc je tudi potrdil, da so jim podpise med drugimi pomagali zbirati tudi duhovniki. "Hvala bogu, da se Cerkev ukvarja z vrednotami in ne s financami," je dejal. Zahvalil se je tudi vsem drugim, ki so jim pomagali zbirati podpise, in pa tudi tistim, ki so jih prispevali.

Kot je pojasnil tajnik Komisije za pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci Tadej Strehovec, so bili duhovniki povabljeni, da po lastni presoji povabijo vernike k podpisu pobude.

Vmešavanje Cerkve v državo? Na nekatere očitke, da bi šlo pri tem lahko za vmešavanje Cerkve v državo, Strehovec odgovarja, da je Katoliška Cerkev v javnosti že večkrat izrazila svoje nestrinjanje s predlogom družinskega zakonika, ob tem pa poudarila, da vrednota družine ni samo stvar politike, temveč vseh ljudi - tudi vernikov.

V nezavezujočem vabilu vernikom ne vidi ničesar neprimernega, saj "je takšno vabilo popolnoma v skladu z družbenim naukom Cerkve in zavzemanjem za vrednoto družine". "Katoličani imajo enake pravice kot ostali državljani. Nasprotno pa v izražanju takšnih očitkov v nekaterih medijih lahko najdemo elemente vmešavanja v delovanje verske skupnosti ter obliko pritiska na verske predstavnike," je še zapisal.

Nova Slovenija, ki se je v zbiranje podpisov aktivno vključila, pozdravlja odločitev tistih, ki so podpisali zahtevo za začetek postopka za razpis referenduma, so sporočili s stranke. Število zbranih podpisov je po njihovem dokaz, da je družinski zakonik v takšni obliki, kot ga je sprejel DZ, nesprejemljiv za veliko število državljanov. Vladajoča koalicija je, kot so zapisali, danes prejela jasen signal, da je za Slovence družina velika vrednota, ki mora ostati nedotakljiva.

Juri pričakuje, da referendum ne bo možen Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri pa je v svojem odzivu napisal, da je zahteva po referendumu v resnici namenjena zoper pravice in enakopravnosti otrok, ki jih nov družinski zakonik celovito zagotavlja. Ker se je ustavno sodišče že jasno opredelilo do neustavne diskriminacije, ki jo sedaj zakonik končno odpravlja, pričakuje, da referendum ne bo možen, ker bi po njegovem neizbežno spodbujal nov val nestrpnosti do drugačnih, je še zapisal Juri.

Kot pa so sporočili iz Mladega foruma SD, so zgroženi nad tem "kako si lahko del družbe dovoli poseganje v pravice drugih". Hkrati so v Mladem forumu zaskrbljeni zaradi pozivov predstavnikov Cerkve k nasprotovanju zakona. Menijo namreč, da so predstavniki Cerkve s tem spregledali člen v ustavi, kjer je zapisano, da sta država in cerkev ločeni.