Tina Vovk

Četrtek,
24. 7. 2014,
14.04

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Rusija trgovina sankcije

Četrtek, 24. 7. 2014, 14.04

7 let, 1 mesec

Zakaj se Evropa obotavlja s sankcijami proti Rusiji

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Evropa že praktično od začetka ukrajinske krize napoveduje sankcije proti Rusiji, a so bile te do zdaj bolj ali manj mile. Do zdaj so prevladali interesi gospodarske odvisnosti od Moskve.

Da bi ostre sankcije proti Rusiji zaradi Ukrajine škodile gospodarstvu, ne velja le za Slovenijo. Tega se zavedajo tudi druge evropske države, ki so (preveč) odvisne od Rusije. Evropska unija s sankcijami okleva zaradi milijardne trgovine z največjo državo na svetu.

Po sestrelitvi malezijskega letala nad vzhodom Ukrajine prejšnji teden so zunanji ministri članic na zasedanju v torek pozvali k oblikovanju predlogov za zaostritev sankcij, predloge pa bodo danes obravnavali veleposlaniki članic EU.

Merklova odločna: Zdaj je dovolj Od začetka krize v Ukrajini imajo članice Evropske unije svojstven pristop k reševanju, ugotavlja Jutarnji list – veliko govorijo in sporočajo v kombinaciji z neodločnostjo in oklevanjem pri dejanski izvedbi sankcij. Vse dokler se ni včeraj oglasila nemška kanclerka Angela Merkel: "Rusija je veliko obljubljala, a ni nič dala. Zdaj je dovolj." Merklova je prva evropska voditeljica, ki je odločno in čim hitreje zahtevala uvedbo sankcij proti Rusiji.

Svetovni mediji in posamezni analitiki se sprašujejo, ali ima zapozneli odziv kaj povezave s trgovinskimi razmerami. Nekatere najmočnejše članice EU, kot so Velika Britanija, Nemčija, Francija in Italija, so med najboljšimi trgovinskimi partnerji Moskve. Kako pomembni so ti gospodarski interesi, je postalo jasno že po ruski aneksaciji Krima, dodaja hrvaški časnik. Po grožnjah s sankcijami so sprejeli ukrepe, ki Rusije niso zaboleli.

Putin lahko izkorišča odvisnost Evrope od Rusije Rusija z nafto in plinom oskrbuje večino Evrope. Če se Vladimir Putin na evropske sankcije odloči odgovoriti z zaprtjem "plinske pipice", bi to lahko postavilo pod velik vprašaj okrevanje krhkih evropskih gospodarstev. Rusija je lani v Evropo skupaj izvozila 127 milijard kubičnih metrov plina, od tega ga je samo Italija kupila 26 milijard kubičnih metrov, Nemčija, ki je Rusiji prodala za 36 milijard evrov blaga, pa celo 40 kubičnih metrov. Medsebojna odvisnost med Evropo in Rusijo je očitna, Putin pa lahko po mili volji izkorišča evropsko odvisnost od ruskih energentov.