Petek, 19. 2. 2016, 7.27
8 let, 7 mesecev
Avstrija razmišlja o dodatnem znižanju kvot, Srbija pa o zaprtju meje
Avstrija bo sprejemala le še do 80 prošenj za azil dnevno. Prek meje bo dnevno spuščala do 3.200 oseb, ki bodo izrazile namero, da za azil zaprosijo v kateri od sosednjih držav. Slovenija je napovedala, da se bo prilagajala avstrijskim dnevnim kvotam.
Številčna omejitev vstopa migrantov v Avstrijo v Špilju na meji s Slovenijo je v veljavo stopila ob 8. uri. "Avstrija je med najbolj obremenjenimi članicami EU in je na meji svojih zmogljivosti," je sporočila notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner in dodala, da ne morejo obvladati enakega števila beguncev in migrantov kot lani.
Avstrija razmišlja o dodatnem znižanju dnevnih kvot za sprejemanje migrantov, je povedala ministrica.
Bolj zadovoljna je Merklova z razpravo o migracijah na vrhu Evropske unije. Voditelji so ne samo podprli skupni akcijski načrt Unije s Turčijo, ampak ga tudi postavili za prioriteto pri reševanju migrantske krize.
Za Merklovo je bila ključna izjava v razpravi ta, da so voditelji ne samo podprli skupni akcijski načrt Unije in Turčije, ampak ga tudi postavili za skupno prioriteto pri uresničevanju teh ciljev.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je poudaril, da je nujna sinteza različnih pristopov k reševanju krize, saj ni dobre alternative celostnemu evropskemu pristopu.
Slovenski premier Miro Cerar pa je izrazil veselje ob širokem priznanju komplementarnosti njegove pobude za krepitev makedonsko-grške meje. Za Slovenijo je po neuradnih informacijah pomembno, da raste zavedanje, da se čas izteka, da je treba ukrepati in da je slovenski predlog komplementaren ostalim evropskim prizadevanjem za rešitev krize, ki je kompleksna, zato tudi potreba po reševanju na različnih ravneh, ki pa morajo biti dobro usklajene, da bi lahko delovale.