Ponedeljek,
22. 1. 2018,
13.48

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,63

2

Natisni članek

Natisni članek

sindikati stavka Alenka Bratušek Miro Cerar

Ponedeljek, 22. 1. 2018, 13.48

6 let, 10 mesecev

"Cerarju je državo uspelo pripeljati do največje stavke v zgodovini" #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,63

2

Predsednik vlade Miro Cerar je v odgovoru na poslansko vprašanje zatrdil, da napovedane stavke sindikatov javnega sektorja ne bodo povzročile kaosa v državi. Premier se tudi strinja z dvigom minimalne plače, a se s tem ne sme ogroziti delovnih mest in porušiti plačnih razmerij.

Alenka Bratušek iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je Cerarju očitala, da mu je "državo uspelo pripeljati do največje stavke javnega sektorja v zgodovini". Spomnila je, da je vlada podpisala stavkovne sporazume z zdravniki in policisti ter zvišala plače direktorjem in ravnateljev, ob tem pa mislila, da bodo "vsi preostali javni uslužbenci ostali tiho".

Zato je Cerarja vprašala, kako namerava preprečiti kaos, ki ga je pričakovati ob stavkah, in kako je lahko dopustil, "da so mu stvari tako zelo ušle iz rok".

"Kaosa ne sme biti in ga ne bo," je v odgovoru zatrdil Cerar ter Bratuškovi očital "preveč dramatične tone". Vlada po njegovih besedah napoved stavk jemlje z vso resnostjo in vodi intenziven dialog s socialnimi partnerji.

V sredo bo velika stavka javnega sektorja: kaj morate vedeti #video

Vlada po mnenju Cerarja napoved stavk jemlje z vso resnostjo in vodi intenziven dialog s socialnimi partnerji. | Foto: Tamino Petelinšek/STA Vlada po mnenju Cerarja napoved stavk jemlje z vso resnostjo in vodi intenziven dialog s socialnimi partnerji. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja, ki so za sredo napovedali stavko, so se končala neuspešno. "Na žalost nismo nič bližje, kot smo bili v petek, ali kakšen dan prej," je ob odhodu dejal vodja vodja koordinacije stavkovnih odborov Jakob Počivavšek. Dva dneva pred napovedano stavko nadaljevanje pogajanj zaenkrat ni predvideno.

Maso plač v javnem sektorju povečali za 10,7 odstotka

Kot je dejal, se odgovorno in redno pogajajo ter pri tem ustrezno, sorazmerno in pravično delijo učinke gospodarske rasti tudi med zaposlene v javnem sektorju. Poudaril je, da so že za 10,7 odstotka povečali maso plač v javnem sektorju, te pa so se v povprečju zvišale za sedem odstotkov. Po njegovih besedah so prenehali veljati že skoraj vsi varčevalni ukrepi, zato težko razume "izjemne pritiske sindikatov", ki imajo enormne zahteve.

Dogovori, ki jih je vlada sklenila s posameznimi sindikati, se po njegovih besedah nanašajo na postopno sproščanje varčevalnih ukrepov in odpravo plačnih anomalij. Te težave so se leta kopičile, je še poudaril premier.

"Vlada zagotavlja stabilnost, razvoj in gospodarsko rast"

Glede dogovora s policisti je spomnil, da so morali izpolniti zavezo ene preteklih vlad. Pri zdravnikih pa je bila vlada "prisiljena v pogajanja", pri čemer je z namenom, da bi državljanom omogočila dostop do zdravstvenih storitev, sprejela kompromisni dogovor. Tudi pri stavkovnem dogovoru z gasilci je vlada iskala soglasje vseh preostalih sindikatov, je dodal.

Napovedal je, da bo vlada nadaljevala pogajanja s sindikati javnega sektorja ter iskala čim bolj pravičen in finančno vzdržen kompromis. Dodal je, da vlada zagotavlja stabilnost, razvoj in gospodarsko rast, "ne moremo pa deliti, česar nimamo".

Z generalno sekretarko Lilijano Kozlovič | Foto: Tamino Petelinšek/STA Z generalno sekretarko Lilijano Kozlovič Foto: Tamino Petelinšek/STA

Meni, da je gospodarstvo v dobri kondiciji

Vodjo poslanske skupine SD Matjaža Hana je zanimalo, kaj namerava vlada do konca mandata narediti za izboljšanje neto plač vseh zaposlenih, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Spomnil je tudi na predlog za dvig minimalne plače, ki je dvignil veliko prahu.

Cerar je zatrdil, da so se neto plače vsa leta dela te vlade zviševale, predvsem prek davčnih razbremenitev. Glede višine letošnje uskladitve minimalne plače je dejal, da je naše gospodarstvo v dobri kondiciji in bi "lahko zmoglo več kot zakonsko uskladitev z rastjo inflacije".

Zato se strinja, da se ta uskladitev postavi na višji ravni, pri čemer je treba upoštevati socialni in ekonomski kriterij, torej tudi interese gospodarstva. Opozoril je, da z dvigom minimalne plače ne smemo ogroziti delovnih mest in porušiti plačnih razmerij.