Sreda,
30. 11. 2016,
17.32

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83

Natisni članek

Natisni članek

nafta

Sreda, 30. 11. 2016, 17.32

7 let, 1 mesec

Opec z dogovorom o zmanjšanju proizvodnje nafte

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,83
Opec | Foto Reuters

Foto: Reuters

Članice Opeca so na Dunaju dosegle dogovor o zmanjšanju proizvodnje nafte za 1,2 milijona sodov na dan. V zmanjšanje je privolila tudi Rusija. Gre za prvi rez v proizvodnjo po letu 2008.

Kot je pojasnil predsednik Organizacije držav izvoznic nafte (Opeca) ter naftni minister Katarja Mohammed Bin Saleh Al-Sada, bodo članice kartela proizvodnjo omejile na 32,5 milijona 159-litrskih sodov nafte na dan. Potrdil je še, da je v znižanje privolila tudi Rusija, ki sicer ni članica kartela. Rusija bo proizvodnjo zmanjšala za 300 tisoč sodov na dan. Opec je sicer upal, da bodo nečlanice kartela privolile v to, da bi proizvodnjo oklestile za 600 tisoč sodov na dan.

"Danes smo dosegli velik uspeh. Gre za velik korak naprej in mislimo, da gre za zgodovinski dogovor, ki bo nedvomno vnesel ravnotežje na trg ter zmanjšal presežno ponudbo," je povedal Bin Saleh. Ocenil je še, da bo dogovor pomagal k dvigu globalne inflacije na "bolj zdravo raven".

Dogovor naj bi začeli izvajati s 1. januarjem 2017, predstavlja pa veliko spremembo glede na dosedanjo prakso, ko so članice Opeca tudi na račun nizkih cen vztrajale na spodbujanju presežne ponudbe na trgu, da bi tako ohranjale svoje tržne deleže in omejile konkurenco alternativnih proizvajalcev, npr. tistih v ZDA, ki nafto pridobivajo iz skrilavcev.

Merjenje moči med velikimi proizvajalkami nafte

Členice Opeca so se sicer že na septembrskem srečanju v Alžiriji načeloma strinjale, da bodo proizvodnjo znižale na med 32,5 in 33 milijonov 159-litrskih sodov dnevno, a je bil dogovor pred današnjim sestankom v zraku, saj so mnoge članice organizacije izrazile željo, da bi bile iz dogovora izvzete.

Tokratna pogajanje so se zavlekla, po poročanju tujih tiskovnih agencij pa je šlo predvsem za merjenje moči med Savdsko Arabijo, Irakom in Iranom o tem, kdo bo prispeval več k dogovorjenemu zmanjšanju. Med proizvajalkami nafte se poleg tradicionalnih geostrateških rivalstev v regiji odvija tudi stalna bitka za tržni delež.

Cena nafte poskočile

A očitno je strah pred vnovičnim močnim padcem cen nafte, ki bi lahko dodatno prizadela gospodarstva in javne finance proizvajalk nafte, prevladal. Naftni trgi so se na novico eksplozivno odzvali že čez dan, ko je postajalo vse bolj jasno, da bo do dogovora vendarle prišlo. Cene teksaške lahke nafte so trenutno na slabih devet odstotkov oz. nekaj manj kot štiri dolarje višji ravni kot ob koncu torkovega trgovanja in se gibljejo pri 49,2 dolarja za 159-litrski sod. Cene nafte brent pa so šle navzgor za slabih osem odstotkov oz. 3,7 dolarja na nekaj manj kot 50,1 dolarja.

A na cene nafte vlivajo in bodo vplivali tudi drugi dejavniki. Poleg spremenjenih energetskih praks je kar nekaj naftnih podjetij med zdaj že precej dolgim obdobjem nizkih cen nafte zmanjšalo svoje proizvodne zmogljivosti, prav tako pa novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump obljublja sprostitev okoljskih pravil, ki so do zdaj omejevala črpanje nafte v ZDA.