Petek,
8. 3. 2024,
12.04

Osveženo pred

8 mesecev, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,21

Natisni članek

Natisni članek

Statistični urad

Petek, 8. 3. 2024, 12.04

8 mesecev, 2 tedna

Podatki Eurostata: bo Slovenija Švica? Ne, Romunija.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3,21
Ljubljana | Sloveniji sta bili najbližji Poljska in Portugalska, obe s 87 odstotkov povprečja EU-27. | Foto Shutterstock

Sloveniji sta bili najbližji Poljska in Portugalska, obe s 87 odstotkov povprečja EU-27.

Foto: Shutterstock

Dejanska potrošnja povprečnega Slovenca in Slovenke je bila leta 2022 na ravni Poljakov in Portugalcev ter le malo višja od potrošnje Romunov. Povedano poenostavljeno: v Romuniji je za malenkost slabši življenjski standard kot v Sloveniji.

Dejanska individualna potrošnja (DIP) na prebivalca v standardih kupne moči (SKM) je bila v Sloveniji leta 2022 za 13 odstotkov manjša od povprečja EU-27, so sporočili iz statističnega urada. To je sicer za eno odstotno točko več kot leto prej.

Sloveniji sta bili najbližji Poljska in Portugalska, obe s 87 odstotki povprečja EU-27. Takoj za Slovenijo sta Romunija in Španija.

Dejanska individualna potrošnja glede na standardna kupna moč | Foto: Statistični urad Republike Slovenije Foto: Statistični urad Republike Slovenije

Po vrednosti tega kazalnika se je med 37 evropskimi državami najvišje uvrstil Luksemburg (za 38 odstotkov višja od povprečja EU-27), sledili pa sta Norveška (za 27 odstotkov višja) in Islandija (za 19 odstotkov višja). Na zadnjih treh mestih so bile Albanija, Bosna in Hercegovina (obe za 59 odstotkov nižji od povprečja EU-27) ter Severna Makedonija (za 50 odstotkov nižja).

Dejanska individualna potrošnja glede na standardno kupno moč (DIP na SKP) je statistični termin, ki meri povprečno potrošnjo blaga in storitev na prebivalca v določeni regiji, prilagojeno za razlike v cenah med regijami.

Kaj pomeni?

  • Dejanska individualna potrošnja (DIP): Skupna vrednost vseh blaga in storitev, ki jih potrošijo gospodinjstva v določeni regiji v določenem časovnem obdobju.
  • Standardna kupna moč (SKP): Umetna valuta, ki se uporablja za primerjavo cen blaga in storitev med regijami z različnimi valutami. SKP upošteva menjalne tečaje in razlike v cenah, da bi omogočila bolj smiselno primerjavo življenjskega standarda med regijami.

Za kaj se uporablja?

  • Primerjava življenjskega standarda med regijami z različnimi valutami.
  • Ocenjevanje gospodarske razvitosti regije.
  • Spremljanje sprememb potrošnje skozi čas.

Prednosti:

  • Upošteva razlike v cenah med regijami.
  • Omogoča bolj smiselno primerjavo življenjskega standarda med regijami.

Slabosti:

  • Izračun SKP je lahko zapleten.
  • SKP ni vedno natančen odraz cenovnih razlik med regijami.

Denar
Novice Evrska inflacija je še vedno nižja od slovenske
inflacija
Novice Letna inflacija februarja 3,4-odstotna
mandljevo mleko
Mnenja Janez Šušteršič: V deželi mandljevega mleka