Vesna Vuković

Petek,
31. 3. 2017,
10.27

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,38

5

Natisni članek

Natisni članek

Božo Petrov Andrej Plenković Agrokor Ivica Todorić

Petek, 31. 3. 2017, 10.27

7 let, 3 mesece

Police Konzuma se praznijo, hrvaška vlada sprejela "lex Agrokor", banke dosegle dogovor #foto #video

Vesna Vuković

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 9,38

5

police, Konzum | Foto bralec Index.hr

Foto: bralec Index.hr

Na današnji popoldanski seji hrvaške vlade so sprejeli poseben zakon za reševanje Agrokorja. Šest ključnih bank upnic je kmalu zatem doseglo dogovor o mirovanju obveznosti. Imenovali bodo glavnega izvršnega direktorja za prestrukturiranje.

Šest bank upnic, ki so članice koordinacijskega odbora upnikov, in predstavniki Agrokorja so dosegli načelni dogovor o ključnih elementih tako imenovanega dogovora o mirovanju obveznosti. Podpis je predviden za danes. Njegov cilj je olajšati napore družbe, da stabilizira poslovanje.

Dosegli so tudi dogovor o razširitvi uprave Agrokorja. Uvedli bodo novo funkcijo v upravi Agrokorja. Vodil ga bo glavni direktor za prestrukturiranje kot ključna oseba za izpeljavo postopka stabilizacije. V najvišji menedžment bodo imenovani neodvisni strokovnjaki, ki bodo vodili transparenten in vzdržen proces prestrukturiranja, so sporočili iz Erste bank.

V nadaljevanju je pomembna koordinacija vseh ključnih deležnikov v procesu, zato da podprejo dolgoročen in vzdržen poslovni model.

Že sinoči so se ključne banke upnice, to so Sberbank, VTB, Privredna banka Zagreb, Zagrebačka banka, Erste in Raiffeisen Bank Austria, pogajale o tako imenovanem dogovoru o mirovanju, po katerem Agrokorju ne bi bilo potrebno plačati do zdaj zapadlih obresti na posojila. Prav tako se ne bi obračunavalo novih obresti. Agrokor naj bi dobil tudi novo likvidnostno posojilo. Veljal bi do končnega dogovora o prestrukturiranju Agrokorja.

V živo smo spremljali sejo hrvaške vlade:

15:29 Po uvodnih predstavitvah je vlada soglasno sprejela "lex Agrokor" - zakon o reševanju največjega hrvaškega podjetja. Zakon je bil sprejet v nekoliko spremenjeni obliki. Za imenovanje izredne uprave lahko po novem zaprosi dolžnik oziroma njegov upnik s soglasjem dolžnika. V prvotni različici je bilo določeno, da bi se lahko zakon sprožil na zahtevo upnika, ki ima najmanj 50 milijonov evrov terjatev in to brez soglasja dolžnika (Agrokorja).

15:23 Hrvaška podpredsednica vlade in ministrica za gospodarstvo Martina Dalić je pojasnila, da je cilj zakona okrepiti finančno stabilnost države, če se v težavah znajde sistemsko pomembno podjetje. Prav takšno je po njenih besedah podjetje Agrokor. To je namreč lastnik več kot 170 podjetij v različnih panogah, v trgovini, prehrambeni dejavnosti, založništvu in nepremičninah. Prav tako je najemnik več kot 30.000 hektarjev najboljših hrvaških kmetijskih zemljišč v lasti države.

15:20 Hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković se je o zakonu posvetoval z opozicijo in drugimi koalicijskimi strankami. "Izredno pomembno je, da se v tem trenutku vsi obnašamo politično odgovorno. Vlada se je obnašala odgovorno in s svojimi ravnanji ni poslabševala položaja. To je edina pot za rešitev položaja. Zakon ne predstavlja pomoči nobeni konkretni osebi, temveč hrvaškemu gospodarstvu." Napovedal je, da bo že prihodnji teden o zakonu razpravljal hrvaški parlament. Zakon usklajujejo tudi z evropsko komisijo, da bo v skladu z vsemi pravili, med drugim s pravili o državnih pomočeh.

O tem, kaj določa zakon, smo že pisali -> Hrvaška vlada priznava: Agrokor je pred stečajem

15:18 Hrvaški premier Plenković je uvodoma omilil dogajanje okrog Agrokorja z besedami, da gre za zakon, ki bo uredil "določene težave", v katerih se je znašlo podjetje s sistemskim vplivom. Opozoril je, da so tudi druge članice EU sprejemale posebno zakonodajo za sistemsko pomembne družbe v težavah. In da je Hrvaška to že počela pred leti, ko se je v težavah znašlo njeno ladjedelništvo.

Spodaj lahko neposredno spremljate prenos seje hrvaške vlade.

Predsednik parlamenta in prvi mož koalicijske stranke Most Božo Petrov naj bi zakon kar se da hitro uvrstil na dnevni red hrvaškega parlamenta. Sprejemal naj bi se po hitrem postopku, rok za njegovo uveljavitev pa je le dan po objavi v uradnem listu.

Pred sejo je hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković na sestanek povabil opozicijo, s katero se je očitno želel dogovoriti za podporo zakonu.

Politična napetost v Zagrebu

Medtem se v Zagrebu nadaljuje politična napetost zaradi načina reševanja Agrokorja. Tako je Petrov državnemu tožilstvu kot fizična oseba naznanil sume kaznivih dejanj uprave Agrokorja. K temu ga je spodbudila informacija iz ruske VTB banke, da bilance Agrokorja ne odražajo pravega finančnega stanja v družbi.

police, Konzum | Foto: bralec Index.hr Foto: bralec Index.hr

police, Konzum | Foto: bralec Index.hr Foto: bralec Index.hr

Vroče je tudi v hrvaškem parlamentu. Predstavniki opozicije in Mosta so na začetku prekinili današnjo sejo zaradi krize v Agrokorju. Medtem druga največja koalicijska stranka Most poudarja, da so za dogajanje v Agrokorju odgovorna Hrvaška demokratična skupnost (HDZ) in Socialdemokratske stranke (SDP), ki "sta vsakokrat, ko sta vladali, delali z roko v roki s Todorićem".

Dogajanje je komentiral tudi guverner hrvaške centralne banke Boris Vujčić. Obžaluje, da še ni dogovora in da je bilo izgubljenega preveč časa. Zagotavlja, da je hrvaški bančni sistem stabilen in da trenutno zanj ni tveganja zaradi položaja Agrokorja. Opravili so namreč stresni test, kako bi težave dobaviteljev Agrokorja vplivale na finančni sistem.


Preberite še:

Slovenski častni konzul prvi z izvršbo nad Agrokor


Tudi danes se nadaljuje potop vrednosti korporativnih obveznic Agrokorja, izdanih na irski borzi. Trenutno obveznici, ki zapadeta v plačilo leta 2020, njuna skupna nominalna vrednost pa znaša okoli 600 milijonov evrov, kotirata pri 26 oziroma 29 odstotkih vrednosti. Znižale so se tudi vrednosti večine Agrokorjevih družb iz divizije prehrane, ki kotirajo na Zagrebški borzi.

Današnje blokade so razkrile višine terjatev nebančnih upnikov, ki so zahtevali izvršbo na računih Agrokorjevih družb. Po podatkih finančne agencije Fina ima Adris Anteja Vlahovića za kar sto milijonov evrov terjatev do Agrokorja, Franck 93 milijonov evrov, Vindija 53 milijonov evrov in Kraš 40 milijonov evrov.

Rubež denarnih sredstev je zahtevala tudi država, ki ima za dobrih 10 milijonov evrov terjatev zaradi neplačanega davka na dodano vrednost.

Blokirani računi Agrokorja

Danes je v Zagrebu potekal tudi sestanek med bankami in dobavitelji Agrokorja. Nadaljujejo pogajanja glede dogovora o mirovanju in likvidnostnega posojila v višini 400 milijonov evrov.

Včeraj smo poročali, da je družba Orbico Branka Roglića, častnega konzula Slovenije na Hrvaškem, vložila izvršbo proti Agrokorju, ki ji dolguje 1,5 milijona evrov. Orbico je vodilni distributer velikega števila mednarodno zastopanih blagovnih znamk široke potrošnje, od izdelkov za nego, prehrambnih izdelkov in igrač do cigaret.

Ivica Todorić, Agrokor | Foto: Danes pa je prva od Todorićevih družb dočakala blokado tekočega računa, in sicer Belje. Ukvarja se s predelavo mesa, vina in prideluje krmila za živali. V Belju je okoli 1600 zaposlenih. V Belju so prek zagrebške borze potrdili blokado, ki naj bi se po njihovih besedah rešila v nakrajšem možnem času. Poravnavanje tekočih obveznosti ni pod vprašajem, so zatrdili.

Sledila je blokada transakcijskih računov krovne družbe Agrokor in nato še odvisnih družb Konzum, Jamnica, Zvijezda, Ledo, PIK Vinkovci in Tisak. Blokirane so torej vse ključne družbe skupine.

Med drugim je izvršbo za neporavnane obveznosti vložila tudi Hrvatska elektroprivreda, ki Agrokorju dobavlja elektriko.

Zaradi tega so znova močno upadle vrednosti delnic omenjenih družb na Zagrebški borzi. Samo delnica Leda je do 14. ure izgubila več kot 14 odstotkov vrednosti. Po dostopnih podatkih je bilo sklenjenih za skoraj dva milijona evrov poslov, lastnika pa je zamenjal nekaj manj kot odstotek vseh delnic družbe.

Dogajanje pozorno spremlja tudi borza, ki vlagatelje posebej opozarja, naj bodo zaradi blokade računov pazljivi pri trgovanju z delnicami.

Kakšni so pogoji za stečaj

Ob tem velja izpostaviti zakonske pogoje za stečaj oziroma uvedbo predstečajnega postopka na Hrvaškem:

STEČAJ:

  • prezadolženost oziroma nesposobnost poravnavanja obveznosti,
  • več kot 60-dnevna blokada ali rezervacija na računu za neplačane obveznosti,
  • trimesečna zamuda pri izplačilu plač.

PREDSTEČAJNI POSTOPEK:

  • ena ali več neporavnanih obveznosti,
  • 30-dnevna zamuda pri izplačilu plač,
  • 30-dnevna zamuda pri plačilu prispevkov.