Četrtek,
23. 7. 2015,
10.38

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Miro Cerar pogovor Jernej Sekolec

Četrtek, 23. 7. 2015, 10.38

8 let, 6 mesecev

Cerar: Nekdo, ki je povezan s hrvaško stranjo, uporabljal vohunske metode (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Niti jaz niti vlada nismo bili seznanjeni s pogovori med Drenikovo in arbitrom, se je na objavo posnetka pogovora med uslužbenko MZZ in arbitrom o odločitvi glede meje s Hrvaško odzval Miro Cerar.

"Ti pogovori so bili neprimerni. Pričakujem, da bosta prevzela odgovornost. Slovenska vlada in jaz se zavzemamo za nepristransko in neodvisno delovanje tribunala in tudi v prihodnje bomo podpirali to usmeritev. Tribunal živi naprej. Če bo treba, bomo našega arbitra nadomestili z novim," je še pred odstopom Drenikove in Sekolca dejal predsednik slovenske vlade Miro Cerar.

Premier pričakuje, da bo tribunal končal delo z obvezujočo sodbo Cerar pričakuje, da bo po obstoječih mednarodnih pravilih in arbitražni pogodbi tribunal delal naprej in končal delo s sodbo, ki bo obvezujoča za obe strani. "Naj dodam, da je očitno nekdo, ki je povezan s hrvaško stranjo, uporabljal vohunske metode, da bi vplival na razsodbo, in to se mi zdi nezaslišano," je še povedal.

Grims: Obstaja najmanj osem možnih izvorov objavljenih posnetkov Po prvih ugotovitvah komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki se je sestala zaradi incidenta v postopku arbitraže, so te službe svoje delo opravile strokovno, je po seji dejal predsednik komisije Branko Grims (SDS). Napovedal je obsežno preiskavo dogodka in pojasnil, da obstaja najmanj osem mogočih izvorov objavljenih posnetkov.

Kot je v izjavi za medije po nujni seji komisije pojasnil Grims, je po njihovem mnenju zdaj trenutek, ko bi morali ravnati tako, kot ravna Hrvaška - poiskati čim večjo stopnjo enotnosti in strniti vrste. Po drugi strani pa moramo po njegovih besedah "seveda delati maksimalno profesionalno in ob spoštovanju vseh varnostnih protokolov, kar je za našo sosedo očitno značilno, v Sloveniji pa so imeli, kot kaže, nekateri posamezniki s tem težave".

"Obveščevalne in varnostne službe so opravile svoje delo" Službe, ki so v pristojnosti komisije, so po njegovih besedah opravile svoje delo, opozorile so na nevarnosti, izobrazile ljudi in jim ponudile ustrezno pomoč. Tudi njihove nadaljnje ukrepanje bo šlo po Grimsovih napovedih v to smer, da se "stvari čim prej uredijo, da se zagotovi ustrezno profesionalno in varnostno ravnanje na ministrstvu za zunanje zadeve in povsod drugje po državi, kjer se prihaja v stik z občutljivimi informacijami".

Vira, od kod so prišli posnetki, po Grimsovih besedah za zdaj ne morejo potrditi, ker obstaja najmanj osem mogočih izvorov. Vse te po njegovih besedah pristojne službe tudi preiskujejo.

Pričakujejo pa, da bo mednarodna arbitraža po opravljenih korakih uspešno dokončala svoje delo in da bosta obe strani z delom arbitraže tudi ustrezno seznanjeni ter da bodo, kot upajo, državljani tudi zadovoljni, je dodal.

Pahor si želi, da bi arbitražno sodišče končalo delo Predsednik Borut Pahor danes ni želel komentirati delovanja arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Hrvaško in Slovenijo, dejal pa je, da si želi, da bi sodišče delo končalo in bi Slovenija in Hrvaška uredili problem, ki je 18 let po nepotrebnem zastrupljal odnose med njima.

Hrvaški Večernji list je včeraj objavil posnetke telefonskega pogovora med slovensko zastopnico pred haaškim arbitražnim sodiščem, ki odloča o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in na morju, Simono Drenik, uslužbenko slovenskega zunanjega ministrstva, in slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem. Arbitražni sporazum, sklenjen med Ljubljano in Zagrebom, sicer prepoveduje stik arbitrov s katero od vpletenih strani, zato se je hrvaška stran burno odzvala.