Sobota, 11. 6. 2011, 10.49
8 let, 6 mesecev
Akcija Varno in zdravo v naravo promovira zaščito pred klopi
V sklopu akcije so pripravili zloženko in plakat, ki pojasnjujeta kje se klopi zadržujejo, katera obolenja prenašajo in kako se pred njimi lahko zaščitimo, so sporočili iz zavoda.
Pri nas so klopi aktivni od pomladi do pozne jeseni
Klopi so razširjeni na zaraščenih, slabo kultiviranih površinah. Visoka trava z grmovjem, robovi jas in gozdna podrast so najbolj idealna področja za njihovo širjenje. V naših podnebnih razmerah so klopi aktivni od pomladi do pozne jeseni, so zapisali na zavodu.
Klopi prenašajo različne bolezni. Pri zdravljenju klopnega meningoencefalitisa je nujno zniževanje telesne temperature, lajšanje bolečin, kritje tekočinskih in elektrolitskih potreb in poskus zmanjšanja otekanja možganovine. Bolezen pa lahko preprečimo s cepljenjem, za katerega se lahko dogovorimo pri izbranem zdravniku ali na območnem zavodu.
Drugi dve pri nas najpogostejši bolezni sta še lymska borelioza in erlihioza za kateri je pomembno, da se ju hitro odkrije in zdravi z antibiotiki, cepiva ni, so še dodali.
Ciljne skupine akcije so osnovne in srednje šole
Iz zavoda so sporočili, da so ciljne skupine akcije osnovne in srednje šole ter študentski domovi v ljubljanski regiji ter različne skupine, ki so v spomladanskem in poletnem času v izdatnejšem kontaktu z naravo. Za učitelje pa so v jeseni pripravili tudi brezplačno izobraževanje z gradivom o zaščiti pred klopi in klopnim meningoencefalitisom, da bi ti osveščali tudi starše otrok.
V juniju bodo omogočili bolj poceni cepljenje
Iz Zavoda za zdravstveno varstvo Celje pa so sporočili, da bodo v okviru preventivne kampanje za zaščito pred klopi v juniju omogočili bolj poceni cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Cena posameznega cepljenja bo znašala 20 evrov, sicer znaša 33. Na celjskem zavodu pričakujejo, da bo to pripomoglo, da se bo za preventivno cepljenje odločilo več ljudi.