Vlada je sprejela predlog zakona o razvojnem načrtovanju, s katerim želi povezati posamezne razvojne politike oz. razvojne dokumente.
Zakon o razvojnem načrtovanju poskuša skupaj z novim zakonom o javnih financah, katerega predlog bo vlada v obravnavo v DZ poslala v kratkem, sistematično urediti področje nacionalnega načrtovanja. "Oba dokumenta bosta dobra popotnica, da se naslednji ciklus srednjeročnega planiranja v Sloveniji začne na bolj sodoben, urejen in pregleden način," je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari.
"Položaj na tem področju je precej neurejen"
Položaj na tem področju je bil že dolgo časa po osamosvojitvi zelo neurejen, je ocenil Gaspari. Sprejemali so se namreč številni akti različnih vrst in z različnimi nameni, ki so se vsi po vrsti imenovali najmanj strateški, a so bili med seboj nepovezani in pogosto celo nasprotujoči, hkrati pa v veliki meri neskladni s strategijo razvoja Slovenije, je dejal.
To področje želijo "sistematično urediti"
Kako vsebinsko je to področje neurejeno, je Gaspari predstavil s podatkom, da imamo denimo samo na področju pametne rasti 37 veljavnih dokumentov, še šest pa jih je v pripravi. "S tem zakonom poskušamo to področje sistematično urediti," je dejal.
V predlogu zakona je tako zapisano, da je strateški dokument razvojnega načrtovanja v Sloveniji strategija razvoja Slovenije, izvedbeni dokument razvojnega načrtovanja za njeno izvedbo pa državni program razvojnih politik. Sledijo sektorske strategije ter drugi dokumenti in resolucije, ki pa morajo biti usklajeni s strategijo.