Četrtek,
16. 2. 2012,
15.45

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

NLB

Četrtek, 16. 2. 2012, 15.45

7 let, 10 mesecev

NLB lani z 233 milijonov evrov izgube

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nova Ljubljanska banka je lani pridelala 233 milijonov evrov izgube, potem ko je ta v letu 2010 znašala dobrih 183 milijonov evrov. Skupina NLB je medtem ustvarila 239 milijonov evrov izgube.

Izguba skupine NLB je lani dosegla 202 milijona. Glavni razlog za globoke izgube NLB ostaja velik prirast slabih posojil, ki banko sili v nove in nove odpise in rezervacije. Letos so te tako na ravni matične banke dosegle skoraj 467 milijonov evrov, na ravni skupine pa 520 milijonov evrov. S tem so bile nekoliko večje kot predlani.

Poslovanje je še vedno zaznamovala gospodarska kriza "Poslovanje NLB in skupine NLB v letu 2011 je zaznamovala še vedno prisotna gospodarska kriza, ki se je odrazila v slabšanju kakovosti portfelja, slednji pa je posledično vplival na višji obseg rezervacij in oslabitev, ki so presegle ustvarjeni dobiček pred rezervacijami," so prek spletnih strani Ljubljanske borze sporočili iz banke.

Jašovič: Pozitiven signal je dobičkonosno poslovanje pred rezervacijami Poslovanje v lanskem letu so močno zaznamovale negativne okoliščine, je na novinarski konferenci po seji nadzornega sveta NLB v Ljubljani dejal prvi mož banke v odstopu Božo Jašovič. "Vplivi zunanjega okolja so močni in negativni ter bistveno vplivajo na poslovanje banke," je poudaril. O notranjih razlogih pa Jašovič pravi, da je NLB na dobri poti in te razloge postopoma odpravlja.

Delež slabih posojil je lani v primerjavi z 2010 poskočil Delež slabih posojil, kjer dolžniki zamujajo več kot 90 dni, je tako lani v primerjavi z 2010 poskočil z nekaj nad osem odstotkov na malo nad 18 odstotkov, a ostaja nekoliko nižji kot v celotnem bančnem sistemu. Banka je po drugi strani bolj previdna od povprečja bančnega sistema, saj je stopnja pokritja portfelja z rezervacijami v primeru matične banke pri okoli devetih odstotkih, na ravni skupine pa pri desetih odstotkih, medtem ko je v bančnem sistemu pri šestih odstotkih. Kot pravi član uprave David Benedek, je cilj uprave to stopnjo glede na zaostrene razmere na medbančnem trgu še okrepiti, pa čeprav je višja kot v povprečju pri ostalih evropskih bankah.

Kot pozitiven signal pa Jašovič izpostavlja dobičkonosno poslovanje pred rezervacijami. Dobiček pred rezervacijami na ravni banke je tako dosegel 189 milijonov evrov, na ravni skupine pa 253 milijonov evrov.

Izguba iz poslovanja skupine se je v primerjavi z letom prej povečala Izguba iz rednega poslovanja skupine je lani dosegla 266,85 milijona evrov, potem ko je leta 2010 znašala 226,97 milijona evrov. Na ravni matične banke je izguba iz rednega poslovanja lani dosegla 277,77 milijona evrov, leto prej pa 206,32 milijona evrov, je razvidno iz nerevidiranih letnih računovodskih izkazov banke in skupine. Banka NLB je v letu 2011 ustvarila 269,3 milijona evrov čistih prihodkov od obresti in 158,5 milijona evrov čistih neobrestnih prihodkov, na drugi strani pa je z ukrepi racionalizacije poslovanja uspela znižati stroške poslovanja na 238,8 milijona evrov.

Skupina NLB je lani ustvarila 417 milijonov evrov čistih prihodkov od obresti in 219,4 milijona evrov čistih neobrestnih prihodkov. Tudi v okviru skupine je bil velik poudarek namenjen zniževanju stroškov, ki so ob koncu leta znašali 380,4 milijona evrov. Bilančna vsota skupine NLB je ob koncu leta 2011 znašala 16,4 milijarde evrov. Obseg kreditov nebančnemu sektorju znaša 10,75 milijarde evrov, medtem ko je stanje depozitov nebančnega sektorja 10,2 milijarde evrov. Bilančna vsota matične banke znaša 13 milijard evrov, krediti nebančnemu sektorju 8,46 milijarde evrov, depoziti nebančnega sektorja pa 7,56 milijarde evrov.

Bilančna vsota matične banke znaša 13 milijard evrov, krediti nebančnemu sektorju 8,46 milijarde evrov, vloge nebančnega sektorja pa 7,56 milijarde evrov. Obseg posojil nebančnega sektorja je bil na ravni banke za osem odstotkov manjši kot v letu 2010.

Konec leta 2011 je celotni kapital banke znašal 976 milijonov evrov Ob koncu leta 2011 znaša celotni kapital skupine NLB (brez kapitala manjšinskih lastnikov) 976 milijonov evrov, količnik kapitalske ustreznosti skupine na dan 31. december pa je ocenjen na 11 odstotkov. Celotni kapital banke NLB znaša 956,9 milijona evrov, količnik kapitalske ustreznosti NLB pa je ocenjen na 10,2 odstotka.

"Likvidnost banke je dobra in lahko še nekaj časa živi" Jašovič je med drugim izpostavil, da je NLB z zniževanjem tvegane aktive prehitela načrte in že izpolnila cilje za leto 2012. Ob tem banka trenutno posluje z višjim kapitalom, kot je poslovala v letih pred krizo, k čemur so jo spodbudile regulatorne zahteve. Jašovič izpostavlja tudi zadovoljstvo z likvidnostjo. "Likvidnost banke je dobra in lahko še nekaj časa živi, tudi če bi finančni trgi popolnoma zamrli," pravi odhajajoči predsednik uprave največje slovenske banke.

"Večjih preobratov v pozitivno smer letos še ne gre pričakovati" Glede prodaje zaseženih stanovanj pa je Jašovič poudaril, da je nujen dober razmislek glede cene, ki jo je na trgu mogoče doseči. Sicer so po glede obetov za letošnje leto po besedah prvega moža NLB v banki pripravljeni na še eno zelo zahtevno in naporno leto, saj pričakujejo povečevanje števila dolžnikov, ki ne bodo mogli poplačati svojih dolgov. Večjih preobratov v pozitivno smer tako letos še ne gre pričakovati.

Jašovič: Veliko bo odvisno od gospodarskih razmer Sicer pa bo po besedah Jašoviča veliko odvisno od gospodarskih razmer. Glede na to, da so v NLB že oblikovali kar nekaj rezervacij, bi lahko sicer matična banka poslovala pozitivno, skupina pa rahlo negativno. Drugačen bi bil izid v primeru, da se bodo razmere v okolju poslabšale. Jašovič, ki še ne ve, kdaj bo imenovan njegov naslednik ali kdo bi lahko to bil, sicer obljublja, da bo vodstvo banke storilo vse, da bo letošnji rezultat boljši kot lani.