Ocenjujejo, da je v Evropi okoli štiri milijone brezdomcev, hkrati pa 11 milijonov praznih stanovanj in hiš.
Britanski časopis Guardian je pred kratkim izračunal, da je v Evropi skoraj 11 milijonov praznih stanovanj in hiš. Od tega jih je največ v Španiji, 3,4 milijone, v Franciji okoli dva milijona, v Nemčiji 1,8 milijona in v Veliki Britaniji okoli 700 tisoč. Med državami z velikim številom praznih nepremičnin so še Irska, Grčija in Portugalska.
Nasedli španski gradbeni projekti
Največ praznih nepremičnin je v Španiji. V času nepremičninskega buma so pretežno investitorji na veliko vlagali v gradnjo novih naselij v španskih turističnih mestih. Pričakovali so velike dobičke, zdaj pa so nepremičnine v večini primerov prazne. Po uradnih španskih podatkih je bilo lani v Španiji nenaseljen 14 odstotkov vseh nepremičnin, kar v številkah pomeni 3,4 milijona stanovanj in hiš. V zadnjem desetletju je številka praznih nepremičnin narasla za deset odstotkov.
Španska vlada ocenjuje, da je k tej številki treba prišteti še vsaj pol milijona nedokončanih stanovanj, katerih gradnjo so opustili z začetkom krize. V nekaterih obmorskih mestih je prazna kar tretjina novih gradenj.
Prazne zasežene nepremičnine
Veliko praznih stanovanj je tudi v lastništvu bank, ki so jih zasegle lastnikom, ko ti niso bili več zmožni odplačevanja posojil. V nekaterih katalonskih mestih so mestne oblasti bankam zagrozile s kaznimi do sto tisoč evrov, če v dveh letih ne bodo ponovno naselile zdaj praznih zaseženih stanovanj.
V mestu Terrassa severno od Barcelone, kjer imajo banke v lastni 5.000 praznih stanovanj, so mestne oblasti bankam celo zagrozile, da jim bodo stanovanja podržavile, če jih ne bodo naselili. Mestne oblasti bi jih uporabile za socialna stanovanja.
Porušiti ali naseliti z brezdomci
S težavo, kako naseliti prazna stanovanja, so se ukvarjali tudi na Irskem. Dautsche Bank je v poročilu o praznih nepremičninah zapisala, da bi na Irskem potrebovali 43 let, da bi s trenutnim prirastkom prebivalstva napolnili vseh 400 tisoč nenaseljenih nepremičnin. Irska vlada se je zato odločila, da jih nekaj poruši. Za zdaj so že porušili 40 hiš, načrtujejo pa, da bodo v prihodnosti porušili še 1.300 nikoli naseljenih ali nedokončanih projektov.
Eden od načrtov je tudi, da vsaj nekaj teh nepremičnin namenijo brezdomcem. Poslanci Evropskega parlamenta so pretekli mesec izglasovali resolucijo, ki določa, da mora Evropska skupnost brez zavlačevanja takoj izdelati strategijo rešitve krize brezdomstva. Eden izmed predlogov je tudi preučitev možnosti naseljevanja v krizi neuspešno prodanih stanovanj.
Pri nas uradna številka nerealna
Kaj pa pri nas? Število praznih nepremičnin pri nas je nedoločeno. Po podatkih statističnega urada je bilo leta 2011 v Sloveniji 175 tisoč praznih stanovanj. Statistiki so ta podatek pridobili iz Centralnega registra prebivalstva, saj je nenaseljenost stanovanjske enote vezana na prijavo prebivališča. Iz istega registra je podatke črpal tudi Gurs in izkazalo se je, da je veliko teh nepremičnin dejansko naseljenih. Tako realno število nenaseljenih nepremičnin ni znano, neuradno pa strokovnjaki ocenjujejo, da naj bi jih bilo okoli 50 tisoč.
Statistiki so še ugotovili, da je okoli 40 odstotkov uradno nenaseljenih stanovanj neprimernih za bivanje, saj nimajo urejene osnovne infrastrukture, denimo vodovoda, elektrike, ogrevanja. Tako so ocenili, da je uradno praznih okoli sto tisoč uporabnih stanovanj. Polovica teh je v večstanovanjskih hišah, polovica pa v enostanovanjskih. Največ praznih stanovanj je bilo leta 2011 v Mestni občini Ljubljana, in sicer 22.278.
Nekaj tisoč nevseljenih
Koliko je nikoli vseljenih novih stanovanj, je spet neznano. Letno poročilo Gursa za leto 2012/13 navaja, da se je število neprodanih nevseljenih stanovanj v primerjavi s preteklim obdobjem nekoliko zmanjšalo, a to ni posledica večje prodaje, temveč manjšega števila novih dokončanih stanovanj.
Ocenjujejo, da je bilo novih nenaseljenih stanovanj v večstanovanjskih hišah okoli 3.000, še vsaj 2.000 pa jih je v nedokončanih stavbah. Poleg tega ocenjujejo, da je še vsaj okoli 500 nenaseljenih novih dokončanih hiš.
Kaj bo z nenaseljenimi novogradnjami? Nekaj jih je že odkupil stanovanjski sklad, večina pa je v stečajnih postopkih in bodo tako še nekaj časa prazne. Mimogrede: ne premoremo niti uradne številke o številu brezdomcev v Sloveniji. Ocenjujejo, da jih je okoli 2.000, nihče pa ne ve, koliko je prikritih brezdomcev. Vsekakor je praznih nepremičnin dovolj za vse.