Četrtek, 8. 3. 2018, 15.21
6 let, 10 mesecev
Ali bodo referendum o drugem tiru razveljavili?
V sredo se bo na vrhovnem sodišču dogajalo nekaj, kar redko vidimo. Potekala bo javna seja, na kateri se bo razčiščevalo, ali so se pred referendumom o drugem tiru zgodile tako velike kršitve, da je treba referendum razveljaviti. Odločitve še ne gre pričakovati v sredo, bodo pa predvidoma zaslišali priče. Med njimi bo tudi predsednik vlade in SMC Miro Cerar.
Predsednik društva Davkoplačevalci se ne damo in pobudnik septembrskega referenduma o drugem tiru Vili Kovačič se je namreč novembra s pritožbo obrnil na vrhovno sodišče. Kovačič je s pritožbo izpodbijal poročilo DVK o izidu glasovanja na referendumu.
Po njegovem mnenju so se zgodile nepravilnosti, ki so vplivale na poštenost referendumskega postopka in s tem tudi na izid, ki ga v celoti izpodbija. Predvsem ga je motila razdelitev sredstev za kampanjo.
Vrhovni sodniki so ugotovili, da jim trenutna zakonska ureditev zaradi neustavnih pravnih praznin preprečuje odločitev o pritožbi v referendumskem sporu. Zato so se obrnili na ustavno sodišče in postopek odločanja prekinili.
Preberite še:
Drugi tir: kaj je v sporazumu z Madžari takega, da mora ostati tajno?
"Sodišče mora zdaj ugotoviti, ali so nepravilnosti vplivale na rezultat referenduma" #video
Referendumska zakonodaja neustavna. Bomo znova odločali o drugem tiru? #video
Vili Kovačič upa, da bo referendum razveljavljen.
Ali je denar za vladno kampanjo vplival na izid?
Konec januarja so z ustavnega sodišča sporočili, da so zakona o referendumu in ljudski iniciativi ter del zakona o volilni in referendumski kampanji v neskladju z ustavo. Ustavni sodniki so torej odločali le o ustavnosti zakonodaje, ne o vsebini pritožbe. To zdaj čaka vrhovne sodnike.
Vrhovno sodišče mora odločiti, ali je 97 tisoč evrov za vladno kampanjo iz proračuna odločilno vplivalo na izid. Če bo referendum razveljavljen, bo to zaustavilo projekt gradnje drugega tira. Državljani pa bi morali znova na glasovanje.
– Če ne ugotovi nepravilnosti v referendumskem postopku oziroma ugotovi nepravilnosti, ki niso vplivale na izid glasovanja, lahko zavrne pritožbo.
– Če ugotovi nepravilnosti v referendumskem postopku, ki so vplivale na izid glasovanja, ugodi pritožbi, razveljavi referendum in odredi novega. Če bi se to zgodilo, bi morala DVK v dveh dneh po prejemu odločitve razpisati nov datum glasovanja.
– Ugodi pritožbi, razveljavi glasovanje in samo ugotovi izid referenduma. To bi se zgodilo, če bi bile nepravilnosti take, da so sicer vplivale na izid glasovanja, vendar je njihove posledice mogoče odpraviti z ugotovitvijo drugačnega izida referenduma.
V sredo v ta namen pripravljajo javno sejo, ki jo bo, zanimivo, vodil Erik Kerševan, nekdanji generalni sekretar ustavnega sodišča. Na sejo je poleg Kovačiča vabljena tudi vlada. Poleg Cerarja naj bi jo zastopal tudi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Jure Leben.
3