Sobota,
15. 11. 2025,
11.42

Osveženo pred

58 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,18

Natisni članek

Natisni članek

božičnica proračun ministrstvo za finance Klemen Boštjančič

Sobota, 15. 11. 2025, 11.42

58 minut

Odbor brez popravkov potrdil vladni predlog proračuna za leto 2026

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,18
Klemen Boštjančič | Vlada je predlog sprememb proračuna za leto 2026 poslala v zakonodajni postopek, še preden je DZ sprejel zakonsko podlago za izplačilo zimskega regresa zaposlenim.  | Foto STA

Vlada je predlog sprememb proračuna za leto 2026 poslala v zakonodajni postopek, še preden je DZ sprejel zakonsko podlago za izplačilo zimskega regresa zaposlenim.

Foto: STA

Odbor DZ za finance je končal obravnavo predloga sprememb proračuna za leto 2026, s katerim se poraba zvišuje na 17,7 milijarde evrov. V koaliciji so ga pohvalili kot odraz stabilnih javnih financ, opozicijski člani odbora na sejo niso prišli. Finančni minister Klemen Boštjančič je povedal, da je vlada zmanjšala pričakovani obseg prihodkov, načrtovano porabo pa zvišala, med drugim za stroške dela in obrambo. Izplačilo zimskega dodatka se bo tako kot letos zagotovilo s prerazporeditvami, je pojasnil Boštjančič.

Proračun za leto 2026 je DZ sprejel že novembra lani, zdaj pa vlada predlaga nekatere spremembe. Članom odbora za finance jih je uvodoma predstavil finančni minister Klemen Boštjančič, ki je povedal, da je vlada zmanjšala pričakovani obseg prihodkov, načrtovano porabo pa zvišala, med drugim za stroške dela in obrambo. Izplačilo zimskega dodatka se bo tako kot letos zagotovilo s prerazporeditvami.

S predlaganimi spremembami se načrtovani prihodki zmanjšujejo za 2,1 odstotka na 15,6 milijarde evrov, odhodki pa povečujejo za 3,2 odstotka na 17,7 milijarde evrov. Primanjkljaj bo tako znašal 2,1 milijarde evrov oz. 2,9 odstotka BDP.

Poslanci koalicije so predlogu proračuna izrekali podporo. "To ni proračun rezov, ampak proračun močne države in stabilnih javnih financ," je bila zadovoljna Andreja Živic (Svoboda).

"Ta proračun zajema komplet reform, ki smo jih v tem mandatu naslovili v okviru koalicije," je dejal Soniboj Knežak (SD). Z njim se več kot uspešno naslavlja obnovo po poplavah avgusta 2023, zimski dodatek za upokojence je nujen socialni korektiv, ogromno se vlaga v infrastrukturo, zvišanje izdatkov za obrambo je utemeljeno, je nadaljeval. "Mislim, da je realen odraz nujnih potreb, ki smo jih naslovili, me pa veseli, da kljub temu ostajamo v okviru mednarodnih zavez," je dejal o predlogu sprememb proračuna za leto 2026.

Aleš Lipičnik (Svoboda) je menil, da pri načrtovanih proračunskih odhodkih ne gre zgolj za porabo, pač pa za naložbe v prihodnost. Velik del proračuna je namreč posredno in neposredno povezan z investicijami - z investicijami v znanje in inovativnost, konkurenčnost, raziskave in razvoj, je naštel.

Odbor še skozi zadnjega od proračunskih dokumentov

Odbor DZ za finance je podprl tudi predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2026 in 2027, ki med drugim določa zvišanje povprečnine za občine ter izplačilo letnega dodatka upokojencem tako kot doslej v petih različnih višinah. 

Zakon o izvrševanju proračuna je precej tehničen zakon, ki daje vladi pooblastila za upravljanje proračuna države. V njem so med drugim zapisani obseg zadolževanja in dovoljenih poroštev v posameznem letu ter posebna pooblastila vladi, finančnemu ministrstvu in drugim neposrednim uporabnikom za izvrševanje proračuna. Njegova uveljavitev je nujna, da se vsakokratni proračun lahko izvaja.

Leta 2026 se bo država lahko zadolžila za nekaj več kot 5,2 milijarde evrov, leta 2027 pa za nekaj manj kot 6,5 milijarde evrov, je zapisano v predlogu zakona. Največji možni obseg novih poroštev, ki jih lahko država izda pravnim in fizičnim osebam, je omejen na vsakokrat po eno milijardo evrov.

Povprečnina za občine najvišja v zadnjih letih

Glede povprečnine za občine je vlada v predlog zakona zapisala, da bo v prihodnjih dveh letih znašala 810 evrov na prebivalca, pred kratkim pa je z vsemi tremi občinskimi združenji podpisala dogovor o zvišanju tega zneska na 835 evrov. V tem smislu so člani odbora podprli ustrezno dopolnilo.

"Gre za največje nominalno povečanje povprečnine v zadnjih letih," je dopoldne na začetku seje povedal finančni minister Povprečnina za leto 2025 znaša 771,33 evra, prihodnje leto se bo torej zvišala za 8,3 odstotka. Dodal je, da se bo občinam iz proračuna zagotovilo tudi sredstva za povrnitev 60 odstotkov stroškov, ki jih bodo imele v letu 2026 z izplačilom zimskega regresa za zaposlene v občinskih upravah in občinskih javnih zavodih, za katere se plače zaposlenih zagotavljajo iz občinskih proračunov.

Zakon o izvrševanju proračuna določa tudi uskladitev olajšav in lestvice za odmero dohodnine za leto 2026. V skladu z dopolnilom, o katerem se je Boštjančič dogovoril s predstavniki sindikatov v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, bo uskladitev znašala 75 odstotkov rasti povprečne plače, kar pomeni zvišanje za 5,55 odstotka.

Odbor zavrnil predlog SDS

Upokojenci bodo letni dodatek prejeli skupaj z junijskimi pokojninami, odvisno od višine pokojnine pa se bo gibal v višini od 160 do 470 evrov, kar je pet evrov več kot letos.

Ne glede na določbe zakona o javnih financah bo lahko vlada o uporabi 10 odstotkov razpoložljivih sredstev proračunske rezerve odločala sama na predlog finančnega ministra. Poslanska skupina SDS je predlagala črtanje tega člena, kar je odbor zavrnil. Je pa sprejel dopolnilo koalicijskih poslanskih skupin, po katerem bo morala vlada o uporabi teh sredstev obveščati DZ.

Z zakonom se bo poleg tega uredilo financiranje nekaterih izdatkov zdravstvene blagajne. Leta 2026 se bo iz proračuna nakazalo Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije do 520 milijonov evrov, med drugim za stroške zdravil, presejalnih in preventivnih programov, transplantacij, dializ in cepiv ter za izvajanje zunajbolnišnične službe nujne medicinske pomoči in izobraževalne dejavnosti.

Prispevek Kapitalske družbe Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je za leti 2026 in 2027 določen v višini najmanj 65 milijonov evrov.

DZ bo zakon o izvrševanju proračunov skupaj s proračunoma za leti 2026 in 2027, ki ju je odbor za finance obravnaval danes in v petek, potrjeval prihodnji teden.

Franc Props, Klemen Boštjančič, 2024
Novice Podpisan dogovor o višini povprečnine za prihodnji dve leti
Božičnica
Novice Golobova božičnica postaja obvezna, proti glasoval samo en poslanec