Sreda,
25. 1. 2017,
17.51

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

15

Natisni članek

Natisni članek

dolg Ivica Todorić Agrokor Mercator

Sreda, 25. 1. 2017, 17.51

7 let, 1 mesec

Preplah med upniki Agrokorja: zlom tečaja na borzi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

15

Ivica Todorić | Foto STA

Foto: STA

Med upniki Agrokorja Ivice Todoriča je zavladala panika.

V hrvaškem trgovcu, ki ima v lasti tudi Mercator, so se prejšnji teden odločili, da ne bodo najeli sindiciranega posojila, s katerim bi refinancirali obstoječe obveznosti in težave odložili za nekaj let.

Banke, med katerimi so tudi velikani BNP Paribas, Credit Suisse, Goldman Sachs and JP Morgan, so mu namreč ponudile preslabe pogoje, torej previsoke obresti in druge zahteve.

16-odstotni upad obveznice

To je v zadnjih dneh povzročilo množično (raz)prodajo obveznic Agrokorja, ki so bile izdane na Irskem. Samo danes je vrednost obveznic upadla za sedem odstotnih točk, od prejšnjega tedna pa za visokih 16 odstotnih točk. Trenutno so vlagatelji zanjo pripravljeni plačati vsega 89 odstotkov njene nominalne vrednosti. Torej ne verjamejo, da bo Agrokor sposoben v celoti poplačati dolgove ob njihovi zapadlosti.

O težavah Agrokorja smo podrobno poročali v članku Todorićev Agrokor: začetek konca balkanskega imperija?


Več:

-> Gibanje tečaja obveznice Agrokorja, ki zapade leta 2019

-> Gibanje tečaja obveznice Agrokorja, ki zapade leta 2020


Mercator je v lasti Agrokorja. | Foto: Bor Slana Mercator je v lasti Agrokorja. Foto: Bor Slana Dogajanje v Agrokorju spominja na grški dolžniški scenarij. V času, ko je bila Grčija na robu bankrota in se je njena vlada z upniki pogajala o podaljšanju oziroma reprogramiranju milijardnih posojil, so namreč vrednosti grških državnih obveznic strmoglavile.

Tudi v Sloveniji priprave na zlom Agrokorja?

Zadnje, daleč najmočnejše znamenje o velikih težavah poslovnega imperija Ivice Todorića je bilo poslabšanje ocene mednarodne bonitetne hiše Moody's v začetku tega meseca. Rating Agrokorja je znižala z B2 na B3, kar je še zadnja ocena iz skupine tistih, ki jih omenjena agencija še dodeljuje za "visoko špekulativne naložbe".

Po nekaterih informacijah, ki jih uradno ni mogoče preveriti, nekatere slovenske banke že oblikujejo rezervacije za posojila, ki so jih po Agrokorjevem prevzemu leta 2014 odobrile Mercatorju.