Podjetje, ki je v lasti zeta ciprskega predsednika Nikosa Anastasiadesa, je tik pred dogovorom z evropskimi posojilodajalci iz banke Laiki potegnilo 21 milijonov evrov in jih preneslo v London.
V dveh dneh, torej 12. in 13. marca, je podjetje A.Loutsios& Sons Ltd., ki je v delni lasti zeta ciprskega predsednika Nikosa Anastasiadesa, Johna Loutsiosa, iz ciprske banke Laiki v London prenakazalo pet zadolžnic v skupni vrednosti 21 milijonov evrov, poroča ciprski časopis Haravgi. Dvig se je zgodil zgolj tri dni pred srečanjem evroskupine, kjer so sprejeli dogovor o finančni pomoči Cipru, ki med drugim predvideva tudi visoko obdavčitev bančnih vlog v vrednosti več kot sto tisoč evrov.
Nenavadno veliko transakcij v tujino
Tiskovni predstavnik stranke AKEL, Stavros Evagorou, je pozval k preiskavi vseh spornih nakazil v tujino in dvigov gotovine v dneh in tednih pred zaprtjem ciprskih bank. Teh transakcij je bilo nenavadno veliko, zato se postavlja vprašanje, ali so ljudje, blizu krogov odločanja v ciprski centralni banki in predsedniški palači, vedeli za načrtovano zaprtje bank in informacije izkoristili za reševanje svojega denarja.
Sum zlorabe informacij
Na Cipru še preučujejo, koliko denarja je z otoka odteklo pred sklenitvijo tega dogovora oz. pred zaprtjem bank in ali je prišlo do zlorabe informacij. Kot je objavila Evropska centralna banka (ECB), so gospodinjstva in podjetja z bančnih računov na Cipru februarja dvignila milijardo evrov. Obseg zasebnih bančnih vlog na otoku se je s tem v primerjavi z januarjem znižal za 2,1 odstotka na 46,4 milijarde evrov.
Komur pa je denar ostal na Cipru …
Podatki sicer ne zajemajo bančnih vlog ciprske države in medbančnih depozitov, nakazujejo pa na krepitev zaskrbljenosti varčevalcev na otoku v času dogovarjanja Nikozije in mednarodnih posojilodajalcev o finančni pomoči Cipru. Predsednik Anastasiades je sicer zagotovil, da nihče, tudi podjetje njegovega zeta ne, ne bo izvzeto iz preiskave spornih prenakazil v tujino.
Varčevalci propadlih ciprskih bank, katerih vloge presegajo sto tisoč evrov, bi po najnovejših podatkih lahko izgubili kar do 60 odstotkov svojih vlog.