Ponedeljek, 26. 5. 2025, 20.26
2 dneva, 3 ure
Nemški industrijski velikan Thyssenkrupp zapadel v hudo krizo

Ogromen poslovni konglomerat, čigar zgodovina sega v začetek 19. stoletja, je pred kratkim že napovedal množična odpuščanja v jeklarski enoti in proces odcepitve nekaterih delov podjetja.
Nemški industrijski velikan Thyssenkrupp je objavil načrt obsežnega prestrukturiranja podjetja. Ta predvideva odcepitev posameznih podjetij znotraj skupine in prodajo lastniških deležev zunanjim vlagateljem. Te poteze med vlagatelji sprožajo tudi strahove pred nadaljnjimi izgubami delovnih mest in dokončnim razpadom industrijskega velikana.
Thyssenkrupp, nekoč simbol nemške proizvodne moči, je v zadnjih letih zapadel v krizo, saj so visoki stroški doma, padajoče cene izdelkov in ostra konkurenca azijskih tekmecev še posebej močno prizadeli njegovo jeklarsko dejavnost, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ogromen poslovni konglomerat, čigar zgodovina sega v začetek 19. stoletja, je pred kratkim že napovedal množična odpuščanja v jeklarski enoti in proces odcepitve nekaterih delov podjetja.
Preoblikovanje v holding?
Danes javno objavljeni načrti podjetja pa gredo še korak dlje, saj predvidevajo postopno preoblikovanje vseh enot znotraj skupine – od proizvodnje avtomobilskih delov do zelenih tehnologih – v samostojna podjetja in omogočanje vstopa v njihovo lastništvo s strani morebitnih zunanjih vlagateljev. Posledično bi se sedanja skupina Thyssenkrupp preoblikovala v holding, pri tem pa ohranila kontrolne lastniške deleže v posameznih podjetjih.
Izvršni direktor podjetja Miguel Lopez je dejal, da bodo ti načrti, ki bo nadzornemu svetu predstavljeni še pred koncem septembra, skupini pomagali nadaljevati "izbrano pot". "Prihodnja neodvisnost naših sedanjih enot bo povečala fleksibilnost poslovanja, okrepila njihove naložbene načrte, odgovornost za ustvarjanje dobička in izboljšala preglednost za vlagatelje," je poudaril.
Po navedbah podjetja so bili v tej smeri že narejeni pomembni koraki z začetkom oddelitve manjšinskega deleža v Thyssenkrupp Marine Systems in načrtovano ustanovitvijo skupnega podjetja za jeklarsko enoto s češkim milijarderjem Danielom Kretinskyjem.
Vlagatelji so novico pozdravili, saj so delnice Thyssenkruppa v popoldanskem trgovanju na frankfurtski borzi poskočile za več kot osem odstotkov. Nekateri od njih pa izražajo tudi bojazen pred bližajočim se propadom nemškega proizvodnega velikana, ki po vsem svetu zaposluje sto tisoč ljudi.
"Nemška industrijska ikona se sooča z razgradnjo, ogroženih je na tisoče delovnih mest," je poročal tabloidni časopis Bild. Dodal je, da se bo število zaposlenih na sedežu skupine v Essnu zmanjšalo s 500 na sto, kar pa pri Thyssenkruppu niso želeli komentirati.